Reklama

Polska

Polacy i Węgrzy wspólnie świętują na Jasnej Górze 100-lecie naszej niepodległości

Piotr Drzewiecki

Na Jasnej Górze trwa VII Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Uczestniczy w niej około tysiąca pielgrzymów ze wszystkich historycznie węgierskich ziem: obecnych Węgier, Siedmiogrodu w Rumunii, Słowacji, Serbii i Zakarpacia. - Dziś cieszymy się razem z naszymi braćmi i dziękujemy wraz z nimi za wolność, suwerenność i niepodległość ich kraju - powiedziała konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie Adrienne Kórmendy. Przybył również wicepremier Węgier Zsolt Semjén.

Celem tegorocznej pielgrzymki jest podkreślenie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele na płaszczyźnie wiary, historii, kultury, a także polityki.

Bp János Székely, biskup diecezji Szombathely na Węgrzech podkreślał ogromną rolę, jaką w rozwoju obu narodów związanych tysiącletnimi więzami przyjaźni odegrała wiara i zawierzenie Matce Bożej. Zaapelował do zgromadzonych pielgrzymów o wzajemną modlitwę za siebie i za tych, z którymi łączy nas historia i kultura. "Wiara to nasza wspólna sprawa. Wiara w narodzie umacnia się, kiedy widzimy naszych modlących się braci” – podkreślali Węgrzy.

Reklama

Pielgrzymka jest też dziękczynieniem za 100-lecie niepodległości Polski. - Niepodległość Polski jest dla Węgrów szczególna wartością. Naród węgierski był jedynym w Europie, który naprawdę mocno i głęboko przeżył tragedię, kiedy państwowość została zlikwidowana – podkreśliła konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie dr hab. Adrienne Kórmendy. Konsul przypomniała starania węgierskiego społeczeństwa i polityczne i dyplomatyczne, a nawet zbrojne wspierające Polaków w ich drodze do niepodległości.

Rok 1918r., w którym Polska odzyskała swoją niepodległość był niezwykle trudny dla Węgrów. W wyniku klęski w I wojnie światowej nastąpił rozpad monarchii austro-węgierskiej. Obszar państwa węgierskiego okrojono do niecałej jednej trzeciej terytorium sprzed wojny. - Jedyną pociechą w tamtym okresie dla Węgrów była świadomość, że ich bracia w wierze, Polacy, odzyskali swoją państwowość - dodała Adrienne Kormendy.

O godz. 12.00 sprawowana była uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył bp József Tamás.

Reklama

Bp József Tamás za wieloletnią współpracę z paulinami na ziemi węgierskiej i w Siedmiogrodzie, przyjaźń i przewodniczenie narodowym pielgrzymkom Madziarów na Jasną Górę został przyjęty do duchowej rodziny – konfraterni Zakonu Paulinów. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się główne sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców.

W ramach VII Pielgrzymki Narodowej Węgrów w Sali Rycerskiej odbył się wernisaż wystawy pt. "Przenajświętsza Panienka, Patronka Węgrów", którą zorganizowała Galeria Kárpát-Haza w Budapeszcie.

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén przypomniał pierwszego króla węgierskiego św. Stefana, który oddał kraj we władanie Matce Bożej nazywając Ją Królową, Orędowniczką, Patronką Węgier, a co znalazło wyraz także w węgierskiej konstytucji do czasu II wojny światowej. Zsolt Semjén podkreślił, że „kult maryjny na Węgrzech nie tylko nas duchowo wzbogaca, ale też przyczynił się do państwowości Węgrów”.

Pięćdziesięciu pięciu wybitnych artystów z Kotliny Karpackiej i diaspory węgierskiej z różnych stron świata poddało swojej interpretacji relacje Węgrów z Najświętszą Maryją Panną. Wystawa odwiedza kolejne miejsca w kraju i za granicą.

Dzięki tej ekspozycji, której celem jest dotarcie do społeczności węgierskiej na świecie, Instytut Badań Strategii Narodowej pragnie przybliżyć wiarę chrześcijańską oraz wartości narodowe, zainicjować reinterpretację wizerunki Najświętszej Maryi Panny, jego zakorzenienie w codziennym życiu społeczności, „co traktujemy jako warunek przetrwania narodu” – podkreślił w przewodniku po wystawie Szász Jenő, prezes Instytutu Badań Strategii Narodowej.

Wśród gości wernisażu był także metropolita częstochowski. Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że wspólnym fundamentem naszego braterstwa, naszego zjednoczenia jest wiara chrześcijańska i jest to dla obu narodów dziś „zadanie nie do utracenia”. - I dlatego dobrze – tłumaczył hierarcha - że jesteśmy razem, dlatego, że potwierdzamy społecznie, czy politycznie pewne związki i „wzajemne zapotrzebowanie na siebie” też na bazie kultury, a kultura stanowi o tożsamości narodu - mówił. - Wspólne dzieje nas zobowiązują, uczą na przyszłość, żeby być razem, żeby ocalać kulturę chrześcijańską i tę tradycję, która wspólnie niesiemy – podkreślił abp Depo.

Pielgrzymi z Węgier złożyli także kwiaty pod Epitafium Smoleńskim przed Kaplicą Matki Bożej, upamiętniającym ofiary katastrofy Smoleńskiej. Spotkali się na modlitwie przy figurze bł. Euzebiusza, założyciela paulinów w XIII wieku na Węgrzech, nazywanej „Studnią Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. W programie pielgrzymki znalazły się jeszcze: modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, a po nim procesja różańcowa ze świecami, modlitewne czuwanie zakończy się około północy.

Jutro, tj. 27 czerwca, Węgrzy udadzą się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O godz. 11.00 w bazylice uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Podczas Mszy św. poświęcony zostanie obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na Węgrzech, który następnie odbędzie peregrynację w węgierskich parafiach.

28 czerwca odbędą się uroczystości w Tarnowie. Po Mszy św. w tarnowskiej katedrze nastąpi odsłonięcie Ławki Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która stanie przy ul. Wałowej, obok pomnika Józefa Bema.

2018-06-26 18:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eduard Habsburg: Węgrzy przywiązani do wartości, bo o nie walczyli

Eduard Habsburg

Vatican News

Eduard Habsburg

Węgrzy z wielką radością oczekują na przyjazd Papieża. Odbierają to jako wielki zaszczyt – zapewnia węgierski ambasador przy Stolicy Apostolskiej. W niedzielę, podczas swej krótkiej wizyty w Budapeszcie, Franciszek spotka tam właściwą dla Europy Środkowej żywą pobożność ludową – przewiduje Eduard Habsburg.

Więcej ...

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

Monika Jaworska

Więcej ...

Z Chrystusem i Jego Matką w nowy rok liturgiczny

2021-11-28 17:15
Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Wychowankowie sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza spotkali się 28 listopada na modlitwie różańcowej i Eucharystii pod „Czwórką”. Spotkanie wpisuje się w dwudniowe sympozjum poświęcone „Wujkowi”. Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Wiara

Adwent – czas radosnego oczekiwania

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Kościół

Watykan: papieski dyplomata zastąpi abp Hosera w...

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Kościół

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na...

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Niedziela Częstochowska

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Wiara

Dlaczego tak wielkie znaczenie przywiązuje się do...

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego...

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Kościół

Zmarła Maria Powalisz-Bardońska, autorka witraży w...

Filip - kościelny z Instagrama

Wiara

Filip - kościelny z Instagrama