Reklama

VI Światowy Dzień Młodzieży przesłaniem nadziei dla Częstochowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ANDRZEJ PRZYBYLSKI: – Dla wielu ludzi VI Światowy Dzień Młodzieży zapisał się jako ważne wydarzenie w ich osobistej historii życia, a jakie znaczenie ma to spotkanie dla miasta, w którym się ono odbywało?

TADEUSZ WRONA: – To było największe wydarzenie w historii Częstochowy ostatnich czasów. Byliśmy wtedy na początku zmiany ustroju w Polsce, byliśmy już w wolnej Polsce, w której trzeba było angażować i budzić ludzi do działania. VI ŚDM angażował wszystkich mieszkańców Częstochowy. Obok wymiaru religijnego i społecznego dla Częstochowy to spotkanie miało również znaczenie cywilizacyjne. Nastąpiła skokowa zmiana wizerunku Częstochowy w świecie, zaczęliśmy być postrzegani jako miasto, które potrafi przyjąć 1,5 mln pielgrzymów z całego świata i w sposób możliwie profesjonalny zorganizować ich pobyt u nas. Był to wielki dar Jana Pawła II dla naszego miasta – nastąpiła wielka identyfikacja ludzi ze swoim miastem, były to też zmiany bardzo widoczne w mieście – zmiana wyglądu ulic, oświetlenia, dużo nowych inwestycji. VI ŚDM był powiewem nowego ducha dla Częstochowy nie tylko w wymiarze duchowym, ale i społecznym. Ukoronowaniem tego było przyjęcie przez Ojca Świętego, właśnie 15 sierpnia 1991 r., honorowego obywatelstwa Częstochowy.

– Urząd Miasta aktywnie włączył się w organizację jubileuszu 15-lecia VI ŚDM, razem z archidiecezją częstochowską i Jasną Górą stał się współorganizatorem tych uroczystości. Czy chodzi tylko o historyczne wspominanie tamtego wydarzenia, czy też o jakąś jego aktualizację?

– To jest wydarzenie żywe do dzisiaj. Ówczesna organizacja, i przygotowanie tegorocznego jubileuszu jest przykładem zgodnej współpracy miasta z Kościołem. Przede wszystkim jednak chodzi o przypomnienie przesłania Jana Pawła II do młodych. Dziś ono jest bardzo potrzebne tym, którzy nie pamiętają tamtego spotkania, a dziś są młodymi mieszkańcami Częstochowy. To im trzeba dzisiaj przypomnieć tamto przesłanie o miłości, o nadziei, o zaangażowaniu w budowanie lepszego świata. Nasz samorząd jest równolatkiem VI ŚDM – ma już 15 lat. On jest młody jak młodzież i ma podobne cele, jakie stawiają sobie młodzi. Dla samorządu jest więc to również przesłanie potrzebne i aktualne.

– Jan Paweł II podczas VI ŚDM bardzo pragnął wlać w serca młodych, zwłaszcza młodych ze Wschodu Europy, nową nadzieję i optymizm. Wielu młodych częstochowian traci nadzieję, wielu opuszcza miasto i wyjeżdża za granicę twierdząc, że w naszym mieście nie widzą perspektyw. Jak Pan Prezydent zamierza przekładać przesłanie VI ŚDM o nadziei na codzienne życie młodych w naszym mieście?

– Emigracja zarobkowa to nie tylko problem Częstochowy, ale całej Polski. Z pewnością czeka nas wiele konkretnych działań, aby Częstochowa przyciągała młodych i zachęcała ich do zostawania w mieście. Patrząc na Częstochowę potrzebna nam jest nadzieja związana z rozwojem miasta. Trzeba włączyć młodych we współodpowiedzialność za samorząd. Dużo nadziei pokładam w rozwój środowiska akademickiego, które jest ponad 40-tysięczną społecznością. Cieszę się z powstania Centrum Badawczo-Rozwojowego TRW, dzięki któremu 200 młodych, zdolnych częstochowian znajdzie nie tylko miejsce pracy, ale i zawodowego rozwoju. Takich elementów nadziei jest w naszym mieście jeszcze bardzo dużo i chciałbym, aby młodzi z nich skorzystali, a jednocześnie współtworzyli rzeczywistość lokalną tak, aby stała się ona dla nich miejscem spełnionych nadziei i duchowego rozwoju, o co modlił się podczas VI ŚDM dla wszystkich młodych honorowy obywatel naszego miasta Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: ceremoniarz to stróż znaków Jezusa

Maciej Orman/Niedziela

– Ceremoniarz to stróż znaków Jezusa – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. 23 marca w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie hierarcha przewodniczył Liturgii, podczas której udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji ceremoniarza 72 lektorom z archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28
W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...