Reklama

Watykan

Watykan: kard. De Donatis penitencjarzem większym

2024-04-06 12:35

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował Jego Eminencję kardynała Angelo De Donatis, dotychczasowego Wikariusza Generalnego Jego Świątobliwości dla Diecezji Rzymskiej i Archiprezbitera Papieskiej Bazyliki św. Jana na Lateranie, Penitencjarzem Większym - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Dotychczas obowiązki te pełnił 79-letni kard. Mauro Piacenza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Angelo De Donatis urodził się 4 stycznia 1954 w Casarano na południu Włoch, a święcenia kapłańskie przyjął 12 kwietnia 1980. Ukończył studia filozoficzne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Początkowo pracował duszpastersko, a następnie był kierownikiem duchowym w seminarium rzymskim. Przez kilku lat był proboszczem parafii św. Marka na Kapitolu w centrum Wiecznego Miasta, którą przekształcił w ośrodek duchowości. Jest cenionym rekolekcjonistą, poświęcającym się szczególnie formacji kapłańskiej. Prowadził dni skupienia a także rekolekcje dla zakonników i zakonnic. W 2014 Ojciec Święty powierzył mu prowadzenie rekolekcji dla Kurii Rzymskiej. 14 września 2015 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji rzymskiej, otrzymując stolicę tytularną Motula. Sakry udzielił mu papież Franciszek 9 listopada 2015. 26 maja 2017 Ojciec Święty mianował go wikariuszem generalnym dla diecezji rzymskiej a jednocześnie archiprezbiterem bazyliki św. Jana na Lateranie. 28 czerwca 2018 został włączony do Kolegium Kardynalskiego.

Do właściwości Penitencjarii Apostolskiej należy wszystko to, co dotyczy zakresu wewnętrznego i odpustów jako wyrazu miłosierdzia Bożego. . Ten „trybunał sumienia” zarządzany jest przez Penitencjarza Większego, wspomaganego przez regenta (obecnie jest nim ks. Polak, ks. prał. Krzysztof Nykiel z archidiecezji łódzkiej), z którymi współpracuje kilku urzędników. W zakresie wewnętrznym, zarówno sakramentalnym, jak i pozasakramentalnym, udziela zwolnień z cenzur, dyspens, zamian, sanacji, umorzeń i innych łask. Penitencjaria Apostolska troszczy się także, aby w Bazylikach Papieskich Rzymu była wystarczająca liczba spowiedników wyposażonych w odpowiednie upoważnienia. Nadzoruje prawidłową formację spowiedników mianowanych w Bazylikach Papieskich oraz tych, którzy zostali ustanowieni w innych miejscach.

Penitencjarii Apostolskiej powierzono wszystkie sprawy dotyczące udzielania i korzystania z odpustów, z zachowaniem właściwości Dykasterii Nauki Wiary w zakresie analizowania wszelkich spraw doktrynalnych, a także Dykasterii do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w zakresie obrzędowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczął się konsystorz Kolegium Kardynalskiego w sprawie reformy Kurii Rzymskiej

Włodzimierz Rędzioch

Kwestie proponowanej reformy Kurii Rzymskiej to główny temat rozpoczętego dziś o godz. 9.00 w nowej auli synodalnej konsystorza Kolegium Kardynalskiego. Bierze w nim udział 160 kardynałów, w tym 20 hierarchów, którzy w najbliższą sobotę zostaną formalnie włączeni do tego grona.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady