Reklama

Włochy

Włochy: Msza na cmentarzu w Loreto otwiera obchody wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski

Piotr Kłeczek

Polska delegacja z kombatantami przybyła w sobotę na cmentarz wojenny w Loreto we Włoszech na Mszę rozpoczynającą obchody 77. rocznicy wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski. Na terenie nekropolii spoczywa około 1100 żołnierzy, którzy zginęli na froncie adriatyckim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rocznicowych uroczystościach w regionie Marche uczestniczą ambasador RP we Włoszech, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders, oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Obecny jest żołnierz 2. Korpusu - 97-letni kapitan Władysław Dąbrowski, który brał udział w walkach o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uroczystości przybył także urodzony w 1930 roku porucznik Janusz Maksymowicz, weteran Armii Krajowej, powstaniec warszawski, członek Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Szefie Urzędu.

W Loreto znajduje się jeden z czterech polskich cmentarzy wojennych; położony jest na zboczu wzgórza w pobliżu bazyliki-sanktuarium Świętego Domku Najświętszej Maryi Panny, odwiedzanego od stuleci przez pielgrzymów. W 1944 roku bazylika została uratowana od pożaru przez polskich żołnierzy.

Na cmentarzu pochowano żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro i na Linii Gotów. Groby rozmieszczone są na trzech tarasach, a w centrum na kamiennym cokole umieszczono maszt z polską flagą. Z czterech stron widnieją związane z miejscami walk Polaków napisy: Ankona, Loreto, Metauro, Linia Gotów. Na ołtarzu w centrum cmentarza umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Oprócz kwater katolickich są także żydowskie, ewangelickie, prawosławne i jedna muzułmańska.

Przed laty opiekę nad polskimi mogiłami objęły siostry nazaretanki.

Tradycja Loreto jako celu pielgrzymek wiernych sięga końca XIII wieku, gdy upadła twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej, czyli port Akkon, i weszli tam muzułmanie. Wtedy dom Matki Bożej został przetransportowany do Europy, zapewne drogą morską, by uratować go przed nimi. Jest to dobudowana do skalnej groty część mieszkalna, uważana za typowe siedlisko ubogich rodzin z terenów Palestyny. Sama grota znajduje się pod bazyliką Zwiastowania w Nazarecie.

Podziel się cytatem

Reklama

Tzw. Święty Domek to najważniejsza część sanktuarium w Loreto. W świątyni jest także polska kaplica, poświęcona Sercu Pana Jezusa. Prace nad nią trwały od 1913 do 1939 roku. Autorem malowideł religijno-patriotycznych jest włoski malarz Arturo Gatti. W ołtarzu kaplicy znajduje się obraz Serca Pana Jezusa. Są też wizerunki polskich świętych: Jacka Odrowąża i Andrzeja Boboli. Na sklepieniu widnieje malowidło Najświętszej Maryi Panny, przedstawionej jako królowa Polski. Klęczy przed nią św. Kazimierz królewicz. Jest też postać króla Jana III Sobieskiego.

Reklama

Na innych malowidłach widać osoby w polskich strojach ludowych oraz patronów Polski, wśród nich św. Wojciecha, św. Jana Kantego, św. Stanisława biskupa i św. Stanisława Kostkę.

Reklama

W kaplicy przypomniano również Wiktorię Wiedeńską z 1683 roku i "cud nad Wisłą" w 1920 r. Uwiecznieni zostali: Józef Piłsudski, Józef Haller, ksiądz Józef Skorupko, a także między innymi nuncjusz papieski w Warszawie Achille Ratti, czyli późniejszy papież Pius XI. Na witrażu przypomniano wydarzenie z czasów walk podczas II wojny światowej, to jest pożar kopuły świątyni w lipcu 1944 roku, do którego doszło, kiedy spadły na nią niemieckie bomby zapalające. Pożar ugasili polscy żołnierze z 2. Korpusu generała Andersa. W czasie tej akcji, przeprowadzonej podczas ataku powietrznego, nie zginął żaden jej uczestnik.

Witraż powstał 10 lat po tym bohaterskim czynie Polaków. Przypomina o nim także tablica ze słowami podziękowań papieża Piusa XII dla Polaków za uratowanie bazyliki.

Symbolizuje ona ścisły związek między najnowszymi dziejami loretańskiego sanktuarium maryjnego i losami polskich żołnierzy, którzy walczyli o wyzwolenie Włoch.

Z Loreto Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-07-17 17:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od chrzcielnicy do grobu

Łącznie w pielgrzymce wzięło udział 661 osób

Archiwum Pielgrzymki

Łącznie w pielgrzymce wzięło udział 661 osób

Uroczystą Mszą św. 10 września zakończyła się VIII Pielgrzymka drohiczyńska do Loretto.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous