Reklama

Watykan

Abp Paglia: chrońmy życie w obliczu kultury odrzucenia

wikipedia

Do ochrony ludzkiego życia w obliczu kultury odrzucenia wezwał prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia. Otworzył on dziś w rzymskim Pałacu św. Kaliksta spotkanie zorganizowane w 30. rocznicę śmierci jej inicjatora i pierwszego prezesa, prof. Jérôme’a Lejeune’a.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jakość cywilizacji mierzy się szacunkiem, jaki okazuje ona swoim najsłabszym członkom. W tym zdaniu czcigodnego sługi Bożego Jérôme’a Lejeune’a zawiera się znaczenie i aktualność jego badań i nauczania na poziomie naukowym i ludzkim” - powiedział abp Paglia.

Wskazał, że „rozwój badań, nauki, medycyny i związanych z nią technologii wymaga uważnej pracy rozeznawania i oceny na płaszczyźnie etycznej”. „W tym Papieska Akademia Życia z 1994 roku łączy się z Papieską Akademią Życia z 2024 roku. Są tą samą instytucją, uaktualnioną przez nauczanie papieży, jakich mieliśmy: po św. Janie Pawle II - Benedykta XVI i dziś papieża Franciszka. Wszyscy trzej wskazali ścieżki, którymi należy podążać i które należy pogłębiać. Nie zapominając naszych korzeni, poszerzyliśmy obszary zainteresowania i punkty odniesienia” - zauważył włoski hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że wyzwanie obrony życia jest globalne. „Jak samo życie: jest kruche na początku i na końcu, ale jeśli dobrze się zastanowić, jest zawsze kruche, zawsze trzeba go strzec, bronić, chronić, w każdym momencie, zwłaszcza w różnych warunkach i różnych geopolitycznych scenariuszach”.

Reklama

Zaznaczył, że „życie jest zawsze cenne, ale warunki gospodarcze, społeczne, kulturalne i środowiskowe, w jakich rozwija się nasze życie, są ściśle powiązane z koniecznością nieodwracalnego wkroczenia na drogę powszechnego, integralnego rozwoju człowieka”.

Cytując papieża Franciszka stwierdził, że „tylko na niezanieczyszczonej planecie, tylko w świecie, w którym naprawdę uznajemy się za braci i siostry, mogą powstać warunki prawdziwego, integralnego rozwoju ludzkości. Ponieważ kultura odrzucenia jest zawsze obecna: wobec słabych i kruchych zdrowotnie, wobec miliardów słabych i kruchych ludzi cierpiących z powodu głodu, niedożywienia, konsekwencji konfliktów, zmian klimatycznych”.

Jérôme Lejeune (1926-1994) odkrył w 1958 r. trisomię chromosomu 21, odpowiedzialną za zespół Downa. Mimo nacisków znacznej części środowiska lekarskiego przeciwstawiał się próbom wykorzystywania swego odkrycia jako argumentu za aborcją w przypadku wykrycia tej choroby u dzieci w łonie matki. Z jego inicjatywy powstało we Francji stowarzyszenie „Pozwólcie im żyć”, sprzeciwiające się legalizacji aborcji.

Pracował w jednym z największych szpitali dziecięcych na świecie - paryskim Hôpital Necker-Enfants malades. Cieszył się wielkim zaufaniem i przyjaźnią bł. Jana Pawła II, który przyjął go po raz pierwszy na audiencji 13 maja 1981 r. krótko przed zamachem na placu św. Piotra. Na wieść o jego śmierci papież stwierdził, iż prof. Lejeune był wybitnym chrześcijaninem XX wieku, który stał się apostołem obrony ludzkiego życia. W 1997 r. przebywając w Paryżu z okazji Światowego Dnia Młodzieży odwiedził jego grób.

Proces beatyfikacyjny prof. Lejeune’a rozpoczął się w 2007 r.

Podziel się:

Oceń:

2024-06-14 20:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: należy uwzględnić bliskość w procesie leczenia

TV Trwam

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia określił jako opatrznościowe i wzorcowe postanowienie władz Toskanii, które zezwoliły najbliższym na odwiedzanie chorych na COVID-19. Mogą to robić przestrzegając bardzo surowych zasad bezpieczeństwa. „Mam nadzieję, że podobne zarządzenia zostaną przyjęte wszędzie. Bliskość z osobami, które się kocha, jest miłosierdziem” – powiedział abp Vincenzo Paglia.

Więcej ...

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej

2025-07-07 16:45
Kard. Stanisław Ryłko

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Stanisław Ryłko

Kardynał Stanisław Ryłko w piątek, w swoje 80. urodziny, przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Watykan poinformował, że papież Leon XIV podziękował polskiemu kardynałowi. Jego następcą został dotychczasowy archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas z Litwy.

Więcej ...

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie