Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Rekolekcje z rodziną Ulmów

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkopostne rekolekcje w parafii św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej poprowadził sufragan diecezji przemyskiej biskup Stanisław Jamrozek.

Ksiądz biskup zapoznał się z życiem parafii, sukcesami wspólnot formacyjnych i wyzwaniami stojącymi przed duszpasterzami. Odwiedził Chełm, który jest jego tytularną stolicą biskupią. W dn. 10-12 marca wygłosił nauki rekolekcyjne dla dorosłych, dzieci i młodzieży, sprawował Msze św., a także posługiwał w konfesjonale. W ostatnim dniu poświęcił obraz bł. Rodziny Ulmów, której losy i hagiografia ubogacały jego pasterskie nauczanie. Łęczna ma doświadczenie holocaustu i ratowania Żydów. Ważnym przesłaniem było wychowanie młodego pokolenia, duchowość ludzi świeckich, zakorzenienie w tradycji Kościoła i Ewangelii. Biskup Stanisław okazał się ambasadorem dzietności, sam będąc dwunastym dzieckiem swoich rodziców, afirmował rangę więzi rodzinnych, czerpiąc z wzoru pozostawionego przez Męczenników z Markowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocalić ziarno

Gdy Pan Bóg nas prowadzi, a my pozwolimy się prowadzić, to będziemy się mogli coraz bardziej zagłębiać się w Jego tajemnice. Zostaniemy okryci tak wielką miłością Bożą, że wydamy niezwykłe plony z użyźnionego serca. Bóg chce, abyśmy będąc Mu posłusznymi, realizowali Jego wolę i byli otwarci na wszystko, co nam zsyła. Na starość powinniśmy być podobni do ludzi, którzy idąc, uginają się pod ciężarem dobrych owoców. Jeśli współpracuję z Bożą łaską, to tych owoców będzie coraz więcej - mówił bp Jamrozek. W homilii do dzieci powiedział m.in.: „Jeśli się uczycie, poświęcacie swój czas na zdobywanie wiedzy i innych umiejętności, to cieszycie się owocami swojej pracy. Bóg obdarza nas, żebyśmy w swoim życiu odpowiedzieli na Jego zaproszenie do przemiany tego świata i uczynienia go piękniejszym”. Biskup zachęcał dzieci z Łęcznej, aby się nie wstydziły miejsca pochodzenia. Nauczał, że pokonywanie porażek rozwija i daje dojrzałość. „Pamiętajcie, że wolą Bożą jest nasze uświęcenie, bez którego nikt nie zobaczy Boga, czyli życie w łasce uświęcającej, powracanie do Niego przez spowiedź - mówił.

Reklama

Nawiązując do lektur młodości pokolenia rodziców przypomniał postać księdza, pracującego w parafii, gdzie ludzie nie chcą chodzić do kościoła. I choć w ukryciu przychodzą do niego, aby prosić o chrzest i modlitwę, to oficjalnie są wrogami wiary. Dziś jest to znowu aktualne, gdy zło szeroko się rozlewa i kłamstwo nas przeraża. „Panie Jezu, co robić? – pyta kapłan, żaląc się przed Chrystusem Panem. – Jest mi ciężko i nie widzę sensu mojej pracy”. Jezus uśmiecha się do niego i mówi: „Co robi rolnik, gdy rzeka wylewa w brzegów i wdziera się na pola? Stara się ocalić ziarno. Kiedy rzeka powróci do koryta, słońce wysuszy grunt, będzie mógł ocalone ziarno wrzucić w ziemię, która dzięki mułowi rzecznemu stała się jeszcze bardziej żyzna. Ziarno wyda plony, nabrzmiałe i złote kłosy dadzą ludziom chleb, życie i nadzieję. Musimy ocalić ziarno wiary. Musimy pomóc tym, którzy mają jeszcze wiarę, aby zachowali ją nienaruszoną - nauczał pasterz.

Korzenie i skrzydła

Biskup Stanisław podkreślał, że należy swoim dzieciom dać korzenie (miłość, poczucie bezpieczeństwa i tożsamość, zakorzenienie i niewstydzenie się swojego pochodzenia) oraz skrzydła (zdolności, rozwijanie talentów). Ważne jest, aby szkoła uczyła zakorzenienia i „uskrzydlała poprzez radzenie sobie z trudnościami; zmagając się z nimi w szkole, będę radził sobie z nimi w życiu dorosłym, nie licząc ciągle na rodziców. Korzenie duchowe daje nam Kościół, a dopełniają rodzice, jeśli dzielą się Bożą mądrością i doświadczeniem życiowym. Biskup zachęcał do uzgadniania swoich planów w Bożą wolą: „Duchowa pustynia rozciąga się coraz bardziej; każdego dnia usychają nowe dusze, które porzuciły wiarę. Każdego dnia coraz więcej ludzi wykrzykujących swój brak wiary niszczy duchowe dziedzictwo wiary innych”.

Reklama

Realizować powołanie

Podczas końcowej konferencji wierni usłyszeli: „Bóg nas, wierzących, posyła do tego świata, choć on Boga nie chce słuchać, ale to my jesteśmy tą jedyną Ewangelią dla naszych dzieci. Nasz trud zaowocuje w nich po wielu latach, może dopiero w pokoleniu naszych wnuków. Dzieci mówiły, że wola Boża to modlić się, być dobrym i starać się pięknie żyć. Ale my dorośli wiemy, że wypełniać wolę Bożą, to realizować powołanie, którym mnie Bóg obdarzył. W przypadku małżonków: zatroskanie nawzajem o siebie, pogłębianie miłości, bo to mężowi/żonie, a nie dzieciom, ślubowaliśmy miłość, wierność i uczciwość. A następnie tę miłość przelewać na dzieci swoim przykładem”. Na zakończenie bp Stanisław Jamrozek zainaugurował w parafii nabożeństwo z litanią do bł. Rodziny Ulmów.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-18 19:16

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...