Reklama

Niedziela Świdnicka

Biskup świdnicki wzywa do modlitwy za Ojczyznę - odezwa na majowe Triduum

Bp Marek Mendyk

Episkopat Flickr

Bp Marek Mendyk

Biskup świdnicki skierował do wiernych diecezji świdnickiej zachętę, do szczególnego modlitewnego skupienia w dniach od 1 do 3 maja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Triduum obejmie pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca – dni, które w katolickiej duchowości mają głębokie znaczenie. Tym razem zyskają one nowy wymiar: modlitwy o pokój na świecie oraz za Ojczyznę.

– Wobec coraz częściej ujawnianych niepokojów i powodów do zmartwień pragniemy, aby tej naszej modlitwie – zwłaszcza podczas śpiewanej Litanii do Matki Najświętszej – towarzyszyło nasze wołanie do nieba o pokój i ład moralny w Ojczyźnie – napisał bp Marek Mendyk, zachęcając do wspólnego szturmu modlitewnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszy czwartek, jak przypomniał pasterz diecezji, wierni proszą Boga o świętość kapłanów i nowe powołania. W piątek podejmują post i modlitwę w obronie Krzyża Chrystusa i wartości chrześcijańskich. Sobota zaś przeznaczona będzie na wynagradzanie za grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

Biskup nie szczędził mocnych słów, kierując je do sumień wierzących Polaków. – Myślę, że nie potrzeba uzasadniać tej inicjatywy. Mamy przecież oczy i serca szeroko otwarte, dzięki czemu bacznie obserwujemy polską rzeczywistość – zauważył hierarcha, wskazując, że obecny czas to nie tylko zachęta, lecz wręcz przynaglenie do wspólnego modlitewnego działania.

Reklama

Centralnym motywem biskupiego wezwania stała się modlitwa pełna zawierzenia: „Jezu, oddaję się Tobie, Ty się tym zajmij!”. Cytując słowa ks. Dolindo Ruotolo, biskup Mendyk zachęca do pełnego ufności oddania się Bożej Opatrzności.

– Czegóż nie dokonuję, gdy dusza, tak w potrzebach duchowych, jak i materialnych zwraca się do Mnie, patrzy na Mnie, mówiąc: «Ty się tym zajmij», zamyka oczy i znajduje ukojenie! – przypomniał za włoskim mistykiem, podkreślając, że to właśnie takie akty wiary przynoszą największe łaski.

Na zakończenie odezwy biskup świdnicki napisał z ojcowską troską: – Przyjmijmy te słowa jako własne i oddajmy przyszłość naszą, naszych rodzin i całej Ojczyzny Bożej Opatrzności.

Triduum modlitewne w dniach 1–3 maja jest odpowiedzią Kościoła w diecezji świdnickiej na duchowe potrzeby czasu – czasu, który domaga się pokoju, jedności i głębokiego zawierzenia Bogu.

***

Całość komunikatu na stronie diecezji świdnickiej.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-24 15:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11.00 w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Teksas: kataklizm zdewastował chrześcijański obóz

2025-07-07 18:25

pixabay.com

Co najmniej 82 osoby zginęły, a 41 uznano za zaginione wskutek gwałtownej powodzi, która przeszła przez teren hrabstwa Kerr w Teksasie. Większość z nich to dzieci, uczestniczące w obozie chrześcijańskim Camp Mystic. Pomoc poszkodowanym i rodzinom ofiar organizuje miejscowy kapłan polskiego pochodzenia ks. Scott Janysek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...