Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa przestrzeń kultury w Czeladzi

UM Czeladź,

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego powiększył się o kolejny obiekt – czeladzką Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. 27 listopada placówka została uroczyście otwarta. Po uroczystym przecięciu wstęgi przez burmistrza Czeladzi Teresę Kosmalę, konsula francuskiego Thierry’ego Guichoux, posła Waldemara Andzela i dyrektor ZBK Lenę Wardengę, aktu poświęcenia obiektu dokonał ks. dziekan Janusz Grela, proboszcz parafii pw. św. Archaniołów. Obecni byli także ks. Jarosław Wolski – proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Czeladzi i ks. Tomasz Zmarzły – sekretarz Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Udało nam się zrealizować jedną z najważniejszych inwestycji w mieście. To obiekt, który ma już ponad sto lat. Myślę, że jego obecny wygląd będzie się mieszkańcom podobać. Będzie tu można miło spędzić czas wśród sztuki, którą zamierzamy prezentować. Już dzisiaj zapraszamy artystów profesjonalnych i amatorów, by wystawiali swoje prace – powiedziała burmistrz Teresa Kosmala.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Elektrownia” jest zlokalizowana na terenach byłej Kopalni „Saturn” przy ul. Dehnelów w Czeladzi. Po kopalni pozostały „pamiątki”, jak suwnica, oryginalny pulpit sterowniczy, czy też koło zamachowe, nazwane w 1903 r. „Wanda” – od imienia żony właściciela kopalni Karola Wilhelma Scheiblera II. W 2005 r. przestrzeń „Elektrowni” zagospodarowało Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, które w tym miejscu stworzyło Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Reklama

Renowacja „Elektrowni” trwała dwa lata i kosztowała 15 mln zł. Dzięki inwestycji o podwójnej korzyści może mówić miasto: odnowiło zabytek oraz zyskało przestrzeń, w której będzie się mogło odbywać wiele imprez. Renowację elektrowni – według projektu świętochłowickiego biura Appa Jan Pudło – przeprowadziły katowicka spółka Konior razem z będzińską firmą Arkada. Prace przy renowacji rozpoczęły się dwa lata temu. Kształt, forma i przeszklenia budynku zostały zachowane jak w oryginale. W środku zwraca uwagę drewniana podbitka dachu, następnie odtworzona według oryginału posadzka z wykorzystaniem kafelków, które zachowały się w dobrym stanie. Podobnie rzecz się ma z zabytkową lamperią. Równie okazale prezentują się piwnice, które w przyszłości zostaną wykorzystane jako przestrzeń wystawiennicza oraz miejsce do wystawiania kameralnych przedstawień teatralnych. Największą ozdobą budynku jest wieża, która w swoim zwieńczeniu, od linii białej cegły piaskowej, została odtworzona. – To jedyne takie miejsce, nie tylko w Zagłębiu Dąbrowskim, ale w całym województwie śląskim. Zrewitalizowana „Elektrownia” i kompleks Kopalni „Saturn” to arcydzieło wśród europejskich zabytków techniki – powiedział Adam Hajduga, dyrektor referatu zabytków techniki Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Ważnym wydarzeniem gali otwarcia „Elektrowni” było wręczenie przez burmistrz Teresę Kosmalę dorocznych nagród „Pierścień Saturna”. W tym roku laureatami zostali: Ambasada Republiki Francuskiej, Anna Zarębska – honorowa prezes czeladzkiej Sodalicji Mariańskiej, Barbara Kruczkowska, Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Iwona Sułkowska, Lena Wardenga oraz Agnieszka i Dariusz Zasadzieniowie.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-12 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia – wystawa

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Październik zaczynamy wystawą Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia. Ekspozycja jest jedną ze składowych projektu "Oni zmienili bieg historii…".

Więcej ...

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024