Reklama

Niedziela Kielecka

Ruszył projekt muzyczno-literacki upamiętniający Prymasa Tysiąclecia

TD

Ruszył projekt muzyczno – literacki upamiętniający Prymasa Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga

Chodzi o projekt autorstwa Roberta Grudnia pn. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla pomysłodawca wydarzeń, w latach PRL kard. Stefan Wyszyński był strażnikiem wiary i moralności życia społecznego, zagrożonej przez ideologię komunistyczną, a w tym roku zostanie wyniesiony na ołtarze. Prymas Tysiąclecia, jego nauka i przesłanie pozostawione kolejnym pokoleniom Polaków stanowić będą też myśl przewodnią tegorocznego ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”.

“Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego” – to fragment uchwały przyjętej przez Sejm RP 27 listopada 2021 roku. Właśnie teraz dokona się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, który gorliwą wiarę i zaangażowanie w życie religijne, łączył z kształtowaniem życia społecznego zagrożonego demoralizacją i demontażem porządku opartego na rodzinie. Wartości te przez całe powojenne dekady zagrożone były brutalną ateizacją. Miesiącem, gdy dokona się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego, opóźniona z powodu pandemii, będzie wrzesień. Jednak 2021 rok to także dwa ważne jubileusze – 120. rocznica urodzin i 60. śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Projekt Roberta Grudnia, odbywa się w cyklu artystycznym „Zrozumieć Niepodległą”, który jest realizowany od 2018 r. i przypomina postacie i wydarzenia kluczowe dla pełnego odzyskania niepodległości. - W tym roku planujemy 120 wydarzeń w całej Polsce. Sięgniemy do Dziedzictwa Prymasa m.in.: Ślubów Jasnogórskich czy „Zapisków Więziennych” – mówi Robert Grudzień.

Reklama

- Czuję się zaszczycony, honorując przez sztukę właśnie Prymasa Tysiąclecia. Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem, odpartego w 1920 roku i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu w czasach PRL-u. Dla nas młodych ludzi, wychowywanych w domach katolickich, ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek, w świecie, gdzie tak łatwo było zabłądzić – tłumaczy autor projektu. - Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na Jego słowa. To on i jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II ukształtowali moje pokolenie, w tym także mnie – przyznaje Robert Grudzień.

Projekt „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński” to cykl koncertów muzycznych i słowno - muzycznych oraz imprez towarzyszących; przypomniane zostanie nauczanie Prymasa, jak i podstawowe fakty z jego życia. Zaproszenie Roberta Grudnia do udziału w artystycznych wydarzeniach przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych: Olga Bończyk, Jerzy Zelnik, Maciej Zakościelny, Jerzy Trela, Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Konstanty Andrzej Kulka, oraz soliści Opery Narodowej i Teatru Muzycznego w Łodzi.

Projekt rozpoczął się 6 czerwca w Iłowie w kościele MB Królowej Polski., w 55 rocznicę wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w tej parafii. Organizatorami koncertu w Iłowie są gospodarze: Proboszcz Parafii i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Wydarzenia dedykowane Prymasowi Tysiąclecia będą odbywały się przez kolejne miesiące, w ramach festiwali organizowanych i współorganizowanych przez Roberta Grudnia, m. in w Łochowie, Lublinie, Radomiu, Stalowej Woli, Jędrzejowie, oraz innych miastach i parafiach w całej Polsce. Kulminacją projektu będzie koncert i modlitwa przy grobie ojca kard. Wyszyńskiego we Wrociszewie, w powiecie grójeckim. Tam przez większość życia zawodowego ojciec Prymasa pełnił funkcję organisty, kierownika chóru, współorganizatora życia parafialnego. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym. – Moi krewni mieszkali we Wrociszewie. Wyrastałem wśród opowiadań o działalności ojca i sytuacjach z udziałem samego Prymasa, który właśnie we Wrociszewie ukrywał się w czasie drugiej wojny światowej czy odwiedzał ojca później – jako kapłan, biskup i Prymas. To właśnie tu padły słowa, które wybrałem jako motto projektu. Myślę, że Wrociszew i wielki szacunek moich krewnych dla obu – ojca i Syna – to ważny krok, który ukształtował mój stosunek do historii, wiary i najważniejszych wartości w życiu – dodaje Robert Grudzień.

Reklama

Artysta skomponował również Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił. Bóg dał Ci siłę" w 1050 rocznicę Chrztu Polski w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

Koncert i uroczystości związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie odbędą się 4 września w kościele pw. św. Małgorzaty. Projekt potrwa do końca roku.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-09 22:20

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Rozpoczęcie sezonu flisackiego

2024-04-20 16:45

Biuro Prasowe AK

– Prosimy Boga o błogosławieństwo na rozpoczynający się sezon flisacki. Prosimy o pogodę, o turystów, ale przede wszystkim o moc wiary dla tych, którzy będą wprowadzali ludzi w piękno tego świata – powiedział metropolita krakowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...