Reklama

Niedziela Kielecka

Młodzi są otwarci na ekumenizm

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą

Archiwum ks. Marcina Borynia

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak mówi ks. Marcin Boryń, podsumowujący 35. Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie organizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę Taizé na przełomie roku 2012/2013. Stuosobowa grupa młodych z duszpasterzami uczestniczyła w spotkaniu młodzieży różnych wyznań chrześcijańskich, modląc się o pokój na świecie i jedność w Kościele, nawiedzali bazyliki rzymskie, wspólnie złożyli akt wiary, a także zwiedzali Wieczne Miasto. Wśród trzech polskich biskupów był obecny bp Kazimierz Gurda, który patronował młodzieży diecezji kieleckiej i spotykał się z nią na wspólnej modlitwie i rozmowach.

- Były momenty, które chyba wszyscy zapamiętamy, jak choćby ten, kiedy papież Benedykt XVI przybył na Plac św. Piotra. Wymownym gestem było uściśnięcie przeora Wspólnoty Braci z Taizé brata Aloisa przez papieża - co świadczy o tym, że darzy on Wspólnotę i Braci wielką przyjaźnią i wspiera ją. Potem była tylko wspólna modlitwa, ponieważ papież świadomie zrezygnował z oficjalnych przemówień. Sama jego obecność na Placu była niesamowicie ważna. W trakcie adoracji była modlitwa ciszy. Można sobie tylko wyobrazić ten wielki tłum młodych w sercu Kościoła. Z jednej strony siła wspólnotowej modlitwy, a z drugiej indywidualne „sam na sam” przed Panem Bogiem każdego człowieka. Bardzo istotne było także słowo do młodych Ojca Świętego, który zachęcał ich do kierowania się w życiu miłością braterską - opowiada ks. Boryń - organizator wyjazdu młodych naszej diecezji i duszpasterz wspólnoty Zarażę Cię Bogiem przy parafii św. Wojciecha w Kielcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Symboliczne, zwłaszcza ze względu na przeżywany Rok Wiary, było odnowienie aktu wiary przez młodzież z Polski w Bazylice św. Pawła za Murami w obecności biskupów i kardynała. Miało to miejsce podczas Nieszporów przy zapalonych świecach trzymanych w dłoniach. - Sądzę, że tego typu wyjazdy wyrabiają wrażliwość religijną u młodych, otwierają ich na wyznawców innych Kościołów chrześcijańskich - podkreśla ks. Marcin.

Reklama

Uczestnicy są bardzo zadowoleni z wyjazdu i wdzięczni za gościnę rzymskim rodzinom i parafiom. Połowa z nich była po raz pierwszy na ESM i po raz pierwszy w Rzymie. Młodzi brali udział w dyskusjach na tematy związane z wiarą i ekumenizmem, we wspólnym czuwaniu, poznawali zabytki Rzymu, nawiedzali bazyliki. Po drodze odwiedzili także Orvieto i Asyż.

Obok udziału grupy młodzieży w nabożeństwach Tygodnia Ekumenicznego w Kielcach, można mówić już o pierwszych konkretnych owocach ESM.

- Młodzież, która regularnie uczestniczy w czwartkowych adoracjach w kościele św. Wojciecha, wyszła z inicjatywą, by jedna z tych adoracji w miesiącu była poświęcona w intencji pokoju na świecie i modlitwy o jedność chrześcijan. Podczas nabożeństwa będziemy modlić się kanonami Taizé i adorować krzyż z Taizé - mówi ks. Marcin Boryń. Niektórzy już uczestniczą we wtorkowych modlitwach u ojców kapucynów. Młodzieży w wyjeździe do Rzymu towarzyszyli m.in. o. Adam Sroka - proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu, ks. Sławomir Sarek - rzecznik kieleckiej kurii, ks. Kamil Banasik, ks. Józef Majchrzyk.

Uczestnicy pochodzili m. in. z parafii: św. Wojciecha, św. Jadwigi Królowej, św. Franciszka z Asyżu, Miłosierdzia Bożego, z Buska-Zdroju, Łopuszna, Jędrzejowa. Do spotkania przygotowywali się przez kilka miesięcy w Kielcach - w parafii św. Franciszka z Asyżu, w Busku-Zdroju i we Włoszczowie.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-06 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: o jedność chrześcijan trzeba się zmagać każdego dnia

Ks. Mariusz Frukacz

„Jedność będąc darem wciąż pozostaje wartością, o którą trzeba zmagać się każdego dnia w ludzkich sercach i we wspólnotach” - mówił dziś wieczorem abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, zakończyła częstochowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli