Reklama

Niedziela Lubelska

Relikwie św. Wojciecha

Katarzyna Artymiak

Bazylika pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy otrzymała relikwie swojego patrona. Cząstkę z kości biskupa i męczennika przywiózł prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, kustosz relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Wąwolnicy jest jedną z najstarszych na Lubelszczyźnie. Jej powstanie datuje się na 1325 r., ale źródła podają, że już w 1027 r. istniał tutaj punkt duszpasterski. - Zgodnie z kroniką klasztoru na Świętym Krzyżu, wiara chrześcijańska dotarła do tutejszych miejscowości w roku 1027, 30 lat po męczeńskiej śmierci św. Wojciecha - mówił abp Stanisław Budzik. 8 września Metropolita Lubelski wraz z bp. Józefem Wróblem oraz licznie zgromadzonymi kapłanami sprawował uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem Prymasa Polski. Tuż przed nią rzesza wiernych wraz z proboszczem ks. Jerzym Ważnym wyruszyła na powitanie abp. Józefa Kowalczyka, który przybył do Wąwolnicy z cennym darem. Po procesji, której towarzyszył śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, parafianie i goście uczestniczyli w historycznej Liturgii.

- Parafia w Wąwolnicy od najstarszych czasów nosiła wezwanie św. Wojciecha: wielkiego świętego, męczennika i patrona Polski. Możemy więc powiedzieć, że parafia i kościół czekały na przybycie swojego patrona w relikwiach aż 1000 lat! Tym bardziej radujemy się, że przywiózł je Prymas Polski, który z urzędu jest strażnikiem świętych relikwii - podkreślał abp Stanisław Budzik. - Dziękujemy, że nawiedzasz to miejsce, gdzie od wieków kwitnie kult św. Wojciecha i gdzie Maryja wyjednuje łaski tym, którzy wzywają Jej wstawiennictwa - witał abp. Józefa Kowalczyka, zapewniając go o wdzięczności i modlitwie za Prymasa i Kościół. Abp Stanisław Budzik odczytał też treść dokumentu potwierdzającego autentyczność relikwii, pochodzących z kości św. Wojciecha przechowywanych w gnieźnieńskim relikwiarzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do świętowojciechowskich tradycji wąwolnickiej ziemi nawiązał w homilii Prymas Polski. - Wezwanie tutejszego kościoła wiąże się z prastarą metryką waszej parafii. Kult, jakim św. Wojciech jest tu otaczany, jest dla mnie jako czciciela i kustosza jego relikwii wielką radością; tym większą, że według zapewnień Księdza Proboszcza kult ten wydaje się zyskiwać nowe znaczenie - mówił abp Józef Kowalczyk. - Z tym większym przekonaniem i radością serc pragnę osobiście przekazać parafii relikwie św. Wojciecha, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, naszego wielkiego orędownika w niebie. Wierzę, że przyczynią się one do umocnienia pobożności ludu Bożego i będą stanowić cel licznych pielgrzymek do sanktuarium. Mam nadzieję, że kult św. Wojciecha, ożywiony jego relikwiami, będzie promieniować na całą diecezję - podkreślał.

Reklama

Wskazując na biskupa i męczennika sprzed 1000 lat, Prymas Polski nazwał go szczególnym świadkiem wiary, którego przesłanie przekracza ziemskie granice i bariery czasu. - Życie i męczeńska śmierć św. Wojciecha, jego wiara i miłość Boga wciąż są dla nas wskazaniem, w czym tkwi istota prawdziwego świadectwa składanego Chrystusowi i Jego Ewangelii - mówił abp Kowalczyk. - Chrystus każdego z nas wzywa do składania świadectwa, a to wezwanie szczególnie mocno brzmi w Roku Wiary. Stojąc przed relikwiami świętego, zapytajmy o naszą wiarę w Chrystusa, który jest jedynym Zbawicielem świata; o to, czy w codziennym życiu motywy wiary są czytelne i rozpoznawalne przez bliźnich - pytał Ksiądz Arcybiskup. Nazywając św. Wojciecha „patronem wiary i świadkiem wiary, którą potwierdził męczeńską śmiercią”, dziękował za jego autentyzm, bycie człowiekiem i chrześcijaninem, biskupem i męczennikiem; za to, że jego życie i praca zrodziły przed 1000 lat struktury administracyjne Kościoła w Polsce. - Dzięki niemu wyrastały kolejne pokolenia rodaków, które stały się autentycznymi świadkami wiary i które nie wstydziły się być wierne wartościom chrześcijańskim - podkreślał. Tym, którzy św. Wojciecha otaczają szczególną czcią, Prymas powierzył zadanie bycia świadkami Chrystusa, Jego miłości i mocy wobec innych.

Reklama

Abp Józef Kowalczyk przywołał również słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane w Gnieźnie podczas papieskich pielgrzymek i nazwał św. Wojciecha nieprzemijającym świadkiem i ziarnem, które wpadłszy w ziemię, musi obumrzeć, aby wydać owoce. Podkreślał, że świadectwo męczeńskiej krwi przypieczętowało chrzest, jaki przed 1000 lat przyjęli nasi ojcowie, a umęczone ciało apostoła legło u fundamentu chrześcijaństwa Polski. - Relikwie św. Wojciecha stały się fundamentem Kościoła w Polsce i niejednej wspólnoty parafialnej, a dziś wzmocnią fundament waszej parafii. Ich przekazanie ma ożywić pamięć i cześć oddawaną patronowi, ma przypomnieć wszystkie jego poczynania, aby ziarno Ewangelii padło na naszą ziemię; by jego postać i odwaga stały się dla nas usposobieniem do tego, by nie wstydzić się publicznie przyznawać do wiary chrześcijańskiej i do tego, że wartości chrześcijańskie są fundamentem człowieczeństwa - mówił Ksiądz Prymas. - Św. Wojciech, obecny w relikwiach, przemawia do nas, napomina i zaprasza: Nie wstydźcie się być sobą, nie wstydźcie się budować swojego człowieczeństwa na wartościach chrześcijańskich, bo tylko one stanowią trwały fundament bycia człowiekiem i ludzkości żyjącej w pokoju, solidarnie budującej dobro wspólne - apelował.

Parafrazując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który w Krakowie wołał: „Nie bójcie się św. Stanisława”, abp Józef Kowalczyk prosił: „Nie bójcie się św. Wojciecha”. - Polska wyrosła na fundamencie wiary i świadectwa św. Wojciecha. To trwałe fundamenty, które sprawiły, że przez 1000 lat Kościół i Polska, mimo wielorakich burz i planów złych ludzi, przetrwały. Św. Wojciech żyje wśród nas jako orędownik i patron narodu polskiego. Niech jego wstawiennictwo wyprasza nam łaskę od Ducha Świętego, abyśmy otrzymawszy Jego moc, pełni siły i męstwa byli wiernymi świadkami Chrystusa na każdym kroku naszego życia - wzywał Ksiądz Prymas.

Po uroczystej Eucharystii wierni mogli oddać cześć św. Wojciechowi przez ucałowanie relikwii. - Od 1000 lat czcimy tu św. Wojciecha i wciąż chcemy za jego wstawiennictwem wypraszać potrzebne łaski, aby osiągnąć najważniejszy cel życia - zbawienie - mówił proboszcz ks. Jerzy Ważny. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania tak cennego daru, Ksiądz Proboszcz zapewniał w imieniu wspólnoty, że dołoży wszelkich starań, by codzienna modlitwa, a nade wszystko świadectwo chrześcijańskiego życia stały się znakiem rozpoznawczym mieszkańców wąwolnickiej ziemi.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Wojciech

Św. Wojciech

Graziako

Św. Wojciech

Wojciech urodził się ok. 956 r. w możnej rodzinie Sławnikowiców w Lubicach (Czechy). Wedle pierwotnych planów ojca, Wojciech miał zostać rycerzem.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Szwajcarski kardynał ostrzega przed klerykalizacją świeckich

2024-05-24 17:45

Karol Porwich/Niedziela

Szwajcarski kardynał Emil Paul Tscherrig, były nuncjusz apostolski we Włoszech i San Marino, ostrzega przed klerykalizacją świeckich - zastępowaniem księży rodzajem świeckiego kapłaństwa. To często prowadzi do napięć, gdyż księża i świeccy mają różne zadania.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania