Reklama

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

"Zgodnie z zapowiedziami, Miasto przekaże w odpłatne użytkowanie Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika. Obiekt pozostanie przestrzenią liturgii, będzie także otwarty na wydarzenia artystyczne, wpisując się w dynamiczny rozwój dzielnicy kulturalno-kreatywnej" - poinformowała w tym tygodniu Archidiecezja Krakowska, zaznaczając, że "wyraża wdzięczność władzom Miasta oraz Agencji Rozwoju Miasta Krakowa za życzliwość i współpracę".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"W 2019 r. został zakupiony wraz z 9-hektarowym terenem i obiektami poszpitalnymi od Szpitala Uniwersyteckiego. Przekazanie zarządu nad nieruchomościami zgodnie z umową jest realizowane etapami i kolejne obiekty znajdują swoich przyszłych użytkowników" - przypomniała archidiecezja.

Dodała, że przedstawiciele Gminy Miejskiej Kraków wielokrotnie podkreślali, że obiekt zachowa dotychczasową funkcję sakralną i wykorzystanie zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności (wydarzenia z zakresu kultury muzycznej).

Reklama

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa – zarządzająca miejskim terenem na Wesołej – w imieniu miasta prowadziła rozmowy z Kurią Metropolitalną w Krakowie, aby zapewnić kontynuację sprawowania liturgii w kościele św. Łazarza. Kościół został przekazany w użytkowanie Archidiecezji Krakowskiej 1 kwietnia.

"Poza rolą sakralną kościół będzie także miejscem wybranych wydarzeń muzycznych. Agencja zadba o to, aby organizacja koncertów odbywała się z poszanowaniem charakteru miejsca" - zaznaczyła archidiecezja.

Archidiecezja poinformowała, że "obowiązywać będą szczegółowe zasady dotyczące: treści artystycznych – wydarzenia będą sięgać do tradycji sakralnej i klasycznej oraz innych form sztuki, zgodnych z charakterem przestrzeni; standardów technicznych – organizacja koncertów będzie uwzględniać minimalizację uciążliwości dla użytkowników oraz dbałość o zabytkowe wyposażenie; zasad zachowań – uczestnicy koncertów będą zobowiązani do przestrzegania odpowiedniego stroju i etykiety, respektując sakralny charakter miejsca".

Podziel się cytatem

Podkreślono, że kościół św. Łazarza "pozostanie miejscem liturgii, ale stanie się także przestrzenią otwartą na kulturę muzyczną, wzbogacając ofertę kulturalną Wesołej – dzielnicy kreatywnej".

Prezeska Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak powiedziała portalowi LoveKraków.pl, że "strona kościelna będzie co miesiąc uiszczać czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów zgodnie ze zużyciem". "Stawka jest zbliżona do tej, jaką płacą podmioty kulturalne działające na Wesołej" – dodała.

Kościół św. Łazarza to budowla barokowa powstała w latach 1634-83 dla karmelitów bosych. W 1787 r. opiekę nad kościołem przejęły siostry szarytki, wówczas budynki klasztorne przeznaczono na szpital św. Łazarza - stąd dzisiejsze wezwanie kościoła. Od 1863 r. kościołem opiekują się księża misjonarze. W 2019 roku stał się własnością miasta.

ksi/ miś/ aba/

Podziel się:

Oceń:

2025-04-05 10:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: VII Noc Cracovia Sacra

BOŻENA SZTAJNER

Wystawy dzieł sztuki, ekspozycje zabytków świątynnych, wykłady oraz szereg koncertów poetycko-muzycznych – to tylko niektóre atrakcje, które można było zobaczyć w trakcie trwania VII Nocy Cracovia Sacra. Motywem wiodącym wydarzenia, które odbyło się w dniach 14-15 sierpnia, było życie i dziedzictwo Jana Pawła II.

Więcej ...

Szlachetny święty

Św. Kamil de Lellis

pl.wikipedia.org

Św. Kamil de Lellis

Już samo imię: Kamil (łac. Camillus) oznacza osobę szlachetną. Taką osobą był św. Kamil de Lellis, a przejawiało się to m.in. w czynieniu przez niego dzieł miłosierdzia. Wspominamy go nieobowiązkowo 14 lipca.

Więcej ...

Dziękczynienie za kanonizację św. Ojca Pio

2025-07-14 15:00
o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz goście z San Giovanni Rotondo wezmą udział w XX czuwaniu modlitewnym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – 18-19 czerwca 2022 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski