Reklama

Kościół

Elbląg: święcenia biskupie abp. Janusza Stanisława Urbańczyka

Episkopat News

Dwunastu biskupów, księża, diakoni, osoby życia konsekrowanego, klerycy i wierni świeccy, zgromadzili się dziś w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, by uczestniczyć w uroczystości święceń biskupich ks. prałata Janusza Stanisława Urbańczyka. Został on 25 stycznia br. ustanowiony przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe oraz arcybiskupem tytularnym Voli (łac. Volitana, dawna Afryka Prokonsularna, obecnie Tunezja). Głównym szafarzem święceń był kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, a współszafarzami: abp Michael Wallece Banach, nuncjusz apostolski na Węgrzech oraz bp Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z tradycją, na początku obrzędu święceń został odśpiewany hymn do Ducha Świętego oraz odczytano bullę papieską, w której Ojciec Święty Franciszek zwraca się do nominata. - Ponieważ chcemy mianować nuncjusza apostolskiego w Republice Zimbabwe, myślimy o tobie, umiłowany synu, i uważamy cię za odpowiedniego do powierzenia tej posługi; ty bowiem otrzymałeś w Ojczyźnie doskonałe wykształcenie katolickie i dotychczas wykazałeś wyraźnie ludzkie przymioty ducha i cnoty kapłańskie w urzędach na różnych placówkach papieskich, przede wszystkim w Przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowych Organizacjach w Wiedniu, owocnie je wypełniając - powiedział.

Episkopat News

W wygłoszonej homilii kard. Parolin przypomniał zebranym, że w obrzędzie święceń nowemu biskupowi, poprzez nałożenie rąk i modlitwę konsekracyjną, przekazywana jest ta sama władza, którą apostołowie przekazali swoim pierwszym następcom. - Akt ten ukazuje zatem, że Kościół jest apostolski, to znaczy opiera się na świadectwie apostołów i na poleceniu, które otrzymali bezpośrednio od Pana Jezusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” - wyjaśnił watykański hierarcha. Zauważył też, że każdy biskup jest posłany, by nieść Dobrą Nowinę Ewangelii, ogłaszać wtargnięcie łaski Bożej w udręczony świat, głosić pośród ludzkich dramatów chwałę Zmartwychwstania Chrystusa i ofiarę Bożego przebaczenia. - Oto Twoja misja, drogi arcybiskupie Januszu, misja, dla której Pan Cię wzywa, namaszcza i posyła, do konkretnego kraju, do Zimbabwe. To państwo, złożone z różnych grup etnicznych, przechodziło przez naprzemienne fazy postępu i silnych konfliktów. Żywe poczucie wspólnoty pomiędzy biskupami Zimbabwe i ich mocny głos, wyrażany także w ważnych listach pasterskich, dopomogą Ci z pewnością w wypełnianiu twojego zadania - wskazał kard. Parolin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po przyrzeczeniu złożonym przez nominata i odśpiewaniu litanii do świętych nastąpił obrzęd nałożenia rąk oraz modlitwa święceń. Po nich, główny szafarz namaścił głowę wybranego i przekazał mu księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał.

Reklama

Podczas pokomunijnego śpiewu dziękczynienia abp. Urbańczyk przeszedł główną nawą katedry udzielając zgromadzonym błogosławieństwa. Na zakończenie liturgii wypowiedział słowa podziękowania Ojcu Świętemu i wszystkim zgromadzonym w katedrze elbląskiej.

Asystę liturgiczną uroczystości przygotowali alumni seminarium duchownego oraz zespół ceremoniarzy diecezji elbląskiej. Oprawę muzyczną zapewniły chóry Alta Trinita oraz Carmen Gregorianum, wsparte akompaniamentem orkiestry kameralnej Capella Sancti Nicolai, pod dyrekcją ks. Piotra Towarka. W repertuarze znalazły się m.in. części stałe (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei) z Missa in honorem sancti Hyacinthi, skomponowanej przez Pawła Bębenka w pierwszą rocznicę ingresu bp. Jezierskiego do katedry elbląskiej. Na zakończenie liturgii zebrani usłyszeli dwa utwory instrumentalne na trąbkę solo i organy.

Abp Urbańczyk na swoją dewizę biskupią wybrał słowa: „Wolą Boga jest nasz pokój”, które stanowią streszczenie fragmentu listu do Hebrajczyków (13, 20-21). Tarcza jego herbu została podzielona na trzy pola: niebieskie, czerwone i biało-czerwone. W polu niebieskim umieszczone zostały: gołąb z gałązką oliwną (symbol Ducha Świętego, znak pokoju) oraz złota gwiazda (symbol Najświętszej Maryi Panny, gwiazdy morza i nowej ewangelizacji). W polu czerwonym umieszczone zostały złote palmy męczenników, wskazujące na: św. Stanisława (biskupa krakowskiego a jednocześnie patrona abp. Urbańczyka) oraz św. Wojciecha (misjonarza Prusów i patrona diecezji elbląskiej). Trzecie pole tarczy herbowej nawiązuje do herbu Diecezji Elbląskiej oraz herbu miasta Elbląga. Arcybiskup wywodzi się z duchowieństwa Diecezji Elbląskiej. Jest też kanonikiem Kapituły Katedralnej Elbląskiej.

Uroczystość święceń abp. Janusza S. Urbańczyka jest trzecią tego typu w dziejach kościoła św. Mikołaja w Elblągu. W 1747 święcenia biskupie przyjął w tym miejscu Wojciech Stanisław Leski (biskup chełmiński), a 6 kwietnia 2019 r. bp Wojciech Skibicki (biskup pomocniczy diecezji elbląskiej).

Podziel się:

Oceń:

2024-04-06 16:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Siła wiary, odwaga młodości

Bp Adam Bab (z pastorałem) wśród konsekratorów

Paweł Wysoki

Bp Adam Bab (z pastorałem) wśród konsekratorów

Ks. Adam Bab przyjął święcenia biskupie z rąk abp. Stanisława Budzika, nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz bp. Mieczysława Cisło.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj