Reklama

Polska

Organizatorzy II Narodowego Marszu Papieskiego: zapraszamy wszystkich, którym bliskie są chrześcijańskie wartości

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

Wszystkie osoby, którym bliskie są chrześcijańskie wartości i które pragnęłyby upamiętnić ks. Jerzego Popiełuszkę zaproszone są na II Narodowy Marsz Papieski. Przejdzie on ulicami Warszawy 19 października br. pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”. Marsz, któremu patronuje św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński i bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest elementem centralnych obchodów 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Wpisuje się też w obchody Dnia Papieskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia Małgorzata Żaryn, jedna z organizatorek Marszu, tym razem wydarzeniu patronują trzy osoby. - Obok św. Jana Pawła II, będącego postacią centralną, patronem tym jest też bł. kard. Stefan Wyszyński, z którego nauczania niejako „wyrasta” św. Jan Paweł II a także bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który w pewnym sensie łączy obie te postacie - mówi w rozmowie z KAI. Podkreśla też, że w tym roku Marsz stanowi część centralnych obchodów 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i przygotowywany jest we współpracy ze Społecznym Komitetem organizującym obchody upamiętnienia tej rocznicy. Hasłem marszu są słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian (Rz 12, 21) „Zło dobrem zwyciężaj”, które stały się też motywem przewodnim nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

- Bł. kard. Wyszyński był wychowawcą milionów Polaków, pokazywał jak budować wspólnotę, jak stawiać granice, jak mówić „nie”, „non possumus”. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w trudnych czasach komunizmu pokazywał, że dobro czyni ludzi wolnymi i nie zawahał się ofiarować swego życia za prawdę. Św. Jan Paweł II odrodził naszą suwerenność, tożsamość i podmiotowość. Ich przekaz dopełniał się. Był dla nas, Polaków istotowo i duchowo bardzo ważny. Jako organizatorzy Marszu uznaliśmy, że nasze czasy wymagające wielkiej stałości i wierności od katolików i wszystkich ludzi przywiązanych do trwałych wartości, wymagają też bardzo wyrazistych przewodników, takich, którzy w sposób zdecydowany pokazują drogę - mówi Małgorzata Żaryn. - Takimi właśnie przewodnikami są św. Jan Paweł II, bł. kard. Wyszyński i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Przywołujemy właśnie ich trzech. To są ludzie, którzy zostawili nam zadanie do wykonania - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz wyruszy w sobotę 19 października o godz. 13 z Placu Zamkowego w Warszawie. Ulicami Miodową, Bonifraterską, Muranowską, Generała Andersa, Mickiewicza, Krasińskiego, Felińskiego, Hozjusza przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Marsz zakończy się ok. godz. 15.30 a następnie jego uczestnicy wezmą udział w Eucharystii w kościele św. Stanisława Kostki, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

Organizatorzy proszą, by uczestnicy Marszu przynieśli ze sobą krzyże. - Chcemy iść właśnie pod tym znakiem, uniwersalnym symbolem chrześcijan. To jest wyznacznik naszych intencji i drogi, którą pragniemy podążać - mówi Małgorzata Żaryn.

Uczestnicy idąc będą śpiewać pieśni, odmawiać różaniec i słuchać słów wypowiedzianych przez patronów wydarzenia - św. Jana Pawła II, bł. Prymasa Tysiąclecia i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Reklama

Jak podkreśla Małgorzata Żaryn, organizatorzy nie przewidują żadnych przemówień. Bardzo proszą też, by nie przynosić ze sobą żadnych symboli i emblematów partyjnych. - Odcinamy się od jakichkolwiek partyjnych konotacji i afiliacji. Jesteśmy marszem społecznym. Zapraszamy i przyjmujemy wszystkich , którym bliskie są wartości chrześcijańskie, bez względu na polityczny kierunek w którym się odnajdują - podkreśla Małgorzata Żaryn. Zapowiada też, że obecność wątków partyjnych na Marszu spotka się z reakcją ze strony organizatorów.

Małgorzata Żaryn zaznacza, że zaproszenia do uczestnictwa w wydarzeniu i do wspierania go skierowane zostały bardzo szeroko do różnych środowisk i wszystkich wiernych. Organizatorzy liczą też na szeroką współpracę. Jak dotąd swój udział w wydarzeniu zapowiedziały już liczne środowiska, m.in. Rycerze Jana Pawła II, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Ordo Iuris, Fundacja św. Benedykta, Centrum Życia i Rodziny, Koalicja dla Życia, Męski Różaniec, Bractwo Kurkowe, Solidarność Regionu Mazowsze, Kluby Gazety Polskiej czy Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. W wydarzeniu wezmą też udział młodzi - ze wspólnot ruchu Światło - Życie, delegaci Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II, harcerze czy młodzież ks. Popiełuszki. Ze Szczecina przyjedzie grupa młodych, która będzie niosła w czasie Marszu rolkę z przepisanym przez siebie ręcznie tekstem encykliki „Evangelium vitae”.

Przed Mszą św. organizatorzy zaplanowali symboliczne ślubowanie młodych, wychowawców i rodzin, którzy zobowiążą się do podążania za naukami Patronów Marszu.

Program Marszu przygotowany jest przez zespół pod wodzą Macieja Pawlickiego. Wszyscy organizatorzy działają społecznie na zasadzie wolontariatu. Z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniego nagłośnienia w trakcie Marszu, zwracają się więc z prośbą o wsparcie i przekazanie funduszy na ten cel. Link do zrzutki dostępny jest na stronie marszpapieski.pl

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-10-11 19:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłość, pamięć i modlitwa – Wałbrzyski Marsz Papieski

III Marsz Papieski, tym razem wyruszył spod kościoła Św. Anny na wałbrzyskim Podzamczu

Marek Zygmunt

III Marsz Papieski, tym razem wyruszył spod kościoła Św. Anny na wałbrzyskim Podzamczu

Już po raz trzeci ulicami Wałbrzycha przeszedł Marsz Papieski, zorganizowany ku czci św. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się przy kościele pw. św. Anny, skąd uczestnicy z modlitwą i śpiewem na ustach wyruszyli do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Tam Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Świdnica. Zaproszenie na święcenia kapłańskie i piknik młodych

2025-05-22 18:35
Diakoni leżą krzyżem podczas litanii do Wszystkich Świętych – moment modlitwy i całkowitego zawierzenia Bogu w trakcie obrzędu święceń kapłańskich w katedrze świdnickiej.

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni leżą krzyżem podczas litanii do Wszystkich Świętych – moment modlitwy i całkowitego zawierzenia Bogu w trakcie obrzędu święceń kapłańskich w katedrze świdnickiej.

W sobotę 24 maja br. o godz. 10.00 w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta Msza święta, podczas której czterech diakonów naszej diecezji przyjmie święcenia kapłańskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.