Reklama

Polska

Abp Gądecki: główną misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary

Karol Porwich

Pierwszą i podstawową misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu. Wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi – podkreślił w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W bazylice w Licheniu odbyła się msza św. inaugurująca XI Konwencję Stanowa Rycerzy Kolumba, która odbywa się pod hasłem "Kościół jest siłą tego narodu".

Po liturgii przewodniczący KEP podkreślił, że pierwszą i podstawową płaszczyzną, na której Rycerze Kolumba powinni podjąć pracę, jest dziedzina wiary.

Reklama

"Dzisiaj widzimy bardzo znikomą część ludzi, którzy zjawiają się w kościele i przyjmują sakramenty. Wszyscy tłumaczą się strachem przed zarażeniem się w świątyni. Nie boją się chodzić po supermarketach (...), poruszać w wielkich zgromadzeniach, ale boją się wejść do kościoła" – zwrócił uwagę abp Gądecki

W jego ocenie mamy w Polsce do czynienia z poważnym kryzysem religijności.

Podkreślił, że o postawie człowieka decyduje nie religijność, ale wiara. "Religijność to jest postawa naturalna każdego człowieka żyjącego na ziemi – przed nami tysiące lat i po nas następne setki tysięcy lat. Religijność, to wyczucie w człowieku, że coś go przekracza i że może – niezależnie od tego, co uważa za boga – mieć z tego dobry interes. Religijność to jest służba Bogu, z tego powodu, że on będzie nam służył" – wyjaśnił abp Gądecki.

Reklama

Zwrócił uwagę, że religijność jest szeroko rozpowszechniona w Kościele. "Widzimy kryzysy religijności wtedy, kiedy człowiek spodziewał się czegoś od Pana Boga i tego nie otrzymał" – powiedział hierarcha. Jako przykład wskazał sytuacje, kiedy ktoś spodziewał się wyzdrowienia z choroby, zdrowia swojej małżonki, a ona umarła. Wówczas taka osoba "obraża się na Boga, na ludzi, na Kościół i odchodzi" – stwierdził abp Gądecki.

Jak dodał – człowiek religijny uważa, że jeżeli on modli się i prosi, jeżeli stawia się na zgromadzenia religijne, to znaczy, że Pan Bóg jest zobowiązany do służby jemu".

Podkreślił, że "wiara jest odwrotnością religijności, jest służbą Bogu, za którą nic nie otrzymujemy i niczego nie oczekujemy. Wiara jest tą postawą, w której człowiek odnajduje swoje naturalne miejsce, tzn. miejsce stworzenia wobec Stwórcy" – zaznaczył przewodniczący KEP.

Wyjaśnił, że stworzenie nie ma żadnych praw wobec Stwórcy". "On kocha nas darmowo" – powiedział abp Gądecki.

W ocenie przewodniczącego KEP – "potrzeba, żeby Kościół przechodził od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu". Kiedy będziemy mieć wiarę, wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi" – zaznaczył.

Abp Gądecki wskazał Rycerzom Kolumba, że głównym ich zadaniem jest wewnętrzne nawrócenie, czyli przejście od religijności do wiary.

"Wszystkie szerokie dziedziny pracy charytatywnej, które zostały nagrodzone, są bardzo piękne, przynoszą honor, ale to jest koniec działalności, którą można od Rycerzy Kolumba oczekiwać. Pierwszą i podstawową jest praca nad przejściem własnym od religijności do wiary i staranie się pomóc innym w tym procesie" – oświadczył abp Gądecki.

Rycerze Kolumba to organizacja zrzeszająca katolickich mężczyzn, założona w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Są także obecni w USA, Kanadzie, na Filipinach. W ostatnim roku przekazali ponad 187 mln dolarów na cele charytatywne i przepracowali ponad 77 mln godzin na rzecz osób potrzebujących w lokalnych społecznościach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2021-05-21 20:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radom: Rycerze Kolumba z Kanady przekazali wózki dla niepełnosprawnych

PublicDomainPictures/pixabay.com

Trafią one do osób potrzebujących i innych organizacji charytatywnych. Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn.

Więcej ...

Abp Hoser: Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorie będzie miejscem formacji

2021-07-23 07:52

Adobe Stock

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) otworzyła w Medjugorie Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. „Stoi on 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień. Ma być miejsce pogłębionej formacji dla pątników” – powiedział PAP abp Henryk Hoser SAC wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.

Więcej ...

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39
Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny. Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie