Reklama

Niedziela Podlaska

Męczennicy to świadkowie wiary

Temat konferencji zainteresował wielu kapłanów

Ks. Artur Płachno

Temat konferencji zainteresował wielu kapłanów

27 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się konferencja naukowa na temat: „Dowodzenie męczeństwa na przykładzie męczenników komunizmu” pod patronatem honorowym bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Organizatorami były Wyższe Seminarium Duchowne, Centrum Dokumentacji Kanonizacyjnej i Sąd Biskupi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję otworzył rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prof. KUL dr hab. Tadeusz Syczewski. Zaznaczył, że dobrze się stało, iż taka konferencja jest obecna na początku Roku Wiary, bo męczennicy to świadkowie wiary, od których możemy brać przykład.

Konferencję poprowadził ks. dr Edward Piotr Sitnik. Pierwszy wykład przeprowadził ks. prof. dr hab. Henryk Misztal na temat: „Elementy prawno-kanoniczne męczeństwa”. W swojej wypowiedzi zaznaczył, jakie dokumenty się zbiera i jak szczególnej analizie są one poddawane. Podkreślił także, że każdego domniemanego męczennika trzeba opracowywać indywidualnie i szczegółowo. Drugi wykład wygłosił ks. dr hab. Tomasz Kaczmarek na temat: „Komunizm sowiecki jako prześladowca wiary”. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że już od początku istnienia ideologia komunizmu była określana przez papieży jako wróg wiary, bo budowała swoją ideologię na ateistycznym fundamencie. Ponadto komunizm niszczył kulturę religijną. Po tych dwóch tematach nastąpiła dyskusja i przerwa na kawę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą sesję naukową miał rozpocząć o. dr hab. Wiesław Bar OFMConv, ale ze względu na chorobę nie mógł przyjechać. Nadesłany wykład konferencyjny na temat: „Prowadzenie sprawy grupy męczenników” odczytał ks. dr Mirosław Łaziuk. W swojej pracy o. Bar zaznaczył, jakie aspekty są ważne przy badaniach grupy męczenników. Drugi wykład miał poprowadzić o. dr Szczepan Praśkiewicz OCD, ale ze względu na chorobę też nie mógł uczestniczyć w sympozjum. Jego wykład na temat: „Badanie akt diecezjalnych w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych” odczytał ks. dr Zdzisław Jancewicz. W swojej pracy autor opisał, jak ma przebiegać praca tej kongregacji po zakończeniu badań na stopniu diecezjalnym. Po odczytaniu wykładów nastąpiła dyskusja.

Sympozjum naukowe podsumował bp Dydycz. Podziękował organizatorom i patronom medialnym. Zaznaczył także, że „święci powinni żyć w naszych sercach. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. A ten przykład świętości możemy odczytywać u męczenników”.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak wychowywać dziewczęta? – konferencja Sternika

Archiwum "Sternik"

Wychowywanie dziewcząt ma najważniejsze znaczenie w zmienianiu świata na lepsze – mówili uczestnicy konferencji „Kobieta przyszłości – wygrać życie i pozostać sobą”, zorganizowanej 21 lutego w szkole dla dziewcząt Strumienie w podwarszawskim Józefowie.

Więcej ...

Apel biskupa do uczestników Jubileuszu Młodych: angażujcie się w politykę

2025-08-04 16:52
Jubileusz Młodych w Rzymie

PAP/EPA

Jubileusz Młodych w Rzymie

„Jesteście teraźniejszością, ale również przyszłością. Angażujcie się w politykę i przygotowujcie się do przejęcia sterów państwa” - z takim apelem zwrócił się do peruwiańskich uczestników Jubileuszu Młodych ordynariusz prałatury Chota, bp Victor Villegas Suclupe. Z Peru przyleciała do Rzymu stuosobowa delegacja młodzieży.

Więcej ...

Leon XIV odwiedził nastolatka hospitalizowanego w czasie jubileuszu; 15-latek jest w stanie krytycznym

2025-08-05 08:14

Vatican Media

W poniedziałek wieczorem Papież udał się do watykańskiego szpitala Bambino Gesù, gdzie został hospitalizowany jeden z uczestników Jubileuszu Młodzieży. U piętnastoletniego Ignacia Gonzálvez, który niespodziewanie trafił na ostry dyżur już podczas pobytu w Rzymie, zdiagnozowano chłoniaka dróg oddechowych, który nie dawał wcześniej objawów. Nastolatek jest w stanie krytycznym, a o modlitwę w jego intencji Leon XIV prosił także podczas uroczystości jubileuszowych na Tor Vergata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wiara

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Leon XIV odwiedził nastolatka hospitalizowanego w czasie...

Kościół

Leon XIV odwiedził nastolatka hospitalizowanego w czasie...

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego już w środę. Znamy...

Wiadomości

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego już w środę. Znamy...

Marcin Kierwiński usuwa bł. Karolinę Kózkównę z nazwy...

Wiadomości

Marcin Kierwiński usuwa bł. Karolinę Kózkównę z nazwy...

18-latka nie dotarła na Jubileusz Młodzieży; zmarła...

Kościół

18-latka nie dotarła na Jubileusz Młodzieży; zmarła...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Prezydent pozbawił Jolantę Małgorzatę Lange Srebrnego...

Wiadomości

Prezydent pozbawił Jolantę Małgorzatę Lange Srebrnego...