Reklama

W wolnej chwili

Bezpieczny lek na COVID19?

Academia Sinica, jedna z najlepszych instytucji naukowych na świecie, przebadała kilka tysięcy medycznych preparatów pod kątem COVID-19. Okazało się, że we wszystkich badaniach wysoką skuteczność wykazuje tradycyjne zioło pachnotka zwyczajna

[ TEMATY ]

rośliny

COVID‑19

COVID

newsletter.sinica.edu.tw

Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens) rozpoczęła swą karierę ponad 1000 lat temu za czasów panowania chińskiej dynastii Song. Jej właściwości lecznicze od wieków są chwalone na dalekim Wschodzie m. in. w Chinach, Korei i w Japonii, ale te zioła także są sprzedawane w Ameryce, w Europie i nawet polski Herbapol ma je w swojej ofercie. Seria tajwańskich badań prowadzonych pod auspicjami Academia Sinica (jedna z najlepszych instytucji naukowych na świecie, z dorobkiem 7 noblistów) dowodzi, że wśród ziół pachnotka ma najlepszą skuteczność w zwalczaniu koronawirusa. Co więcej, jak dotychczas Tajwan jest najlepszy w walce z pandemią, w leczeniu COVID19 i ma doświadczenie z czasów epidemii SARS w 2003 roku. Wśród leków przez nich stosowanych jest m. in. pachnotka, z której wywar zalecają także do profilaktyki wzmacniania organizmu przeciw obecnemu koronawirusowi.

Niestety w Polsce pachnotka nie ma tyle szczęścia i stała się tematem politycznym. Wystarczyło, że jedno z tajwańskich badań naukowych zareklamował poseł Piotr Uściński, który nagrał prosty filmik z analizą świetnych wyników doświadczeń laboratoryjnych. Okazało się, że stare chińskie zioło reklamowane przez posła PiS podpadło Kamilowi Sikorze, dziennikarzowi z Wirtualnej Polski, który w polityczną nagonkę na pachnotkę wplątał znanego z Onetu, WP i Polsat News lekarza reumatologa Bartosza Fiałka. I nagle okazało się, że po pachnotce w Polsce będą "ludzie będą umierali", a na wieść o filmiku posła Uścińskiego lekarzowi ręce opadły.

Reklama

Co ciekawe, krytykujący tradycyjną medycynę naturalną tekst ukazał się w portalu tematycznym WP Abczdrowie. Dokładnie ten sam portal kilka miesięcy wcześniej, zachwalał wszystkie właściwości lecznicze pachnotki i nie wykazał żadnych przeciwwskazań. Dziennikarzowi i lekarzowi w nagonce na pachnotkę nie przeszkadzał także fakt, że w polskich mediach niedawno zachwalano antycovidowe zalety tego zioła podkreślane przez niemieckich naukowców. Niestety ani dziennikarz ani popularny lekarz o tym nie wiedział. - Brak mi słów. Przez takie głupoty ludzie umierają... To skandal, że osoba na takim stanowisku wygłasza niepotwierdzone naukowo informacje - tak o pachnotce powiedział reumatolog Bartosz Fiałek, który zasłyną z tego, że kilka miesięcy temu sam zachorował na #COVID19 i swoimi doświadczeniami dzielił się na facebooku. Tak się zaczęła jego popularność.

Sytuacja politycznego sporu o pachnotkę, jak w soczewce pokazuje problem dyskusji na zachodzie i przewagę Wschodu. U nas nawet zioła i maseczki są polityczne, a tam stosuje się zioła, maseczki i najnowsze technologie. Gdy na Zachodzie wszystko w medycynie musi być nowoczesne, wschód bada najpierw to co sprawdzone, tradycyjne i bezpieczne. Nobel dla Chinki Youyou Tu w 2015 r. powinien być dla świata lekcją pokory, bo przecież ona delikatnie udoskonaliła recepturę sprzed 1600 lat, by opracować tani i skuteczny lek przeciwko malarii.

A teraz krótki przegląd bardzo intensywnych badań, których nie przeprowadzono nigdzie indziej. Na Tajwanie pachnotkę stosowano już w 2003 roku podczas epidemii koronawirusa SARS w 2003 r. Także po wybuchu pandemii COVID19 jej właściwości badano w Pekinie, w Indiach, w Niemczech, ale najbardziej zaawansowana serię doświadczeń pochodzi z Tajwanu. Najpierw naukowcy z Academia Sinica i National University w Tajpej wykorzystali dostępne dane z użyciem sztucznej inteligencji, by w ten sposób wytypować ponad 3 tys. dostępnych leków chemicznych i ziół. Chodziło o takie leki, które już teraz są zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, by ich skutki uboczne były znane. W ten sposób można było zaoszczędzić cenny czas w walce z pandemią, który byłby potrzebny na żmudne badania.

Reklama

Pierwszy zespół naukowców wykorzystał testy enzymatyczne in vitro wraz z modelowaniem komputerowym, aby potwierdzić aktywność wybranych środków przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W ten sposób wytypowano 15 medykamentów, z którymi wykonano badania na zwierzętach. Chomiki zostały najpierw zakażone SARS-CoV-2, a następnie podzielone na grupy, którym podawano pięć różnych leków. W ten sposób odkryto, że kilka leków, takich jak stosowana na malarię meflochina, nelfinawir i wyciągi z Ganoderma lucidum (RF3), Perilla frutescens (pachnotka zwyczajna) i Mentha haplocalyx (mięta pieprzowa), jest skutecznych w zwalczaniu COVID19. "Ponieważ bezpieczeństwo i właściwości farmakologiczne tych leków zostały już zbadane, oczekuje się, że przedkliniczna i kliniczna ocena substancji czynnych będzie szybsza. W związku z tym może zmniejszyć się czas, wysiłek i koszty dalszego rozwoju tych badań" - napisali naukowcy w komunikacie.

W najnowszych tajwańskich publikacjach opisanych kilka tygodni temu szukano bezpiecznego specyfiku opartego tylko na tradycyjnych chińskich ziołach. Z doświadczeń na komórkach przeprowadzonych na Uniwersytecie Chang Gung i wojskowym National Defense Medical College wynika, że pachnotka jest porównywalna z Remdesivirem, czyli mocnym lekiem stosownym na wirus Ebola.

Spośród bezpiecznych ziół niezłe wyniki miała mięta pieprzowa i szałwia, ale pachnotka we wszystkich tajwańskich doświadczeniach okazała się najlepsza. A co najważniejsze ma wysoki poziom bezpieczeństwa, którym nowe leki nie mogą sie pochwalić, bo przez ponad 1000 lat stosowania pachnotki nie zanotowano, by zioło miało jakieś istotne skutki uboczne. Dlatego na konferencjach prasowych naukowcy zalecali profilaktyczne i lecznicze picie wywaru z pachnotki. Choć Chiny, Indie i Niemcy prowadzili o wiele skromniejsze badania, to jednak także bez obaw tamtejsi naukowcy zachęcali do stosowania pachnotki.

Badania na temat pachnotki konsultowałem z kilkoma polskimi profesorami, którzy na co dzień zajmują się walką z COVID19. Mówili, że te badania są bardzo obiecujące i nie zamierzają odradzać jej stosowania. Potencjalnie pozytywny efekt przeważa, bo przez wieki nie wykryto żadnych istotnych przeciwwskazań stosowania pachnotki. Czyli jest tak jak mówił poseł na swoim filmiku. - Na szczepionkę jeszcze długo poczekam... A pachnotka w walce z COVID19 może pomoże, a na pewno nie zaszkodzi. Ja sobie kupiłem i będę stosował - mówił w filmie Piotr Uściński.

Chińska perilla frutescens wydaje się być bezpieczną i skuteczną alternatywą dla bardzo mocnych i nieprzebadanych leków, które w trzeciej fali pandemii są masowo w Polsce stosowne. Dosłownie w Polsce kwitnie podziemie medyczne i farmakologiczne. Oczywiście zioła nie można traktować jako "eliksiru życia", ale coś co potencjalnie może wzmocnić naszą odporność i pomóc w ewentualnej kuracji. Gdy jednak zachorujemy, sprawdzanie saturacji i kontakt z lekarzem to jest nasza podstawa leczenia.

Kuriozalny spór miedzy politykiem, dziennikarzem WP i znanym z telewizji lekarzem, jak w soczewce pokazuje problem dyskusji o COVID19 w Polsce. Niestety wielu lekarzy i ekspertów od pandemii patrzy jedynie na Zachód, który od początku całkowicie nie radzi sobie z obecnym kryzysem, a nie mają bladego pojęcia jaka jest sytuacja z COVID19 na dalekim Wschodzie. Niestety ludzie zachodu często są mentalnie zarozumiali i patrzą na azjatów z wyższością nie wiedząc nawet o tym, że oni mają doskonałe uczelnie, innowacyjne badania i wielu noblistów. Przywoływany Tajwan jest doskonałym przykładem najskuteczniejszej na świecie walki z pandemią. Ludzie są tam zdrowi, a gospodarka w 2020 r. mocno przyspieszyła.

Jak tego dokonano?

Władze i służby sanitarne 24-milionowego Tajwanu nie oglądały się na rekomendacje WHO i dlatego walkę z COVID19 zaczęto tam już w grudniu 2019, czyli o wiele wcześniej niż reszta świata. Wygrali bez żadnych lockdownów, zamykania szkół, kościołów i restauracji. Dotychczasowy tajwański bilans COVID19 to jedynie 77 przypadków lokalnych zakażeń i śmiertelność poniżej 1 procenta. Statystyki pokazują, że także leczyć potrafią najlepiej na świecie. Dlatego wolę słuchać profesorów z najlepszych uczelni na Tajwanie, niż znanego lekarza reumatologa z Polski, któremu od pachnotki "ręce opadają".

2021-03-31 08:27

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieproszeni goście na roślinach

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 58

[ TEMATY ]

rośliny

Adobe.Stock

Jeśli w porę zauważy się niepokojące objawy, jest szansa na uratowanie rośliny.

Prawidłowa pielęgnacja roślin, zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu, systematyczne podlewanie i nawożenie oraz odcinanie przekwitłych kwiatostanów nie zawsze daje gwarancję powodzenia uprawy. Rośliny są stale narażone na atak szkodników czy chorób, które początkowo osłabiają ich kondycję przez uszkodzenie liści i kwiatów, a po silnym rozmnożeniu doprowadzają do zamierania całej rośliny.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję