Reklama

Niemcy

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów złoży wizytę abp. Gądeckiemu

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing, przyjedzie z kilkugodzinną wizytą do Polski. Biuro prasowe episkopatu Niemiec poinformowało, że bp Bätzing przyjedzie 30 listopada do Poznania i spotka się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Gądeckim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W oficjalnym komunikacie o tej wizycie Biuro Prasowe episkopatu Niemiec przypomniało, że spotkania przewodniczących Konferencje Biskupów obu naszych krajów są praktykowane już od wielu lat. „Tak bliskich i regularnych kontaktów nie utrzymujemy z żadną inną Konferencją Biskupów” - zauważył bp Bätzing. Tłumaczył, że „oczywiście ma to związek z naszym dziedzictwem historycznym, ale coraz bardziej niepokoją nas także wspólne wyzwania stojące przed naszymi społeczeństwami, również przed Kościołem w obu krajach”.

- Właściwie chciałem odwiedzić mojego polskiego odpowiednika wkrótce po moim wyborze na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Jednak pokrzyżowały te plany pandemia koronawirusa, a potem wizyta ad limina polskich biskupów w Rzymie. Tym bardziej więc cieszę się, że mogę teraz spotkać się z abp. Gądeckim” - stwierdził bp Bätzing cytowany w komunikacie biura prasowego 26 listopada w Bonn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród tematów rozmów bp Bätzing wymienił sytuację Kościoła w Polsce i w Niemczech raz aktualną sytuację polityczną, m.in. konflikt na granicy polsko-białoruskiej. Przedmiotem konsultacji będzie również faza przygotowawcza Synodu Biskupów na temat synodalności i proces Drogi Synodalnej w Niemczech. „Wiem, że w Polsce są pewne zastrzeżenia co do Drogi Synodalnej w naszym kraju. Dlatego też dobrze jest i ważne jest, aby nawiązać w tej sprawie pogłębioną wymianę poglądów”, uważa przewodniczący episkopatu Niemiec.

W kontekście tej wizyty komunikat przypomina, że ważnymi kamieniami milowymi w stosunkach Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec są wspólny wniosek o beatyfikację Maksymiliana Kolbego w 1963 r. oraz wymiana listów między biskupami polskimi i niemieckimi w 1965 r. Od tego czasu obie konferencje biskupów angażują się w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach dziewięćdziesiątych - po upadku komunizmu w Europie - powstała Polsko-Niemiecka Grupa Kontaktowa, której celem jest zintensyfikowanie wymiany między konferencjami episkopatów obu krajów i przyczynienie się do pojednania między narodami.

Reklama

Grupa Kontaktowa, która początkowo zajmowała się m.in. wyjaśnianiem spornych kwestii w sferze kościelnej, od połowy XX w. coraz bardziej przekształca się w organ inicjujący wspólne działania obu konferencji biskupich. Jedną z tych inicjatyw jest Fundacja Maksymiliana Kolbego, która w duchu chrześcijańskim wspiera procesy pojednania w Europie.

W 2019 r. Konferencje Episkopatów Niemiec i Polski opublikowały wspólne słowo w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-11-26 17:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kontynuują „Podróż życia”

S. Sancja Gach gościła na październikowej
„Podróży życia”

Beata Jung-Nikliborc

S. Sancja Gach gościła na październikowej „Podróży życia”

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous