Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

Przypomniał, że „wydarzenie wiary wprowadziło Maryję w świat nowej odpowiedzialności”. – Porzuciła wszystko i poszła służyć. W codzienność Maryi wtargnęła nowa perspektywa, weszła obietnica, wszedł Jezus, dlatego wiara obejmuje zmianę zachowania, przemianę, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk, które mogą stać się przyzwyczajeniem o jednolitym kolorze tradycji czy świętego spokoju – zaznaczył redaktor naczelny „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny wskazał, że wiara wymaga od nas odwagi w dzisiejszych realiach, kiedy coraz mocniej uderza się w katolików, chce się ograniczyć im prawa, „uprzykrzyć życie, zamknąć usta, ośmieszyć nas”. – Bycie wierzącym nigdy nie było łatwe. Oczywiście, czymś zupełnie innym jest dochowanie wierności Chrystusowi, gdy katowski nóż islamskiego bojownika wisi nad głową, a czym innym trwanie w wierze w otoczeniu, które nieustająco podważa, wyśmiewa i obraża naszą wiarę, w świecie, który nęci perspektywą lepszego życia, pełnego doczesnych sukcesów i niekończącej się zabawy bez konsekwencji. I tak dzień po dniu, krok po kroku odciąga niektórych od Boga, od wiary. Te dramatycznie różne sytuacje mają jednak jeden punkt wspólny. Chodzi o dochowanie wierności Jezusowi do końca – podkreślił ks. Grabowski.

– Dzisiaj, podobnie jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, wiara wymaga odwagi w jej wyznawaniu, przeżywaniu, dzieleniu się nią z innymi – kontynuował rozważanie i za św. Augustynem powtórzył: „Świat będzie was nienawidził. Świat niszczy, ale nie zniszczy; walczy, ale nie zwalczy. Przeciw żołnierzom Chrystusa wysyła dwie armie: schlebia, aby zwieść; trwoży, aby załamać”.

Reklama

Redaktor naczelny „Niedzieli” zwrócił uwagę, że chrześcijaństwo stawia wymagania, dlatego konieczne jest dawanie autentycznego świadectwa wiary. Stwierdził również, że bycie chrześcijaninem nie stało się dziś trudniejsze, niż było dawniej. – To raczej kwestia tego, że obecnie człowiek z tak dużą łatwością odrzuca odpowiedzialność przed Bogiem za swoje życie. Jest przekonany, że wszystko zależy od niego samego, jego subiektywnej oceny. Bycie chrześcijaninem nie jest kwestią własnego widzimisię czy kultywowania tradycji, ale jest traktowaniem danego nam w prezencie życia inaczej, niż podpowiada ten świat. Być chrześcijaninem to przyznawać się do Chrystusa. Prościej powiedzieć się nie da – przekonywał ks. Grabowski.

W tym kontekście przytoczył słowa św. Jana Pawła II skierowane do młodych: „Przyznając się do Chrystusa, macie udział w życiu, które zwyciężyło wszelką beznadziejność i zwątpienie, a nawet śmierć. Chrystus jest jedyną drogą alternatywną wobec licznych błędnych dróg naszego świata”.

Na zakończenie, dziękując Maryi za opiekę, ks. Grabowski zawierzył Jej redaktorów, pracowników i czytelników „Niedzieli”.

Podziel się:

Oceń:

+6 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Boża i nasza

Niedziela Ogólnopolska 5/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli