Reklama

Polska

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

- My wszyscy piszemy księgę - księgę swego życia. W Kościele katolickim trwa obecnie Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Ludzie wierzący proszą Boga, aby byli nowi księża. Wezwanie do modlitwy o księży oraz siostry i braci zakonnych, dotyczy także nas. Jednak w tym kontekście warto zastanowić się, jakie jest nasze życiowe powołanie i jak my je realizujemy? - zapytał obecnych w kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup zastanawiał się, jakie powołanie będą wypełniać młodzi parafianie, którzy tego dnia przystąpią do sakrament bierzmowania. Są oni w wieku, w którym jest wiele marzeń. Swoje marzenia realizował też Damian Soból, wolontariusz, który niedawno zginął w Strefie Gazy, niosąc pomoc ludziom głodnym.

Reklama

Był społecznikiem, człowiekiem wrażliwym na los najbardziej potrzebujących, przywiązanym do wartości, którymi żył i dla których oddał życie. Nikt nie odważy się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego zginął? Jest to „tajemnica życia i śmierci”. Jednak wszyscy mogli się przekonać, że Damian za życia „był wierny sobie i wierny Bogu”.

Bp Milewski we wspomnienie liturgiczne św. Marka, przywołując Ewangelię dnia (Mk 16,15-20) zaznaczył, że dzięki mocy udzielonej przez Jezusa Chrystusa, Jego uczniowie poszli na cały świat głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Jezus został z nimi przez swoje słowo i w Eucharystii.

- Jezus dał uczniom nową moc. Ci z pozoru słabi ludzie postanowili zanieść innym ludziom orędzie o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, stworzyć Kościół - wspólnotę Jego wyznawców. Święty Marek nie tylko przekazał wiarę w Chrystusa, ale uczynił ją swoim życiem. Wiara rozprzestrzenia się poprzez własny przykład i własne życie - głosił duchowny.

Podkreślił, że Jezus także to nas mówi: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”, a więc wszystkim wokół: rodzicom, rodzeństwu, przyjaciołom, rówieśnikom, kolegom z pracy, sąsiadom. To jest misja apostolska.

- Mamy przed sobą trudne zadanie. Wielu z was powie, że to niemożliwe zadanie. Tak wielu obok krzyczy, że Boga nie ma, a Kościół, to nie wspólnota założona przez Chrystusa, ale szkodliwa organizacja. Jak do takich ludzi wyjść ze słowem Bożym? Często nie zobaczymy nawet skutków naszego głoszenia, ktoś się od nas odwróci, obrazi nas. Być może będzie tak, że nikt nie zapamięta nawet zdania z naszej misji ewangelizacyjnej. Trzeba nam jednak głosić Ewangelię i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał kaznodzieja.

W święto św. Marka Ewangelisty bp Mirosław Milewski dokonał kanonicznej wizytacji pasterskiej parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Proboszczem parafii, istniejącej od XII wieku, a liczącej obecnie niespełna 12 tys. mieszkańców, jest ks. kan. Szczepan Bugaj.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: męczennicy są świadkami wiary, która przekracza czas i przestrzeń

Karol Porwich/Niedziela

Trwa pamięć męczennikach - świadkach wiary, która przekracza czas i przestrzeń – powiedział bp Mirosław Milewski w Dobrzykowie koło Płocka. Przewodniczył Mszy św. w intencji męczenników obozów zagłady oraz w intencji Ojczyzny, a także poświęcił tablicę dedykowaną ks. Władysławowi Duszyczykowi i Tadeuszowi Grossowi, którzy zginęli w niemieckich obozach Dachau i Gusen.

Więcej ...

Anna Katarzyna Emmerich Współcierpiąca z Ukrzyżowanym

Niedziela Ogólnopolska 15/2004

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)

ExcerptsOfInri.com, Domena publiczna

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)

Więcej ...

Caritas. W trosce o chorych

2025-02-09 11:05

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

We wtorek, 11 lutego, w archikatedrze lubelskiej odbędą się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

Aspekty

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ze świętą do dentysty...

Niedziela Przemyska

Ze świętą do dentysty...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy