Reklama

Głos z Torunia

Stulecie posługi redemptorystów w Toruniu

Redemptoryści potrafią łączyć to, co stare, tradycyjne, oparte na mocy słowa z tym, co nowe, chociażby z Nową Ewangelizacją - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św., która 19 III była sprawowana w kościele pw. św. Józefa na toruńskich Bielanach. Tego dnia toruńscy redemptoryści obchodzili setną rocznicę posługi w Grodzie Kopernika.

[ TEMATY ]

jubileusz

redemptoryści

Renata Czerwińska


Reklama

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela działa w Toruniu od 1921 r. Początkowo dom zakonny mieścił się na Stawkach, następnie w 1927 r. przeniósł się na Bielany. W listopadzie 1927 roku oddano do użytku kaplicę pw. św. Józefa, a 17 czerwca 1928 roku wprowadzono do kaplicy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zakonnicy prowadzili  niższe seminarium duchowne, w którym uczyło się nawet 100 chłopców, dbali też o mieszkańców najbiedniejszych dzielnic. Dramatyczne chwile przeżyli w trakcie II wojny światowej oraz w latach 1958-1962, kiedy władze komunistyczne na wszelkie możliwe sposoby utrudniały budowę kościoła pw. św. Józefa. Dziś to prężnie działająca parafia i ośrodek duszpasterski. Z inicjatywy toruńskich redemptorystów w 1991 roku powstało Radio Maryja, a od 2003 r. zaczęła nadawać Telewizja Trwam.

W trakcie homilii Biskup Wiesław zwrócił uwagę na św. Józefa, którego postać to wzór i odpowiedź dla Kościoła i rodzin na trudne - nie tylko współczesne - czasy. „W czasach nadmiaru słów, a często braku odpowiedzialności za słowo, Józef jest wzorem człowieka, który nic nie mówi, ale swoją postawą pokazuje wartość prawdy, życia, wiary, miłości”.

Przywołując bogatą historię posługi ojców redemptorystów, zaznaczył, że wszelkie ich dzieła nie są dla nich samych, ale dla wiernych. Nawiązując do represji komunistycznych, związanych z budową kościoła, zauważył: „Zapewne tamte smutne wydarzenia też były potrzebne, ponieważ bardzo mocno zintegrowały mieszkańców parafii, połączyły ich z redemptorystami. Wówczas nikt nie miał wątpliwości, że to, co tutaj się dzieje, ta świątynia, nie jest tylko dla ojców, ale właśnie dla wiernych”. Przypomniał również czas misji ewangelizacyjnych w każdej parafii diecezji - zainspirowanych przez biskupa seniora Andrzeja Suskiego i nieżyjącego już bp. Jana Chrapka - w których ojcowie posługiwali razem z kapłanami diecezjalnymi i które przyczyniły się do zawiązania Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej. 

Reklama

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą wydarzenie. Tego dnia uhonorowano również medalem Stulecia Niepodległości 3 redemptorystów: o. Jana Skórkę, Stanisława Kuczka i Zbigniewa Kotlińskiego. Uroczystość była transmitowana przez Telewizję Trwam, a śpiewem uświetnił ją parafialny chór Perpetuo Soccorso. 


2021-03-19 23:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redemptoryści: kościoły w Bardzie i Warszawie ponownie otwarte

[ TEMATY ]

redemptoryści

bardo.pl

Po obowiązkowej kwarantannie zostały otwarte ponownie dwa kościoły redemptorystów: w Bardzie na Dolnym Śląsku i w Warszawie przy ul. Pieszej. Świątynie zostały zdezynfekowane, a posługa od niedzieli 14 czerwca sprawowana jest przez redemptorystów wolnych od zakażenia koronawirusem z opisywanego w ostatnich dniach ogniska - informuje rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR.

Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie i kościół św. Benona w Warszawie przy ul. Pieszej pozostawały zamknięte od 3 czerwca w powodu zakażenia koronwirusem miejscowych wspólnot redemptorystów.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Papież: pragnienie władzy i brak lojalności niszczą każdą wspólnotę

2021-09-16 18:11

[ TEMATY ]

papież

wspólnota

władza

Vatican Media

Papieska audiencja dla moderatorów ruchów i wspólnot

Papieska audiencja dla moderatorów ruchów i wspólnot

„Nawet nowości szybko się starzeją. Charyzmaty, którymi żyjecie trzeba na nowo wcielać w bieżące sytuacje rezygnując z przestarzałych sposobów działania i myślenia oraz nieskutecznych metod apostolstwa”. Te słowa papież Franciszek skierował do uczestników międzynarodowego spotkania pt. „Odpowiedzialności władzy w grupach świeckich – posługa kościelna”.

Spotkanie zostało zorganizowane prze watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wzięli w nim udział odpowiedzialni za stowarzyszenia wiernych, ruchy kościelne i nowe wspólnoty z całego świata. Część osób w audiencji z papieżem uczestniczyła zdalnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję