Reklama

Kościół

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

- Niewątpliwie to, co dokonało się w tych dniach, było wielkim Bożym dziełem. Udało się to wszystko realizować w zupełnie innym świecie, w którym słowo „pandemia” było znane tylko ze specjalistycznych podręczników i encyklopedii. Dzisiaj, po pięciu latach, trzeba nam na to wydarzenie popatrzeć z pewnej perspektywy. I jest to niewątpliwie perspektywa historyczna. Wiele się zmieniło i także wiele doświadczyliśmy - zachęcał hierarcha. - Jak więc trzeba spojrzeć na to wydarzenie? Dla mnie osobiście ważne jest spojrzenie przez pryzmat słów, jakie niegdyś wypowiedział św. Jan Paweł II, a które przyjąłem za swoje zawołanie biskupie – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Trzeba nam dzisiaj wspólnie razem zapytać: czy te Światowe Dni Młodzieży, jakie miały miejsce w naszej Ojczyźnie, tutaj w Krakowie, były rzeczywiście momentem otwarcia na oścież drzwi Chrystusowi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyliczając różnego rodzaju dobro, m.in. zapał ewangeliczny, gościnność i dobroduszność, jakie widać było w Polsce i w polskim Kościele podczas ŚDM, bp Chrząszcz zachęcał też do osobistego rachunku sumienia z tego, na ile owo otwarcie się na Pana Boga, którego Polacy i pielgrzymi z innych krajów doświadczyli w 2016 r. trwa nadal i przynosi owoce. - Niestety, z pespektywy czasu widzimy, że wielu z tych ludzi, którzy wtedy tak mocno stali za Chrystusem, tak mocno działali na rzecz głoszenia Prawdy Ewangelii, dzisiaj stoi zupełnie po drugiej stronie. Dlaczego tak jest? Pytam także was, szukając wraz z wami odpowiedzi. Wydaje się, i trzeba to przyznać z bólem, że to otwarcie na Chrystusa może nie było do końca szczere, że nie wszyscy otwarli drzwi swoich serc dla Chrystusa, ale traktując to zupełnie utylitarystycznie, Chrystusem otworzyli sobie drzwi do jakiegoś przeżycia, chwilowego uniesienia, lepszego życia. To bardzo prosta diagnoza, którą bardzo łatwo się stawia, ale czy nie jest ona choć w części prawdziwa? Czy przypadkiem nie jest tak, że to Boże życie, ta radość wiary nie zostały w części tych młodych zgaszone? - pytał.

Reklama

Wyjaśnił też, że te trudne pytania stawia młodym ludziom, aby przypomnieć im, że są odpowiedzialni za siebie nawzajem i wezwani przez Chrystusa do niesienia Ewangelii rówieśnikom. - Dziś chciałbym, abyśmy wspólnie, po tych pięciu latach jakie upłynęły, spojrzeli na to, co dokonało się w Krakowie, abyśmy wspólnie przejęli za to odpowiedzialność, ale przede wszystkim przejęli inicjatywę! Jesteście ludźmi młodymi, pełnymi energii, świetnie znającymi problemy swoje, swoich bliskich, a także swoich rówieśników. Nie bójcie się o tym mówić we wspólnocie Kościoła. Dziś Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - zachęcał młodych ludzi bp Chrząszcz.

Refleksją podzielił się także przewodniczący sobotniej Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz, który 5 lat temu w imieniu Kościoła w Polsce witał w Krakowie pielgrzymów z całego świata. - Byliśmy wtedy świadkami niezwykłego entuzjazmu wiary i radości, jaką w ludzkich sercach może budzić Ewangelia. To ona jest Dobrą, najlepszą Nowiną o Bogu kochającym człowieka, pochylającym się nad jego losem, otwierającym mu bramy życia na wieki w królestwie miłości - wspominał hierarcha. Przypomniał też o aktualności przesłania miłosierdzia, któremu było poświęcone spotkanie młodych w Krakowie. - Radości Ewangelii nie mogą przesłonić nasze słabości i niewierności. Kościół jest wspólnotą nawracających się grzeszników, pokładających nadzieję w Bożym miłosierdziu, powołanych do dawania świadectwa o tym, że w Sercu Boga jest miejsce dla każdego człowieka, bo wszyscy jesteśmy Jego dziećmi, bo za nas wszystkich Syn Boży przelał swoją Najświętszą Krew na krzyżu.

Msza św. sprawowana w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie była centralnym punktem obchodów 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem i bp. Robertem Chrząszczem, koncelebrowali ją m.in. bp Grzegorz Suchodolski, bp Marek Solarczyk, bp Adam Bab, ks. Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacji ŚDM i ks. Tomasz Szopa, rektor sanktuarium św. Jana Pawła II. W programie uroczystości, które zgromadziły w Krakowie młodych ludzi i duszpasterzy z wielu polskich diecezji, zaplanowano też spotkanie z wieloletnimi organizatorami ŚDM: bp. Grzegorzem Suchodolskim i przyjacielem św. Jana Pawła II Marcello Bedeschim, a także uwielbieniowy koncert, podczas którego przedpremierowo zabrzmi polska wersja hymnu ŚDM w Lizbonie. Aranżacją utworu zajął się Hubert Kowalski, a wykonał ją chór i orkiestra złożone z młodych ludzi z polskich diecezji.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światowe Dni Młodzieży – przegląd historyczny

flickr.com/Kraków2016

Światowe Dni Młodzieży „wymyślił” św. Jan Paweł II, który – zanim jeszcze rozpoczął swój pontyfikat – znany był m.in. ze swego wielkiego zainteresowania sprawami młodych ludzi i umiał nawiązywać z nimi łatwy i bezpośredni kontakt. I jako zwykły kapłan w parafii, i jako biskup pomocniczy, a potem metropolita krakowski, i wreszcie jako Następca św. Piotra – Karol Wojtyła do końca życia potrafił zachować bliskie i serdeczne związki z młodzieżą, odwzajemniane zresztą na każdym kroku. Nawet w chwili, gdy odchodził do Domu Ojca, powiedział – jak przekazał to później jego sekretarz abp Stanisław Dziwisz: „Czekałem na was, a wy przyszliście do mnie”, mając na myśli tłumy młodych ludzi, którzy towarzyszyli mu w ostatnich chwilach życia na Placu św. Piotra.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...