W ostatni piątek Wielkiego Postu br. z wielu miejsc w Polsce wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Także z czterech łódzkich parafii wyruszą wierni, by poprzez nocny marsz, rozważać tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa.
Wszystkie cztery trasy, jakimi mogą iść łodzianie w piątek 11 kwietnia, liczą od 42 do 44 kilometrów. - To może być najważniejsza decyzja tego Wielkiego Postu. Dołącz do tysięcy, którzy wybrali drogę ciszy, modlitwy i wyzwania. EDK to 40 km nocą, w skupieniu. Samotnie lub w małej grupie. Jednak to nie pokonywanie kilometrów jest najważniejsze, ale podróż w głąb siebie. EDK to koniec świata komfortu i początek pięknego życia. Co wybierasz? To jak jest, czy też szansę na piękne życie. Idź, trwa Rok Jubileuszowy! – zachęcają pomysłodawcy nabożeństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pierwsza trasa, nazwana „Łaskawa”, której początek i koniec to kościół NMP Łaskawej, w dużej mierze przebiega przez Las Łagiewnicki i przyległe tereny leśne. Druga – trasa św. Wojciecha – to runda wokół południowych rejonów wsi wokół Łodzi. Prowadzi m.in. rzez Giemzów, Stefanów, Kalinko, Modlicę, Guzew, Starą Gadkę i Rudę. - To już ostatnia chwila na tegoroczną edycję EDK! Jest już nas ponad 50 osób! Rozpoczynamy w najbliższy piątek Mszą świętą o godz. 19:30 w kościele św. Wojciecha przy ul. Rzgowskiej 242, a po niej ruszamy na trasę! – piszą organizatorzy trasy św. Wojciecha. Trzecia trasa – Niebieska Najświętszego Zbawiciela, rozpoczyna się i kończy w drewnianym kościele na Kozinach. – Nasza trasa to pętla z parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi do Lutomierska i z powrotem. Będziemy szli przez: Zdrowie, Złotno, Konstantynów, Florentynów, Bechcice, Lutomiersk, Babice, Babiczki, Krzywiec, Rąbień, Antoniew, Złotno, Manię, Trasa przebiega lokalnymi drogami, bez znaczących utrudnień. Stacje drogi krzyżowej znajdują się przy kościołach, kapliczkach, krzyżach przydrożnych i cmentarzach – mówi Marek Kijewski, pomysłodawca trasy.
Pierwsze trzy trasy oznaczone zostały jako w miarę łatwe, niewymagające większego przygotowania i znajomości terenu. Ostatnia, czwarta łódzka trasa – Srebrna NMP Łaskawej, została oznaczona jako trudna i wymagająca. Trasa w dużej mierze przebiega przez Las Łagiewnicki i przyległe tereny leśne. Jest trudna i wymaga dobrej orientacji w terenie. Początek i koniec trasy zlokalizowany przy kościele NMP Łaskawej w Łodzi.
Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa, czyli najbardziej nietypowe nabożeństwo wielkopostne w Polsce, odbywa się pod hasłem: „Nie ma, że się nie da!”. W tym roku uczestnikom drogi towarzyszyły rozważania zatytułowane „Miłość jako ekstremalne wyzwanie” według św. Matki Teresy z Kalkuty. Do każdego z rozważań dołączone było świadectwo życia osób po różnych przejściach i zawirowaniach życiowych. Tysiące osób, wybierając drogę w ciszy, samotności, mroku nocy, przemierzają kilkadziesiąt kilometrów, by zmierzyć się ze swoimi słabościami, lękami i przeciwnościami. A wszystko po to, by jeszcze bardziej przybliżyć sobie tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. I z jeszcze większą radością, po własnych trudach, oczekiwać radości poranku Zmartwychwstania!