Reklama

Wiara

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważanie 2

Madonno z Puszczy –

z Ostrowów Tuszowskich,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tarnowa bliska,

pachnąca świerkami,

cała w wiewiórkach

módl się za nami…

Z pięknego i bogatego w historię Krakowa, przybyliśmy dziś na teren prastarej Puszczy Sandomierskiej, gdzie położona jest wieś Ostrowy Tuszowskie. To tutaj znajduje się sanktuarium Madonny z Puszczy, będące jednym z 17 sanktuariów maryjnych Diecezji Rzeszowskiej. Jest ono również jedynym centrum kultu Matki Zbawiciela na terenie obecnego powiatu kolbuszowskiego. Najświętsza Maryja Panna odbiera tu cześć jako Patronka Leśników. Łaskami słynący wizerunek „Madonny z Puszczy” – przed którym dziś się zatrzymujemy - jest kopią cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej („Salus Populi Romani”) z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Poświadczeniem wzorca jest łaciński napis znajdujący się u dołu obrazu „Madonna Maior de Urbe […] a s. Luca Evang. depicta”. Historia obrazu jest długa, bo wizerunek z Ostrów Tuszowskich powstał w 1630 r., o czym świadczy umieszczona na obrazie data, którą odkryto w 1956 r. przy okazji czyszczenia i werniksowania sczerniałego obrazu. Wspominana data jest ona wypisana czarną farbą lub tuszem na książce trzymanej przez Dzieciątko Jezus (tuż koło zgięcia łokcia lewej ręki). Według tradycji obraz miał być darem królewskim związanym z konsekracją świątyni w 1634 r.

Reklama

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali. Przed 1727 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ozdobiono srebrnymi koronami wysadzanymi czeskimi kamieniami. Korony były częściowo złocone. Obecność koron na wizerunku MB może świadczyć, że w drugiej połowie XVII w. lub na początku XVIII w. dokonano jego prywatnej koronacji. W pierwszej połowie XVIII w. w świątyni znajdowało się pięć sukienek bławatnych „na NMP”.

Bolesną kartą w dziejach kultu Matki Bożej w Ostrowach Tuszowskich położyło ustawodawstwo józefińskie zaborczej Austrii w drugiej połowie XVIII w. 16 maja 1794 r. na mocy rozporządzenia lwowskiego Gubernium, kosztowności kościelne parafii w Ostrowach Tuszowskich, w tym korony i wota, przejęła monarchia austriacka. Pomimo tego, w świadomości wiernych nadal istniało przekonanie o cudowności wizerunku Madonny z Puszczy, co uwidoczniło się szczególnie w II połowie XIX w., kiedy to jesienią 1882 r. ówczesny proboszcz ks. Jan Wciślak stary wizerunek zastąpił wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej.

Począwszy od połowy lat 90 Sanktuarium w Ostrowach Tuszowskich stało się szczególnym miejscem modlitwy myśliwych z okolicznych kół łowieckich a od 2006 r. pielgrzymują do Ostrowów leśnicy z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych całej południowo-wschodniej Polski (Kraków, Krosno, Lublin, Radom). Od 2013 r. do Sanktuarium przybywają także corocznie pszczelarze.

Zwieńczeniem długiej drogi była uroczysta koronacja wizerunku Madonny z Puszczy, dokonana 19 maja 2012 r. przez ks. bpa Kazimierza Górnego, ówczesnego ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Stałą formą kultu Madonny z Puszczy jest cotygodniowa Nowenna nieustająca do Madonny z Puszczy, odprawiana w każdą oraz coroczne pielgrzymki leśników, myśliwych i pszczelarzy.

Podziel się:

Oceń:

+14 0
2024-05-01 20:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Więcej ...

Norweska wyspa staje miejscem duchowego przebudzenia

2025-07-11 14:53

Adobe Stock

Ruiny pierwszego klasztoru w Norwegii znów rozbrzmiewają modlitwą. W ten sposób przybywający na wyspę Selja doznają przemiany swojego życia i walczą o powrót katolicyzmu w to miejsce.

Więcej ...

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką