Reklama

Niedziela Sandomierska

O jubileszu, cudownych wizerunkach i łaskach

|Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADAM STACHOWICZ: – Adwentem rozpoczęliśmy rok jubileuszowy, 400-lecia parafii. Jakie inicjatywy duszpasterskie są planowane w Radomyślu w ramach obchodu tego roku?

KS. JÓZEF TUROŃ: – Najważniejszą inicjatywą z okazji tego jubileuszu będzie odbudowanie korzeni wiary przodków i miłości do Matki Najświętszej. Po wybudowaniu nowego kościoła, chcemy utworzyć nowe wspólnoty duszpasterskie. W każdą środę podczas Nowenny do Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia, poszczególne miejscowości naszej parafii będą modlić się za swoje rodziny, a później ten wieczór będą przeżywać na wspólnej modlitwie w domach. Temu celowi posłużą także: Koronka do Miłosierdzia Bożego w każdy piątek, Godzinki do Matki Bożej Bolesnej w każdą sobotę oraz nabożeństwa fatimskie od 13 maja do 13 października. Z okazji Jubileuszu odbędą się uroczystości z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza: 12 stycznia – spotkanie kolędników i grup misyjnych wraz z koncertem kolęd w wykonaniu orkiestry dętej z Radomyśla; 11 maja – XXII Podkarpacka i XI Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych „Turki 2014”; 24 sierpnia – sesja historyczna; 31 sierpnia – odpust Matki Bożej Pocieszenia, jako najważniejsze wydarzenie jubileuszu; 14 września odpust Matki Bożej Bolesne i 23 rocznica koronacji. Inne inicjatywy będą też realizowane we współpracy z Diecezjalnym Ośrodkiem Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum”.

– Jakie są początki kultu Matki Bożej na ziemi radomyskiej i jaka jest rola zakonu Augustianów w tworzeniu tego kultu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Parafia swoje początki zawdzięcza kultowi Matki Bożej Bolesnej. Około 1440 r. pasterze pasący bydło postawili na wzgórzu kapliczkę z choiny, w której umieścili obraz Matki Bożej Bolesnej. Odtąd rano i wieczór chodzili modlić się na górę, którą najpierw nazwano „Górą Kowalichy”, a później „Zjawieniem”. W późniejszym czasie pewien kupiec spławiał Sanem tratwy do Wisły. Gdy z powodu powodzi znalazł się w wielkim niebezpieczeństwie wołał o ratunek, ale nikt go nie słyszał. Wtedy w wielkim uniesieniu ukląkł na tratwie i wołał: „Matko Boża ze Zjawienia, ratuj nas, a ja wystawię z tego drewna kościół na Twoją chwałę”. Wszyscy zostali uratowani i kupiec z drewna modrzewiowego wybudował pierwszy kościół na Zjawieniu pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej.
Ojcowie Augustianie obejmując parafię w 1625 r. zastali już kult słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Bolesnej na Zjawieniu i bardzo gorliwie poświęcali się rozszerzeniu tego kultu. Duszpasterzując w Radomyślu przez 165 lat założyli bractwo Matki Bożej Pocieszenia i sprowadzili z Bawarii obraz pod tym wezwaniem, który jest datowany przez rzeczoznawców na XVI wiek. Trzeba przyznać, że trwający do dziś kult Matki Bożej Pocieszenia to wielkie dzieło ojców Augustianów.

– Kiedy więc jest przewidziana koronacja wizerunku Matki Bożej Pocieszenia? Czym ta koronacja będzie dla radomyskiej wspólnoty parafialnej, a przez to i dla całej diecezji?

– Decyzją bp. Krzysztofa Nitkiewicza koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia odbędzie się w 2015 r. Nie będzie ona tworzeniem nowego sanktuarium, ale ubogaceniem naszej świątyni, parafii i diecezji w wielkie przesłanie jakie płynie z tego obrazu, gdzie św. Augustyn trzyma swój atrybut – serce. A tym przesłaniem są słowa: „Stworzyłeś nas, Panie, dla siebie i niespokojne jest serce nasze dopóki nie spocznie w Tobie”.

Reklama

– Ewenementem na skalę całej Polski jest kult, a jeszcze bardziej koronacja drugiego cudownego wizerunku w jednej świątyni? Jak Ksiądz Kustosz uzasadnia taką potrzebę?

– Rzeczywiście, potrzeba koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia zrodziła się z coraz większego kultu tego tytułu. W prośbach pisanych do Matki Bożej w naszym sanktuarium najwięcej próśb dotyczy problemów: „o powrót dzieci do Boga, o nawrócenie, o przystąpienie do spowiedzi, o zawarcie związku sakramentalnego”. Ogólnie mówiąc są to problemy wiary, a z obrazu Matki Bożej Pocieszenia na którym jest Jezus i Maryja oraz św. Monika i św. Augustyn płynie przesłanie wyproszenia powrotu na drogi przykazań Bożych i kościelnych przez matki dla dzieci, tak jak to uczyniła św. Monika modląc się i płacząc a nie mając pretensji do Boga, że nie wysłuchuje jej modlitw o nawrócenie syna Augustyna. Tak więc w podobnych problemach współczesnych rodziców ten obraz może stać się wielką pomocą. Wśród wielu wizerunków Matki Bożej Pocieszenia nasz obraz jest wyjątkowy, ponieważ ukazuje Maryję podającą pasek pociechy św. Monice i św. Augustynowi.

* * *

Informacje duszpasterskie

Msze św. w niedziele i święta: 7.30, 9.00, 10.30, 14.00, 17.00 (latem: 18.00)
Msze św. w dni powszednie: 6.30 i 17.00 (latem 18.00)

Stałe nabożeństwa w tygodniu
Nowenna do Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia: środa: godz. 17.00 (latem 18.00)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: piątek, godz. 15. 00.
Godzinki do Matki Bożej Bolesnej: sobota, godz. 6.30.
Nabożeństwa Fatimskie 13. dnia każdego miesiąca od maja do października: maj – sierpień godz. 20.00, wrzesień godz. 19. 00, październik godz. 18. 00
Odpust Matki Bożej Pocieszenia – ostatnia niedziela sierpnia
Odpust Matki Bożej Bolesnej i rocznica koronacji – niedziela po 15 września, godz.11. 00
Pielgrzymka chorych i cierpiących: I niedziela września, godz. 13.30.

* * *

W świątyni parafialnej pielęgnowany jest zwyczaj, tzw. „Turków”. W 1683 r. 22 rzemieślników z Radomyśla wzięło udział w wyprawie Jana III Sobieskiego na Wiedeń i tam zdobyli spore łupy. Wrócili do domu po pół roku, w 1684 r., w Wielki Piątek. Przed przybyciem przebrali się w zdobyczne stroje i weszli w nich do świątyni zaciągając wartę przy grobie Chrystusa. Odtąd, co roku mieszkańcy Radomyśla przebierają się za „Turków” i podczas Triduum Paschalnego zaciągają wartę przy Ukrzyżowanym Chrystusie.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-12 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przytul się do serca Maryi

Więcej ...

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej

Cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej

Archiwum SKOK

Cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej

Więcej ...

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...