Reklama

Polska

Jasna Góra: radość po ogłoszeniu daty beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Prymas kard. Stefan Wyszyński z obrazem Czarnej Madonny

Archiwum

Prymas kard. Stefan Wyszyński z obrazem Czarnej Madonny

Jasna Góra z radością przyjęła informację papieża Franciszka o wyznaczeniu nowej daty beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim i całą swoją duszpasterską posługę związał z tym miejscem. Paulini od wielu lat modlą się o wyniesienie go na ołtarze a teraz już myślą o zorganizowaniu tutaj ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wyrażamy radość, że tak długo oczekiwana uroczystość beatyfikacyjna Prymasa Wyszyńskiego została już konkretnie zaplanowana. To dla Jasnej Góry, miejsca mu tak bliskiego, wielka radość - powiedział KAI przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

Zauważył, że wyznaczenie daty na 12 września, w święto Imienia Maryi ustanowione na pamiątkę Odsieczy Wiedeńskiej, jest bardzo wymowne. Przypomina, że król Jan III Sobieski zwycięstwo wiedeńskie przypisywał Bożej Rodzicielce. Udając się na pole bitwy hetman ofiarował się Matce Bożej Jasnogórskiej na zawsze, jako jej własność i niewolnik. Zwycięstwo króla było uroczyście obchodzone w Polsce i na Jasnej Górze zaraz po otrzymaniu wiadomości z pola walki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Prymas Wyszyński też zwyciężał z Maryją i przez Maryję i to jak sam podkreślał, Jasnogórską Maryję -

zwrócił uwagę przeor klasztoru. Jak zaznaczył Paulini już myślą o zorganizowaniu na Jasnej Górze ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych.

Kard. Wyszyński sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim, bowiem całe jego życie upływało w łączności z Jasnogórską Maryją - Królową Polski. Pragnął zostać nawet paulinem. Z Mszą św. prymicyjną przyjechał na Jasną Górę, aby "mieć Matkę, która nie umiera". Jego rodzona matka umarła, gdy miał 9 lat. Po sakrę biskupią przybył także na Jasną Górę, a w herbie biskupim i prymasowskim umieścił wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Mówił potem: "Matka Boża Jasnogórska w moim herbie to nie ozdoba, to program mego biskupiego i prymasowskiego życia".

W okresie prymasostwa, od 1948 do 1981 r., Prymas wygłosił na Jasnej Górze setki przemówień, w sumie prawie 3 tysiące stron maszynopisu. W sytuacjach wyjątkowych i trudnych odbywały się tu spotkania biskupów. "Tutaj - mówił Prymas 5 sierpnia 1974 r. - rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa". "Ojciec Święty wie dobrze - mówił Prymas do Papieża 4 czerwca 1979 r. - że wszystkie dokumenty dotyczące naszych starań o tytuł Matki Kościoła na Soborze były przeważnie tutaj właśnie, na Jasnej Górze, redagowane, tutaj były wykonane".

Reklama

W częstochowskim sanktuarium Prymas wypracowywał projekty, plany, akcje duszpasterskie. Znane są one jako: Śluby Narodu, Wielka Nowenna, Nawiedzenie parafii przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej w kraju i poza jego granicami, czuwania soborowe z Maryją Jasnogórską, Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła, nocne czuwania, założenie biblioteki z Księgami Czynów Dobroci i Zobowiązań Parafii.

Nocne czuwania w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego odbywają się na Jasnej Górze z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego od 1982 r.

Do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Jasna Góra przygotowuje się nie tylko przez modlitwę, ale także różne inicjatywy. Odbywają się np. cykliczne spotkania, w tym roku zatytułowane: „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego”. Najbliższe zaplanowane jest 27 kwietnia.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2021-04-23 18:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„...Kto chce pójść za Mną…”

Niedziela Ogólnopolska 39/2012, str. 5-7

BOŻENA SZTAJNER

Ratunkiem dla Polski jest głośne wołanie o ludzi sumienia i modlitwa do Ducha Świętego - mówił bp Dydycz na Jasnej Górze do uczestników 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Drukujemy w całości wygłoszone przez niego kazanie.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous