Reklama

Gospodarka

Kielce/ Kieleckie "UFO" dostępne dla mieszkańców; remont dworca zakończony

PAP

Zakończył się ponad dwuletni remont dworca autobusowego w Kielcach - architektonicznej wizytówki miasta. Obiekt zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą z blisko 200 świetlikami. Modernizacja dworca kosztowała prawie 70 mln złotych, a pierwsze autobusy wyjadą z niego we wtorek 1 września.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek w uroczystym otwarciu udział wzięło ponad stu gości z regionu i kraju, a nożyce do przecięcia symbolicznej wstęgi dostarczył łazik marsjański.

"Zmodernizowany Dworzec Autobusowy w Kielcach, to nowoczesne, zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Został wybudowany na nowo, ale z zachowaniem charakterystycznej bryły, tego - co sprawia, że jest unikatowy w skali nie tylko Polski, ale i Europy" - podkreślił prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PAP

PAP

Zaznaczył, że dworzec znów stał się "perełką” miasta. "Wnętrza zmodernizowane na miarę XXI wieku i na nowo zaaranżowane otoczenie spełniają oczekiwania pasażerów, są także pozbawione barier architektonicznych. Z całą pewnością obiekt tej klasy wpłynie na dostępność komunikacyjną Kielc, na jakość podróży, na wizerunek miasta" – dodał.

Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczył, że modernizacja dworca wpisuje się w unijną politykę Zielonego Ładu.

"Możliwość wsparcia tej ważnej inwestycji środkami z Unii Europejskiej cieszy tym bardziej, że dworzec w Kielcach jest charakterystycznym elementem panoramy tego miasta. W oczach Komisji Europejskiej jest to inwestycja, która wpisuje się w politykę zielonego ładu. Mieszkańcy będą przemieszczać się bardziej ekologicznie. Wiele miast chciałoby się poszczycić takim centrum komunikacyjnym" – powiedział.

Oddany do użytku w 1984 r. dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami.

PAP

Budynek wyróżnia się nie tylko swoją formą. Zastosowano w nim również nietypowe rozwiązania komunikacyjne – 15 peronów znajduje się wokół budynku, przez co autobusy jeżdżą bezkolizyjnie wokół obiektu. Pasażerowie mogą dostać się na stację za pomocą przejść podziemnych.

Przez lata istniało ryzyko, że dworzec zniknie z pejzażu Kielc. W jego miejscu prywatny inwestor chciał wybudować centrum handlowe. Uchronić to miał wpis do gminnej ewidencji zabytków w 2011 r. Z kolei w kwietniu 2016 r. ponownie stał się własnością miasta. W 2018 roku rozpoczął się gruntowny remont obiektu. Ze starego dworca zachowała się jedynie stalowa konstrukcja. Zamontowano nowe miedziane zadaszenie, a w nim blisko 200 charakterystycznych świetlików.

Reklama

Budynek ma też nową szklaną elewację. Szyby zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych i w zależności od natężenia światła będą automatycznie zmieniać swoja barwę.

Dworzec został wyposażony w ruchome schody, windy, poczekalnia dla pasażerów, przechowalnia bagażu i punkty gastronomiczne. Na antresoli utworzono mediatekę ze strefą VR pasażerowi będą mogli przenieść się do świata w wymiarze 3D i zwiedzić najciekawsze atrakcje regionu.

PAP

Na początku funkcjonowania od 1 września 2020 roku z dworca odjeżdżać będzie 31 przewoźników. Centrum komunikacyjne obsługiwać będzie 63 linie w tym 3 międzynarodowe i 30 dalekobieżnych. W dni robocze realizowanych będzie 395 odjazdów, w soboty 183, a w niedziele 114.

Podziel się cytatem

"Dziś możemy oddać pasażerom jeden z najnowocześniejszych dworców w Polsce. Dzięki remontowi miasto zyskało nowoczesny węzeł transportowy, który będzie obsługiwał przewoźników zarówno komunikacji miejskiej, busów oraz autobusów dalekobieżnych, w tym międzynarodowych" – powiedziała dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Barbara Damian.

PAP

PAP

W czwartek, pierwszy raz po remoncie, dworzec będą mogli zwiedzić mieszkańcy. W budynku organizowane będą pokazy artystyczne w wykonaniu młodzieży z miejskich instytucji kultury. Odbędzie się także koncert zespołu Mafia Music & KASA oraz widowisko światło-dźwięk, przygotowane przez pochodzącego z Kielc, światowej sławy artystę wideomappingu Dariusza Makaruka z zarejestrowanym udziałem Piotra Fronczewskiego w roli Sztucznej Inteligencji.

PAP

Modernizacja kieleckiego dworca autobusowego wykonuje firma Budimex, a koszt tej inwestycji to prawie 69 mln zł.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ drag/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-08-27 16:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

16 ton produktów zebrał Kielecki Bank Żywności

Marek Górniaczyk

Trwa segregacja blisko 16. ton żywności, którą wolontariusze Kieleckiego Banku Żywności zebrali podczas zbiórki w sklepach w ostatni weekend. Żywność trafi do potrzebujących jeszcze przed świętami.

Więcej ...

Cenzura czy mowa nienawiści?

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 34-35

Adobe Stock

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...