Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Łagiewniki: Chrześcijaństwo jest zaproszeniem do ponadprzeciętności

Justyna Kunikowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Łagiewnickim Sanktuarium w trakcie wieczornej uroczystej Mszy Świętej wierni zgromadzili się, by podziękować Bogu za błogosławionego Rafała Chylińskiego. W słowie powitania wygłoszonym do uczestników liturgii Proboszcz parafii zwrócił uwagę na ten szczególny dzień, podkreślając postawę pokory i bojaźni wobec wydarzeń, które również miały miejsce za czasów życia bł. Ojca Rafała.

Zobacz zdjęcia: Łódź - Łagiewniki: Eucharystia dziękczynna w 30. rocznicę beatyfikacji bł. Rafała Chylińskiego

- Na mszy świętej kończącej Papieską Pielgrzymkę do Polski, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Sługi Bożego Rafała Chylińskiego, franciszkanina. W homilii przedstawił postać, jako człowieka wielkiej modlitwy i wielkiego serca dla ludzi chorych i opuszczonych. Gdy w Krakowie wybuchła epidemia cały poświecił się chorym, pełniąc wszelkie posługi, nie dbając o swoje bezpieczeństwo. Dziś, kiedy gromadzimy się w łagiewnickim sanktuarium aby dziękować Bogu za dar jego beatyfikacji, przeżywając 30 rocznicę od tamtego wydarzenia, stajemy w pokorze i bojaźni względem doświadczeń, które dotknęły nasz świat, nasz kraj i nasz klasztor. I wiedząc, jak wiele w tym trudnym czasie zawdzięczamy naszemu patronowi na te czasy, na czas pandemii – błogosławionemu Rafałowi Chylińskiemu, który tak jak przed laty, jest nam pomocą i wspomożeniem w naszych codziennych troskach, ucząc nas, gotowości dawania siebie drugiemu. Dziękujemy Bogu, że dziś możemy wspólnie się spotkać i dziękować – mówił kustosz Sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystym słowie skierowanym do wiernych Arcybiskup Senior w pierwszej kolejności nawiązując do Ewangelii, wyjaśnił biblijne znaczenie uczonych w piśmie i faryzeuszy.

- Uczeni w piśmie i faryzeusze czasów biblijnych to bez wątpienia gorliwi wyznawcy Boga, dla których drobiazgowe przestrzeganie prawa i obyczaju było treścią i sensem ich życia. Jednak Jezus wielu z nich nie oszczędzał słów krytyki, kierując pod ich adresem nieraz bardzo ostre oceny. Powodem była sprawiedliwość na pokaz, udawana poprawność i pobożność. Owszem, dawali dziesięcinę, składali ofiary dużo i często pościli ale przy tym pomijali Sprawiedliwość i Miłość Bożą. Sprawiedliwość uczniów Chrystusa na być większa. To, czym uczniowie Jezusa mają przewyższać uczonych w piśmie i faryzeuszy. To sprawiedliwość płynąca z serca, które trwa w przyjaźni z Bogiem, serca które całkowicie do Boga należy, serca które słucha przechowuje i rozważa to co bóg do niego mówi – zaznaczył łódzki duszpasterz.

Reklama

W dalszej części homilii Biskup Senior odniósł się do ważności sprawiedliwości płynącej z serca, życia wyznawcy Chrystusa i przykładu płynącego z postawy błogosławionego Rafała Chylińskiego.

- Jeśli sprawiedliwość wypływa z serca, wtedy wszystko, co jest między Bogiem a człowiekiem nie będzie ograniczało się tylko do zewnętrznego, bezdusznego wypełniania prawda. Sprawiedliwość większa otworzy, poszerzy serce człowieka na godziwość, uczciwość, bezstronność radość że ten szlachetność wielkoduszność miłosierdziem. Sprawiedliwość otwarta na ducha Bożego w stanie się w życiu wyznawcy Chrystusa, miłością radością, pokojem, cierpliwością, uprzejmością, dobrocią, wiernością, łagodnością i opanowaniem. Za taką większą sprawiedliwość Chrystusa obiecuje wejście do życia wiecznego, które jest ostatecznym celem człowieka. Kiedy dzisiaj rozmyślamy nad tym, co oznacza większa sprawiedliwość, dziękujemy Bogu za to, że ukazał nam ją w życiu ojca Rafała, którego 30 rocznicę beatyfikacji uroczyście obchodzimy w tych dniach – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie swoich słów bp Władysław Ziółek podkreślił to, jak ważna w naszym życiu jest postać błogosławionego oraz to, abyśmy byli wytrwali w powołaniu do miłości bliźniego.

- Ociec Rafał przypomina nam że, ten kogo powołuje Chrystus czy to kapłan, czy zakonnik, czy osoba świecka, nie może ulec pokusie wygodnego zamykania się w swoim światku. Wtedy nie ma mowy o żadnej służbie, o żadnym poświęceniu, o żadnej ofierze a tym bardziej o miłości. Wtedy nie mam żadnej sprawiedliwości. Ojciec Rafał Chyliński wybierając powołanie które wybrał stał się protestem i ekspiacją. Czy nie tego potrzebuję dzisiaj kościół w Polsce żeby Świadomi swojego powołania chrześcijańskiego wierni Kościoła byli protestem i eksploatacją postać ojca Rafała niech nam wszystkim Przypomni, uświadomi że chrześcijaństwo jest zaproszeniem do ponadprzeciętności.

Reklama

Wymaga naszej aktywności i naszego zaangażowania, naszej modlitwy, a może jej ofiary z życia. – podsumował Biskup Senior.

Na zakończenie proboszcz parafii podziękował tym, którzy uświetnili uroczystości – asyście, braciom klerykom, chórowi, pani organistce i ojcu dyrektorowi radia Niepokalanów za możliwość transmisji, ojcu Janowi za umożliwienie i operację medialną.

Po uroczystości była możliwość zaopatrzenia się w małe obrazki – pocałunki ojca Rafała Chylińskiego z relikwiami II stopnia. Biskup Senior rozdał relikwie dwóm parafiom (Zalecie Górne oraz Skętne) które o nie prosiły a po błogosławieństwie wierni wraz z duchownymi udali się do kaplicy błogosławionego Rafała Chylińskiego na krótką modlitwę.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-06-13 08:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pękalski w święto św. Szczepana: dziękuję wam bracia i siostry za to, że jesteście!

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...