Reklama

Kościół

Abp Zieliński: bł. ks. Streich ma mobilizować nas wszystkich

Ks. Stanisław Kostka Streich

Vatican Media

Ks. Stanisław Kostka Streich

„Cieszymy się, że Kościół święty, decyzją Ojca Świętego, uznał to, co czuliśmy sercami” - tak o beatyfikacji ks. Stanisława Streicha mówi arcybiskup Zbigniew Zieliński. Nowy metropolita poznański w rozmowie z Radiem Watykańskim-Vatican News podkreśla, że wyniesienie kapłana zamordowanego w kościele przez komunistę w 1938 roku, niesie piękne świadectwo wiary nie tylko dla duchownych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beatyfikacja i nadzieja

Ks. Stanisław Streich był kapłanem archidiecezji poznańskiej. Niespełna 36-letni ksiądz został zastrzelony przez komunistycznego działacza, który oddał strzały podczas Mszy świętej z udziałem dzieci w parafii w podpoznańskim Luboniu. Jedna z kul utknęła w ewangeliarzu, trzy pozostałe dosięgły ciała księdza. Jego życie, naznaczone gorliwą posługą duszpasterską, stało się symbolem oddania Bogu i ludziom. Beatyfikacja, ogłoszona decyzją papieża Franciszka, następuje niespełna 8 lat po rozpoczęciu procesu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Zbigniew Zieliński wyraził przekonanie, że wyniesienie na ołtarze ks. Stanisława Streicha łączy się z radością Roku Jubileuszowego, w którym głównym przesłaniem jest nadzieja. „Rok nadziei - że przykład tego księdza z wcale nie tak odległej przeszłości będzie mobilizujący dla współczesnych” - podkreślił metropolita poznański.

Siła świadectwa

Reklama

Abp Zbigniew Zieliński wskazuje też na wielowymiarowe przesłanie płynące z beatyfikacji ks. Stanisława Streicha. Pierwsze dotyczy świadectwa. „Choć ks. Stanisław zginął śmiercią męczeńską, to jednak całe jego życie było wypełnione gorliwą duszpasterską posługą” - zauważył metropolita poznański. Ponadto, beatyfikacja kapłana zamordowanego na oczach wiernych jest okazją - jak tłumaczył arcybiskup - by Kościół na nowo odkrył wartość poświęcenia wielu księży. „Dziś chętnie mówi się o różnego rodzaju trudnych sprawach związanych z osobami duchownymi, my chcemy powiedzieć o tym, co było niezwykle piękne i heroiczne także w posłudze kapłanów, wśród których teraz znajduje się potwierdzony autorytetem Ojca Świętego - ks. Stanisław Streich” - zaznaczył abp Zbigniew Zieliński.

Praca archidiecezji

Uroczystościom w Poznaniu będzie przewodniczył legat papieski kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. „Kardynał podkreślał, że archidiecezja włożyła ogromną pracę, zwłaszcza praca postulatora ks. prof. Wojciecha Muellera była bardzo przykładna” - relacjonował metropolita poznański. Przypomniał, że beatyfikacja odbędzie się na placu przed Bazyliką Archikatedralną w Poznaniu. To właśnie tam 6 czerwca 1925 roku ks. Stanisław Streich przyjął święcenia kapłańskie.

Dziękczynienie za beatyfikację

Reklama

Pierwszym wydarzeniem wpisującym się w dziękczynienie za beatyfikację ks. Streicha będzie niedzielny Marsz dla Życia i Rodziny w stolicy Wielkopolski. Abp Zieliński podkreślił, że wydarzenie to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście świadectwa nowego błogosławionego: „To, że ks. Stanisław został zamordowany i że został wyniesiony na ołtarze, oznacza, że jeszcze w większym stopniu ma miejsce promocja życia. Jest to też taki akt podkreślający wartość każdego życia i wszystko to, co się wiąże ze złem, w którym podnosi się rękę na ludzkie życie, w jakiejkolwiek postaci” - wyjaśniał metropolita poznański. Jak dodał, choć wydarzenie dotyczy przede wszystkim ochrony życia poczętego, to w konsekwencji mówimy później o dzieciach, które dorastają w rodzinach i - tak jak w przypadku ks. Streicha - ich późniejsze działania są owocem atmosfery miłości panującej w domu.

Z nienawiści do wiary

Ks. Stanisław Streich, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Luboniu pod Poznaniem został zastrzelony przez Wawrzyńca Nowaka podczas niedzielnej Mszy św. 27 lutego 1938 r. Przedwojenna prasa donosiła, że w chwili morderstwa mężczyzna krzyknął: „Niech żyje komunizm! Zrobiłem to dla was! Wynoście się z kościoła!”. Za zabójstwo księdza, mężczyzna został skazany na karę śmierci. Wawrzyniec Nowak był członkiem bojówki skupionej w Wydziale Wojskowym Komunistycznej Partii Polski. Uważał Kościół katolicki za wroga postępu i rewolucji. Ks. Streich przed swoją męczeńską śmiercią otrzymywał różne pogróżki. Do kapłana przyszedł anonim, w którym przestrzegano go przed budową świątyni w Luboniu: „Nie buduj tej obory, bo zostaniesz zakatrupiony".

Duszpasterz oddalonych od Boga

Reklama

Z zachowanych świadectw wynika, że ks. Streich był skromnym człowiekiem, który śpieszył z pomocą potrzebującym. Dbał o innych, ale robił to bardzo dyskretnie. Gorliwie szukał przede wszystkim ludzi oddalonych od Boga, którzy byli szczególnie bliscy jego sercu. Był społecznikiem, przyczynił się do powstania wielu stowarzyszeń religijnych w parafii. Wspierał biednych i bezrobotnych, organizował katechezę dla dzieci, pomagał rodzinom. W tamtych latach Luboń zamieszkany był przede wszystkim przez robotników pracujących w zakładach. Przez swoją postawę ks. Streich zjednoczył ludzi tworzących z nich lokalną wspólnotę.

Męczennik za wiarę

Wspomnienia świadków śmierci ks. Stanisława Streicha i badanie opisów mordu Sługi Bożego od samego początku utwierdzały Kościół archidiecezji poznańskiej o męczeństwie kapłana. Pierwsze starania o beatyfikację lubońskiego proboszcza rozpoczęto już w 1938 r. Przerwała je II wojna światowa, a uniemożliwiał to okres PRL. Ówczesne władze skutecznie udaremniały podjęcie tej inicjatywy. Sprawa ruszyła, gdy w 1993 r. wierni zaczęli zabiegać o beatyfikację ks. Stanisława Streicha.

Od 2017 r. w archidiecezji poznańskiej, w której posługiwał ks. Stanisław Streich, rozpoczął proces beatyfikacyjny. W ubiegłym roku Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych, a później papież Franciszek potwierdzili, że męczennik zginął za wiarę, a jego zabójca działał z nienawiści do wiary.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-24 08:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: media podkreślają, że kard. Wyszyński przemienił Polskę

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieskim na centralne uroczystości Sacrum Poloniae 
Millennium na Jasnej Górze w 1966 r.

Archiwum: Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieskim na centralne uroczystości Sacrum Poloniae Millennium na Jasnej Górze w 1966 r.

Hiszpańskie środki przekazu odnotowały zatwierdzenie przez Franciszka dekretu otwierającego drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypomniały przy tym, że polski sługa Boży jeszcze za życia wiele uczynił dla konsolidacji swych rodaków przeciw reżimowi komunistycznemu

Więcej ...

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Więcej ...

Lycarion May błogosławiony: przykład pokoju w podzielonym świecie

2025-07-13 09:22
Błogosławiony Lycarion May

Vatican Media

Błogosławiony Lycarion May

Naśladował Jezusa, poświęcając się delikatnemu dziełu wychowania, promocji ludzkiej i formacji chrześcijańskiej, z troską otaczając tych, którzy zostali mu powierzeni i przyjmując krzyż: tak kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, podsumował życie i duchowe dziedzictwo marysty Lycariona Maya (znanego w świecie jako François Benjamin), który 12 lipca został beatyfikowany w parafii św. Franciszka Salezego w Barcelonie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką