W Światowym Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia, w Krakowie – Łagiewnikach, w bazylice Bożego Miłosierdzia oraz na całym świecie (poprzez media) wierni modlili się w papieskiej intencji na maj: „ Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia,a społeczeństwa stawały się coraz bardziej ludzkie”. Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny, w ufnej modlitwie proszono również o opiekę Zmartwychwstałego Chrystusa dla papieża Leona XIV (w przeddzień uroczystej inauguracji Jego pontyfikatu), który jest namiestnikiem Chrystusa i 267 papieżem na tronie św. Piotra.
Modlitwa rozpoczęła się w Godzinie Miłosierdzia. Rozważania do niej przygotował ks. dr hab. Bogdan Zbroja, wykładowca z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i sprawujący posługę w bazylice Bożego Miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie została odmówiona w kilku językach Koronka do Bożego Miłosierdzia, Akt zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu, a potem sprawowana była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił misjonarz o. Paweł Opioła, kombonianin (Zambia).
Papieska intencja na maj, wyznaczona jeszcze przez papieża Franciszka, nawiązuje do katolickiej nauki społecznej, którą zainicjował papież Leon XIII, wydając w 1891 r. encyklikę Rerum novarum. Święty Jan Paweł II w setną rocznicę wydania tej encykliki napisał encyklikę Centesimus annus, którą podpisał w Rzymie, u św. Piotra, 1 maja 1991 roku, w dniu św. Józefa Rzemieślnika, w trzynastym roku swego pontyfikatu. Święty Papież napisał m. in.: „ O wielkim znaczeniu tego nauczania mówią dwie encykliki, które ogłosiłem w poprzednich latach mojego pontyfikatu: Laborem exercens o pracy ludzkiej i Sollicitudo rei socialis o aktualnych problemach rozwoju ludzi i narodów.
17 maja w Rzymie, papież Leon XIV mówił na temat roli katolickiej nauki społecznej na spotkaniu z członkami fundacji Centesimus Annus pro Pontifice. .