Reklama

Jan Paweł II

Jan Paweł II – autorytet młodzieży

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

„Szukałem Was, teraz Wy do mnie przychodzicie” – Jan Paweł II szukał ich, a oni przychodzili do niego. Młodzież. To dla niej Papież Polak był przyjacielem. To dla niej w 1985 r. zapoczątkował spotkania, które organizowane w formie religijnego festiwalu skupiały młodych z całego świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II wychodził nam naprzeciw. Podróżował do miast, w których żyliśmy. Chciał spotkać się z każdym z nas. Ogromną rolę w życiu papieża odgrywali młodzi ludzie. To w nich Ojciec Święty pokładał swoje nadzieje. Na spotkanie w Rzymie 31 marca 1985r., który ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, napisał list apostolski na temat roli młodości jako okresu szczególnego kształtowania drogi życia. 20 grudnia tego samego roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Ten religijny festiwal obchodzony był w różnych miejscach świata (np. w Polsce w Częstochowie w 1991 roku). Liczne spotkania pokazały młodym, że papież nie jest niedostępną personą, ale jest blisko nich i jest tam właśnie dla nich. Pozwoliły obydwu stronom zbliżyć się do siebie i lepiej poznać. Ojciec Święty zaimponował im swoją wiarą i stał się dla nich duchowym autorytetem.

Diecezjalne Dni Młodzieży

Poza spotkaniami międzynarodowymi Światowe Dni Młodzieży są organizowane co roku w każdej diecezji w Niedzielę Palmową, gdy młodzi ludzie spotykają się ze swoimi biskupami. Na poziomie diecezjalnym uroczystości są organizowane przez miejscowy zespół zwyczajowo mianowany przez ordynariusza. Jako że uroczystości te zazwyczaj obchodzone są podczas Niedzieli Palmowej, prawie zawsze zawierają Mszę Niedzieli Męki Pańskiej – pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Muzyka, modlitwa, możliwość spowiedzi oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, mogą także być częścią uroczystości. W tym roku Diecezjalne Święto Młodzieży we Wrocławiu odbędzie się 12 kwietnia, podczas którego delegacje dekanalne przejmą światło miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia

Dzień kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II zbliża się wielkimi krokami. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele inicjatyw, w tym Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia. Symbol Bożego Miłosierdzia – ogień z Łagiewnik dotrze do wszystkich kościołów i rodzin w naszym kraju. Pod przewodnictwem ks. Mariana Biskupa delegacje młodzieży, sióstr zakonnych i kleryków wyjadą z Wrocławia do krakowskich Łagiewnik, aby odebrać Iskrę Miłosierdzia. 12 kwietnia rozpocznie się czuwanie młodzieży i rodzin w oczekiwaniu na kanonizację błogosławionego Jana Pawła II. Czuwanie połączone będzie z obchodem diecezjalnym Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej. – O godz. 10.00 rozpocznie się gra terenowa dla młodzieży na Ostrowie Tumskim „Śladami Jana Pawła II” – mówi ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej. – Następnie zapraszamy na Forum Młodzieży o tematyce Światowych Dni Młodzieży „Czas na Kraków 2016” – dodaje. O godz. 14.00 odbędzie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, połączona z przekazaniem Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia delegacjom dekanatów i młodzieży. Celem akcji jest duchowe przygotowanie wiernych naszej archidiecezji na dzień ogłoszenia Jana Pawła II świętym – Niedziela Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia. Pragniemy, aby do tego czasu Iskra trafiła bezpośrednio do wiernych. – To jest pewien symbol, który ma nas zachęcić do tego, abyśmy w tym trudnym czasie, jaki przeżywają zwłaszcza nasi sąsiedzi na Ukrainie, pamiętali, że Boże miłosierdzie jest źródłem pokoju i abyśmy o niego się modlili, także przez wstawiennictwo świętego Jana Pawła II – zaznaczył bp Polak.

Reklama

Papież Młodych

Wielu ludzi fascynuje tajemnica kontaktu papieża z młodzieżą. Potrafił on zgromadzić wokół siebie setki tysięcy młodych ludzi. Jan Paweł II w liście do Młodych Całego Świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, napisał: „Kościół przywiązuje szczególną wagę do okresu młodości jako kluczowego etapu życia każdego człowieka. Wy, Młodzi, jesteście właśnie tą młodością: młodością narodów i społeczeństw, młodością każdej rodziny i całej ludzkości – również młodością Kościoła. Wszyscy patrzymy w Waszym kierunku, gdyż przez Was stale niejako na nowo stajemy się młodzi. Tak więc Wasza młodość nie jest tylko Waszą własnością osobistą czy pokoleniową – należy ona do całokształtu tej drogi, jaką przebywa każdy człowiek w swym życiowym itinerarium, a zarazem jest jakimś szczególnym dobrem wszystkich. Jest dobrem samego człowieczeństwa...”.

Reklama

Ojciec – słowo to najlepiej opisuje stosunek, jaki istniał pomiędzy Janem Pawłem II a młodymi ludźmi.

* * *

Kilka słów Papieża Polaka do młodzieży:

Nie lękajcie się waszej młodości i waszych głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości!

Słuchajcie Jezusa, idźcie za Jego słowem i zaufajcie Mu. Uczcie się mówić „tak” Chrystusowi w każdej okoliczności waszego życia.

Młodzi, nie lękajcie się świętości. Wzbijcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych. Uwielbiajcie Boga waszym życiem!

* * *

Młodzi o Janie Pawle II

Roksana Basty
21-letnia mieszkanka Luboszyc
Jan Paweł II jest dla mnie wielkim autorytetem. Staram się czytać jego dzieła, choć powiem szczerze, że nie należą do najłatwiejszych. Odnajduję w nich wiele radości. Śledząc jego dzieła, potrafię odpowiedzieć sobie na wiele trudnych i nurtujących mnie pytań, rozważam problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie. Papież Polak mówił wiele o miłości, szacunku i godności, które powinny być podstawą ludzkiego życia. Błogosławiony Jan Paweł II był wielkim obrońcą życia poczętego i o tym warto pamiętać. Bardzo się cieszę, że w końcu doczekamy się jego kanonizacji, chociaż „Santo subito” rozbrzmiewało na pl. św. Piotra i w Polsce już od momentu jego śmierci.

Martyna Lorenc
17-letnia mieszkanka Osetna
Miłość Jana Pawła II, jaką kierował się w kontaktach z młodymi ludźmi, została odpłacona mu przez młodzież w ostatnich dniach jego życia. Plac św. Piotra w Watykanie w chwili jego śmierci był zapełniony dziesiątkami tysięcy młodzieży, która przyszła pożegnać Ojca i Przyjaciela. Miałam zaledwie 8 lat, gdy świat pożegnał Papieża Polaka. Nie było mi dane go poznać. Mimo to staram się poznawać go, czytając o nim, o jego dobroci. Cieszę się na nadchodzące Diecezjalne Dni Młodzieży, na które być może uda mi się przybyć do Wrocławia, aby uczestniczyć w przekazaniu Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia.

Alicja Kasperska
19-letnia mieszkanka Góry
Wizerunek Ojca Świętego towarzyszy nam wszędzie. Jest go pełno zarówno w księgarniach czy w Internecie, gdzie z każdym dniem przybywa poświęconych mu witryn, których autorami są głównie ludzie młodzi. Zastanawiam się jednak, kim tak naprawdę jest dla nich? Dla mnie błogosławiony Jan Paweł II jest autorytetem, a jego postać budzi we mnie podziw. Mało kto potrafił tak dobrze dogadywać się z młodzieżą, wspólnie z nią żartować. Staram się rozważać jego nauczania, w których nigdy nie krytykował młodzieży, nie potępiał jej. Papież Polak zawsze podkreślał, że „młodzież to przyszłość i nadzieja Kościoła”. Młodzi czuli, że dobrze im życzy, więc i oni życzyli mu podobnie. Zaufali mu tak, jak i on im zaufał.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-04-03 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II prywatnie

Jan Paweł II
w Lorenzago di Cadore, 1993 r.

Arturo Mari

Jan Paweł II w Lorenzago di Cadore, 1993 r.

Jan Paweł II prywatnie był dokładnie taki sam jak ten, którego dobrze znamy i pamiętamy z oficjalnych i uroczystych wystąpień. Zawsze bowiem był sobą...

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Ojczyzna - dom dla wszystkich

2024-05-03 12:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, została odprawiona w sandomierskiej bazylice katedralnej Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady