Reklama

Wiadomości

Prezydent o polskiej fladze: to na nią patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni

PAP/Tomasz Gzell

To na nią patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni – mówił prezydent o polskiej fladze podczas uroczystości w Belwederze. Dziękował przy tym mieszkającym za granicą Polakom za to, że pamiętają o biało-czerwonych barwach i przekazują dalej polską kulturę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek, 2 maja, obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą uczcili obie te daty podczas uroczystości na dziedzińcu przed Belwederem. W jej trakcie prezydent wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, akty nadania obywatelstwa polskiego oraz flagi państwowe organizacjom zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.

W swoim przemówienia prezydent wskazał, że historia barw polskiej flagi sięga X wieku. Nawiązał również do obchodzonego w ubiegłych tygodniach tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i stwierdził, że to właśnie sztandar i barwy Królestwa Polskiego "stały się fundamentem" obecnych barw narodowych Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent wspomniał w tym kontekście o sztandarach ulokowanych w Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim. "Z jednej strony mamy sztandar Królestwa Polskiego, wielką chorągiew krakowską, czerwoną z białym orłem, obok sztandar Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdzie polski biały orzeł jest obok litewskiej pogoni - jeźdźca pędzącego na koniu" - powiedział.

"Barwa czerwona jest barwą tła, a więc tarczy herbowej. W istocie więc śmiało i z dumą możemy mówić i mówimy, że nasze barwy mają swoje głębokie podłoże heraldyczne jako jedne z niewielu barw państwowych na świecie" - zauważył prezydent. Przypomniał też, że biel i czerwień zostały ustalone jako barwy narodowe przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku, a w 1919 roku - jako barwy godła.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent w trakcie przemówienia wskazywał również na wydarzenia historyczne związane z polskimi barwami, przypominając, że to właśnie pod biało-czerwoną flagą walczono w Bitwie Warszawskiej, a w Powstaniu Warszawskim "biało-czerwone opaski były znakiem wojowników walczących o wolną, niepodległą Polskę".

"To biało-czerwone barwy stały się barwami flagi Solidarności, to pod tymi barwami zawsze idziemy, to pod tymi barwami śpiewamy nasz hymn. To biało-czerwona flaga wznosi się na maszt, kiedy nasi sportowcy zwyciężają w zawodach światowej rangi. To na nią patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni" – mówił.

Podziel się cytatem

Przyznał też, że wielokrotnie, będąc poza granicami kraju, ze wzruszeniem patrzył na domy udekorowane białko-czerwonymi barwami jako na "domy, w których rodziny czują swój związek z Polską i polskością".

"Dziękuję za wszystkie przepięknie, w biało-czerwonych barwach udekorowane sale, w których mieliśmy zaszczyt i przyjemność (...) spotykać się w (...) wielu miejscach na całym świecie (...). Ale przede wszystkim dziękuję za to, że pamiętacie o swojej ojczyźnie (...). Dziękuję za to, że uczycie dzieci języka polskiego, polskiej historii, polskiej modlitwy" – dodał.

W trakcie uroczystości głos zabrała również pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która podsumowała działania w ramach akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie" w latach 2016-2025. "To jest akcja, która nie ma wymiaru tylko materialnego, ale przede wszystkim ma istotne znaczenie dla budowania naszej narodowej wspólnoty, ponieważ ona integruje Polaków mieszkających w kraju, jak i tych, którzy rozsiani są po całym świecie. Ona wzmacnia poczucie jedności i przynależności" - podkreśliła.

Reklama

Podziękowała wszystkim, którzy akcję przez 9 lat współtworzyli. "Przede wszystkim naszym sponsorom i darczyńcom, którzy obecni są dzisiaj z nami. To dzięki państwu byliśmy w stanie zapoczątkować akcję i przez 9 lat ją rozwijać. Do tej pory od 2016 r. pomoc trafiła do Polaków w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Armenii, Białorusi, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Mołdawii, Rumunii, Rosji oraz Ukrainy" - zwróciła uwagę.

Zaznaczyła, że akcja nie mogłaby być realizowana w tak szeroki sposób, gdyby nie pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podległych mu placówek dyplomatycznych, a także polonijnych organizacji, które pomagały dystrybuować pomoc. Podziękowała również Ministerstwu Obrony Narodowej i podległym mu jednostkom wojskowym za pomoc w organizacji transportów oraz zabezpieczenie tych transportów, zwłaszcza tych kierowanych na Ukrainę.

"I wreszcie bardzo serdecznie dziękuję wszystkim naszym współpracownikom z Kancelarii Prezydenta, bo to dzięki wam, kochani, ta akcja tak wspaniale się rozwinęła" - powiedziała.

Zwracając się do Polonii powiedziała: "Głęboko wierzę w to, że akcja również przyczyniła się do umocnienia więzi między nami, a także, że dla państwa krzepiąca jest świadomość, że Rzeczpospolita zawsze o państwu pamięta".

Wcześniej tego dnia para prezydencka wzięła udział w uroczystość podniesienia flagi na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się też do piątkowego święta na portalu X. "Niech biało-czerwona nas łączy – ponad granicami, ponad podziałami – w imię wolnej, silnej i sprawiedliwej Polski. Niech powiewa dumnie – jako znak przeszłości, którą czcimy, teraźniejszości, którą tworzymy, i przyszłości, za którą jesteśmy odpowiedzialni" - napisał.

Podziel się cytatem

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Z kolei obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.(PAP)

sno/ ksi/ nl/ lm/

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2025-05-02 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wystawa plenerowa „Jaki znak twój? Orzeł Biały. Dzieje herbu i godła Polski”

Henner Damke/pl.fotolia.com

2 maja obchodzimy ustanowiony przez Sejm RP Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Polacy manifestują w czasie tego święta przywiązanie do barw narodowych, wywieszając biało-czerwone flagi. Organizowane są także akcje upowszechniające wiedzę o polskich symbolach narodowych. Włączając się w te działania Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wystawę plenerową, prezentującą dzieje herbu i godła Polski.

Więcej ...

Zmarł bp Władysław Bobowski

2025-07-08 11:32
Bp Władysław Bobowski

Diecezja Tarnowska

Bp Władysław Bobowski

We wtorek 8 lipca 2025 roku, w wieku 93 lat, odszedł do Domu Ojca bp Władysław Bobowski, biskup pomocniczy senior diecezji tarnowskiej.

Więcej ...

Warszawa: ponownie otwarta zostanie klubokawiarnia bez cennika i alkoholu

2025-07-09 21:23
Ks. Rafał Główczyński

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Rafał Główczyński

W sobotę ponownie otwarta zostanie stołeczna klubokawiarnia bez cennika i alkoholu – powiedział PAP ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał „Ksiądz z osiedla”. Klientów obsługiwać będzie młodzież, która zarobione pieniądze przeznaczy na wyjazd na Jubileusz Młodych w Rzymie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy