Reklama

Świat

USA: ustępujący prezydent ogłosił orędzie na tegoroczny Dzień Świętości Życia Ludzkiego

PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

W przededniu swego odejścia z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił 19 stycznia swój ostatni prawdopodobnie dokument – orędzie z okazji Narodowego Dnia Świętości Życia Ludzkiego, obchodzonego 22 bm. Ustanowił go 13 stycznia 1984 prezydent Ronald Reagan w 11. rocznicę wydania przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia w sprawie Roe przeciw Wade, która utorowała drogę do legalizacji aborcji w tym kraju. Dzień ten jest obchodzony 22 stycznia lub nazajutrz, jeśli 22 wypada w niedzielę.

W swym przesłaniu jego autor podkreślił wartość życia ludzkiego i doniosłość świętowania “cudu istnienia człowieka”. Wysoko ocenił fakt, że w kraju są “silne matki, mężne studentki oraz wiarygodni członkowie wspólnoty i ludzie wiary, które przewodniczą potężnemu ruchowi na rzecz budzenia sumienia Stanów Zjednoczonych i budowania wiary, że każde życie ludzkie jest godne szacunku, ochrony i opieki". Trump wyraził uznanie oddaniu "niezliczonych pionierów obrony życia", dodając, że "wezwanie, aby każda osoba uznała świętość życia, rozlega się coraz donioślej w Stanach Zjednoczonych". Przypomniał ponadto, że w ostatnim dziesięcioleciu stale spadała liczba aborcji i "dziś ponad 3/4 Amerykanów popiera ograniczenia przerywania ciąży”.

Ustępujący prezydent dokonał następnie przeglądu głównych inicjatyw swego rządu przeciw aborcji i na rzecz życia. Przypomniał, że przywrócił i umocnił "Politykę Miasta Meksyku" prezydenta Ronalda Reagana [z 1984; nazwa nawiązuje do Międzynarodowej Konferencji Ludnościowej ONZ w stolicy Meksyku, na której podstawie Reagan ograniczył możliwość dokonywania aborcji - KAI], wydał “historyczne przepisy w obronie życia w celu zarządzania funduszami podatników” oraz podjął działania na rzecz ochrony "praw sumienia lekarzy, pielęgniarek i organizacji takich jak Siostrzyczki Ubogich”.

Reklama

Zdaniem Trumpa jego administracja ochroniła ważną dla życia rolę adopcji, opartej na wierze. "W ONZ dałem jasno do zrozumienia, że biurokraci światowi nie robią niczego innego poza atakowaniem suwerenności tych krajów, które strzegą życia niewinnych”. Były już prezydent przypomniał ponadto, że zaledwie kilka miesięcy temu jego kraj dołączył do 32 innych państw, podpisując Deklarację Konsensusu z Genewy, "wzmacniającą globalne wysiłki na rzecz poświęcenia więcej uwagi kobietom, ochrony wszystkich istnień ludzkich i umocnienia rodzin”.

Orędzie Trumpa zawiera też różne odniesienia do boskości: “Gdy każda osoba jest traktowana jako umiłowane dziecko Boże, ludzie mogą osiągnąć swe największe możliwości”. Zaznaczył również, że “Stwórca Wszechmocny obdarza każdą osobę wyjątkowymi zdolnościami, cudownymi marzeniami i wielkimi propozycjami”.

Podziel się cytatem

Na zakończenie swego dokumentu ustępujący szef państwa wezwał Kongres, aby “strzegł i bronił godności każdego życia ludzkiego, łącznie z nienarodzonymi”. Zaapelował do narodu amerykańskiego, aby nadal dbał o kobiety, które niespodziewanie zaszły w ciążę oraz aby w sposób jeszcze bardziej znaczący popierał adopcję i troskę o stworzenie tak, aby każde dziecko mogło znaleźć dom pełen miłości. "I wreszcie proszę wszystkich obywateli tego wielkiego państwa, aby słuchali dźwięku milczenia, wywołanego przez pokolenie stracone dla nas, a następnie aby zabierali głos za tych wszystkich, których dotknęła aborcja, zarówno widzialna, jak i niewidzialna” – zakończył swój dokument D. Trump

2021-01-20 14:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: Kościół oburzony nową ustawą aborcyjną w stanie Nowy Jork

justasc/Fotolia.com

Oburzeniem i protestami zareagowali katoliccy biskupi USA na nową ustawę w stanie Nowy Jork, która – w określonych przypadkach np. zagrożenia zdrowia i życia matki, a także podejrzeń o poważną chorobę płodu pozwala na dokonanie aborcji nawet do momentu narodzin. "Ustawa narusza prawa najbardziej narażonych na zranienie", napisał kard. Timothy Dolan na swoim oficjalnym blogu.

Więcej ...

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39
Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Więcej ...

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59
Ks. Piotr Studnicki

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Wielka Brytania

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Wiadomości

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust