Reklama

Niedziela Przemyska

O roli mediów w przekazywaniu wiary

Paweł Bugira

„Media pomocą w przekazywaniu wiary” to temat czwartej sesji II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, która odbyła się 13 kwietnia w Krośnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym prelegentem kwietniowej sesji był dyrektor archidiecezjalnego Radia Fara ks. Krzysztof Rzepka. Już na wstępie zauważył, że o roli mediów mówi się za mało. Zwrócił uwagę, że coraz rzadziej sięgamy po słowo drukowane, następuje wręcz „odwrót od słowa”, choć „na początku było Słowo”.

Media są narzędziem

W swoim referacie wymienił telewizję, radio i prasę jako media tradycyjne oraz internet jako medium nowe, łączące wszystkie pozostałe, jest ponadto interaktywny, odbiorca ma możliwość natychmiastowego reagowania i komentowania. - Jest to oblicze mediów, do którego trzeba przywyknąć - mówił dyrektor Radia Fara.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Rzepka stwierdził ponadto, że media są jak powietrze, którym oddychamy. - Media są wszechobecne, nie uciekniemy przed tym, nie da się zamykać oczu na rzeczywistość, wszyscy z nich korzystamy i trzeba umieć ich używać. Są narzędziem i można posłużyć się nim dobrze lub źle, mogą do wiary przybliżyć albo od wiary oddalić. Musimy pamiętać, że zawsze są w czyichś rękach - mówił.

Podkreślił, że media są pośrednikiem i nigdy nie mówią całej prawdy, przedstawiają tylko jej fragment, ale dla wielu niestety stały się jedynym kryterium prawdy. Ks. Rzepka przypomniał, że na kapłanach spoczywa obowiązek wykorzystywania mediów, a jeszcze bardziej na świeckich, zwłaszcza w miejscach i sytuacjach, gdzie kapłan może nie dotrzeć. Zaznaczył, że nie należy środków przekazu kojarzyć wyłącznie z techniką, bo „najważniejsze jest świadectwo wiary człowieka, który jest żywym świadkiem Boga, któremu wierzy i o którym chce mówić”. - Tylko to będzie gwarantować, że przekaz będzie wiarygodny - powiedział.

Wymienił także punkty, które stanowią o chrześcijańskim obliczu mediów: zawsze na pierwszym miejscu musi znajdować się człowiek i jego godność, przekaz musi być rzetelny i wiarygodny oraz służyć prawdzie, a w podawanych informacjach należy oddzielać ważne od nieistotnych.

Reklama

Akcja Katolicka a kultura

Referat wygłosił także ks. Wacław Siwak. Zwrócił w nim uwagę na zanik kultury słowa, a przerost kultury obrazu, co skutkuje zanikiem rozumowania na rzecz bezpośredniego oglądu. Nastawienie na to, co łatwiejsze powoduje natomiast, że kultura masowa wygrywa z wyższą. Prelegent podkreślił, że kultura jest szczególnym przedmiotem działania w nowej ewangelizacji. - Każdy ochrzczony powinien zaangażować się w ewangelizację świata i najważniejszych dziedzin życia, wśród których na pierwszym miejscu można wymienić właśnie kulturę - mówił ks. Siwak. Wskazał też za bł. Janem Pawłem II, że kultura jest tym wszystkim, czym człowiek doskonali i rozwija zdolności swojego ciała.

Media mogą budzić wiarę

Asystent Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej ks. Józef Niżnik powiedział w kazaniu, że media spełniają bardzo ważną rolę, jeśli dobrze wypełniają swoje zadanie w budowaniu wiary. Przywołał postać św. Maksymiliana Marii Kolbego, który już przed wojną widział jak bardzo media są potrzebne, aby przekazywać wiarę. - Był świadomy, że one są dobre i można je wykorzystać do tego, aby budzić wiarę. Maksymilian miał swoją metodę. Wykorzystywał środki masowego przekazu, przywołując w nich przede wszystkim świadków wiary. Pokazywał dobrych ludzi i w ten sposób zachęcał do naśladowania - opowiadał ks. Niżnik. Podkreślił, że wiara potrzebuje zaangażowania, modlitwy i świadectwa ludzi. Zaznaczył również, że, aby szukać dobra, trzeba korzystać z dobrych środków i metod, a nie można osiągać dobra złymi środkami.

Asystent Akcji Katolickiej mówił także, że niektóre środowiska wykorzystują media do ataków na rodzinę. - Oni doskonale zdają sobie sprawę, że jeśli chcesz zniszczyć rodzinę, wpierw należy zniszczyć kobietę - powiedział ks. Niżnik. Kaznodzieja wskazywał na różnicę, jaka istnieje między wiarą a religijnością. - Wiara to jest przede wszystkim przeżywanie Jezusa Chrystusa, a człowiek religijny zwraca uwagę na praktyki, ale często te praktyki wykonywane są w sposób bezduszny, a nawet obrażający Boga - mówił.

W części artystycznej wystąpił chór „Laudis” z Lubatówki pod kierunkiem Janusza Ziomka i poetka z Rymanowa Janina Kilar. Sesja w Krośnie była czwartym z pięciu kongresowych spotkań. Pierwsze odbyło się w październiku ub.r. w Łańcucie pod hasłem „Kościół domem wiary”. Kolejne odbyły się w Jarosławiu i Przemyślu. Ich zwieńczeniem będzie majowa coroczna pielgrzymka do Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium patrona AK AP - św. Andrzeja Boboli.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-26 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Temat Dnia Środków Społecznego Przekazu 2023: mówić z sercem

Adobe.Stock

Stolica Apostolska ogłosiła temat przyszłorocznego Orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Brzmi on: „Mówić z sercem: veritatem facientes in caritate – czyniąc prawdę w miłości” (Ef 4, 15).

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Nowe wino

2024-05-19 11:10
Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli