W słowie wstępnym bp Dec przypomniał, że liturgia Wielkiego Czwartku prowadzi wiernych do Wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii, sakrament kapłaństwa i ogłosił nowe przykazanie miłości. – To Święte Triduum Paschalne stanowi szczyt całego roku liturgicznego – mówił – Papież Benedykt XVI uczył, że to jedno święto rozszerzone na trzy dni, w którym skupia się całe dzieło zbawienia dokonane przez Jezusa Chrystusa.
W rozważaniu homilijnym hierarcha zatrzymał się nad trzema darami, za które Kościół tego dnia składa szczególne dziękczynienie: Eucharystią, kapłaństwem i nowym przykazaniem miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kapłani są dla Eucharystii i dla sakramentu pokuty. Dlatego kapłani potrzebują wsparcia modlitewnego, mniej krytyki, a więcej modlitwy.
Mówiąc o darze Eucharystii, bp Dec przypomniał: – Nowa Pascha dokonała się w jerozolimskim Wieczerniku w Krwi nowego Baranka, w Krwi Syna Bożego. Jezus mówił: "To jest Krew Nowego i Wiecznego Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów". Przywołał również nauczanie św. Jana Pawła II: – „Kościół żyje dzięki Eucharystii (...). W pokornym znaku chleba i wina, przemienionych w Jego Ciało i Jego Krew, Chrystus wędruje razem z nami, jako nasza moc i nasz wiatyk” – cytował słowa papieża z encykliki Ecclesia de Eucharistia.
Reklama
Druga część homilii była rozważaniem o darze kapłaństwa. – Jezus powiedział: "To czyńcie na moją pamiątkę". W ten sposób uczynił Apostołów kapłanami. Kapłaństwa nie otrzymuje się dla siebie, ale przede wszystkim dla drugich – zaznaczył bp Dec. – Kapłani są dla Eucharystii i dla sakramentu pokuty. Dlatego kapłani potrzebują wsparcia modlitewnego, mniej krytyki, a więcej modlitwy. Cytując słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do diakonów przed święceniami w Lublinie, przypomniał, że „Przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas”.
Trzecim wielkim darem, za który bp Ignacy zachęcał do wdzięczności, było nowe przykazanie miłości. – Jan, opisując Ostatnią Wieczerzę, nie przekazuje słów ustanowienia Eucharystii, lecz gest umycia nóg – znak miłości i służby. To nasz wieczernikowy obowiązek – mówił. – Nie pytajmy, czy drugi człowiek zasługuje na naszą miłość, ale kochajmy, jak Chrystus nas umiłował.
Na zakończenie biskup senior modlił się, by każdy chrześcijanin „przedłużał celebrację Eucharystii przez codzienną, wzajemną służbę i życie w prawdzie, nadziei i miłości”.
Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament w procesji przeniesiono do ołtarza adoracji, zwanego „ciemnicą”, gdzie wierni mogli trwać na modlitwie i czuwaniu. Następnie w zakrystii katedry złożono biskupom i kapłanom okolicznościowe życzenia z okazji ustanowienia sakramentu kapłaństwa.