Reklama

Niedziela Sandomierska

Sulisławskie uroczystości

Archiwum sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Sulisławicach została erygowana przed 1328 r. Obecny kościół parafialny pw. Narodzenia Matki Bożej wzniesiono w latach 1871-88. Z kościołem związany jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej, „Misericordia Domini”, pochodzący z ok. 1450 r. Słynny Wizerunek jest wieczkiem bursy podróżnej, czyli drewnianej skrzynki na naczynia liturgiczne, której używał kapłan podczas Mszy św. polowej czy wizyt u chorych, dlatego jego wymiary to 22 x 21, 5 cm. Obraz przywiozła ze sobą w 1610 r. Rosjanka, branka wojenna, Dorota Ogrufina, córką popa, którą wziął do niewoli Wespazjan Rusiecki, szlachcic z Suliszewa, położonego obok Sulisławic. W krótkim czasie przed tym obliczem ludzie doznawali szczególnych łask i dlatego 8 września 1813 r. dokonano koronacji obrazu.

Minęło już 100 lat od tego wydarzenia. Zgromadzenie Księży Zmartwychwstania Pańskiego (Księża Zmartwychwstańcy) uroczystości jubileuszowe i odpustowe rozciągnęli na cały tydzień. W plany obchodu jubileuszu wpiszą się liczne pielgrzymki oraz maryjne nabożeństwa. Kustosz Sanktuarium ks. Kazimierz Sawościanik CR witając pielgrzymów przypominał o potrzebie zawierzenia się Bogu przez Maryję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

7 sierpnia, w wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny bp Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował uroczystości rocznicowe, przewodnicząc Mszy św. - Słyszymy dzisiaj z różnych stron, że jedynym wiarygodnym sposobem poznania jest nauka. Część wierzy tylko w to, co widzi, wybiera to, co funkcjonalne i ogranicza swoje potrzeby do spraw doczesnych. Nawet jeśli dopuszczają istnienie Boga, to powątpiewają w Jego zainteresowanie ludzkim losem. Mówienie o objawieniach prywatnych, o cudownych uzdrowieniach, czy o egzorcyzmach uważane jest za przejaw zacofania i kompromitację - mówił Ksiądz Biskup do pielgrzymów. - Tymczasem życie pokazuje coś zupełnie innego. „Księgi łask” prowadzone przy sanktuariach, również tutaj w Sulisławicach, odnotowują nieprzerwanie przypadki uzdrowień duszy i ciała, mówią o uratowanych rodzinach i o tych, którzy znaleźli cudowne ocalenie. Czy te Boże interwencje, wymodlone, a czasami nieoczekiwane, nie wynikają z tajemnicy wcielenia? Chrystus powiedział przecież do swoich uczniów, a więc i do każdego z nas: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. W Najświętszej Maryi Pannie uznajemy naszą Matkę i orędowniczkę u Chrystusa. Każde sanktuarium maryjne jest jakby kawałkiem jej opiekuńczego płaszcza, który okrywa jakąś parafię, region, kraj. A wszystkie one tworzą jedną całość, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie - podkreślał Biskup Ordynariusz. Odwołując się do apelu i prośby Ojca Świętego Franciszka o modlitwę w intencji pokoju dodawał: - Niedaleko Damaszku, w Saidnaya, znajduje się jedno z najstarszych na kuli ziemskiej sanktuariów Matki Bożej. Doroczny odpust przypada tam podobnie jak w Sulisławicach 8 września, a w jego wigilię odbywa się procesja do cudownej ikony. Ona łączy wiernych wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Syrii, a nawet muzułmanów. Wszyscy jesteśmy dziećmi Maryi, która pragnie dobra swoich córek i synów. Błagajmy Ją więc o pokój dla naszych sióstr i braci Syryjczyków. Byłoby czymś niezgodnym z duchem Chrystusa, czymś cynicznym, pocieszanie się, że Syria jest daleko i nam na szczęście nic nie grozi. Nie wystarczy również chwilowe wzruszenie i ubolewanie nad losem ofiar. Chrześcijanin ma budować pokój: „błogosławieni pokój czyniący”. W naszym przypadku drogą do tego jest modlitwa i przyjęte wyrzeczenia - apelował Ordynariusz Sandomierski. Po Mszy św. odbyła się procesja różańcowa do odnowionej figury maryjnej ustawionej przed stu laty na placu koronacyjnym.

Następnego dnia Sumie odpustowej przewodniczył bp Edward Frankowski, który zwracając się do uczestników Liturgii przypominał o wielkiej roli Matki Najświętszej w dziele zbawienia. Wzywał również zebranych do zawierzenia się Jej. Na Mszę św. z wielu stron przybywali piesi pątnicy. Przybyło również wiele pielgrzymek autokarami oraz własnym transportem. Przez cały tydzień w sulisławskim sanktuarium odbywały się maryjne nabożeństwa. Uroczystości zakończono 15 września odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej, oraz złożeniem profesji zakonnej przez Braci Nowicjuszy.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budujcie cywilizację świętych

Paweł Wysoki

W uroczystość św. Jana Chrzciciela parafia pw. św. Mikołaja w Zakrzówku gościła abp. Stanisława Budzika. Z pasterską wizytą łączyło się także udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Ceny biletów lotniczych pójdą w górę

2024-09-20 23:16

Monika Książek

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej, które mają obowiązywać w latach 2025–2029. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - XXV Niedziela Zwykła

2024-09-21 10:00
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W jaki sposób Jan Paweł II postrzegał Medjugorje?

Kościół

W jaki sposób Jan Paweł II postrzegał Medjugorje?

„Pójdź za Mną”, które słyszy Mateusz, wyrywa go z...

Wiara

„Pójdź za Mną”, które słyszy Mateusz, wyrywa go z...

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Wiara

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...