Reklama

Wiadomości

Polska silna rodzimym kapitałem

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od ponad dwudziestu lat Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są obecne na polskim rynku usług finansowych. Pozostają w nielicznym dziś gronie marek tego sektora o polskim pochodzeniu, polskich korzeniach i polskich powinnościach. Członkowie spółdzielczych kas, których jest dziś ponad 2,6 miliona, wiedzą, że ich dynamiczny rozwój to zasługa wspólnego wysiłku, że SKOK-i to instytucje tworzone przez ludzi i dla ludzi. W odróżnieniu od firm komercyjnych, spółdzielczy charakter SKOK-ów sprawia, że bazują one na idei wzajemności – nie mają akcjonariuszy, nie mają zagranicznych udziałowców. Są własnością wszystkich członków i takimi winny pozostać.

Tak często podkreślana polskość SKOK-ów oraz ich zaangażowanie w tworzenie polskiego kapitału nie są bez znaczenia. Rodzime instytucje finansowe budują lepszą Polskę. To nie są puste słowa. Właśnie rodzime instytucje zapewniają wsparcie lokalnych inwestycji, wzmacniają naszą gospodarkę, kształtują niezależność. Dostrzegają te wartości, które dla międzynarodowych korporacji pozostają obce lub tracą na znaczeniu, ustępując miejsca założeniom czysto biznesowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe znają swoje powinności i pamiętają o misji, która wywodzi się z czasów, kiedy Polska po latach zaborów usiłowała odzyskać swoją niezależność. Byłoby to niemożliwe bez kształtowania świadomości Polaków, bez przypominania im, kim naprawdę są i skąd się wywodzą. Z pomocą przyszły wówczas, zakładane m.in. przez wybitnego społecznika i wielkiego patriotę Franciszka Stefczyka, kasy spółdzielcze. Włączając się w walkę z lichwą i wyzyskiem rodaków, finansując przedsięwzięcia przyczyniające się do ukształtowania granic Rzeczypospolitej, Kasy Stefczyka wniosły swój wkład w odrodzenie Polski po przeszło wieku zaborów.

W myśl tych idei dziś działają SKOK-i. Wiemy, że silna Polska, która będzie szanowanym partnerem na arenie międzynarodowej i której mieszkańcy będą dumni ze swoich tradycji, wymaga solidnych podstaw. Takie podstawy to zarówno budujące ją firmy i instytucje, jak i wartości zakorzenione w ludzkich sercach i umysłach. O takie podmioty Państwo Polskie powinno dbać w szczególny sposób, m.in. poprzez odpowiednie kształtowanie prawa. Takiego podejścia mamy prawo się domagać – i będziemy się domagać.

Reklama

Z dumą mówimy o naszym pochodzeniu, nie boimy się wspierać tych realizacji, które przypominają o patriotyzmie, wartościach katolickich, które odważnie mówią o Polsce i Polakach – tak w skali całego kraju, jak i w lokalnych społecznościach, wśród których działają spółdzielcze kasy. Od ponad dwudziestu lat, dzięki członkom SKOK-ów, dzięki Wam, budujemy lepszą Polskę.

* * *

RAFAŁ MATUSIAK, prezes Kasy Krajowej.
Absolwent Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach. W latach 1996 – 2004 był zatrudniony w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej m.in. na stanowisku przedstawiciela zarządu. W latach 2003-04 zatrudniony w TUW SKOK. Od 2004 do 2012 r. pełnił funkcję prezesa zarządu TFI SKOK SA. W październiku 2012 r. został powołany na prezesa Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-24 16:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek wzmacnia nadzór nad finansami Watykanu

Adobe.Stock.pl

Papież Franciszek zatwierdził nowy statut Urzędu Informacji Finansowej Watykanu, który zgodnie z nowymi rozporządzeniami zmienia nazwę na Urząd Nadzoru i Informacji Finansowej. Drobna zmiana nazwy jest w istocie ważnym elementem reformy jaką przeprowadza Ojciec Święty w zakresie przejrzystości i wzmocnienia kontroli w sferze ekonomiczno-finansowej. Nowy statut wejdzie w życie 8 grudnia.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...