Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Czym jest choroba Hashimoto?

Adobe Stock

Choroba Hashimoto, która swoją nazwę zawdzięcza japońskiemu chirurgowi, który opisał ją po raz pierwszy w 1912 r., zrobiła medialną karierę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często pojawia się na blogach, piszą o niej dotknięte nią celebrytki. Celebrytki, ponieważ hashimoto, podobnie jak inne schorzenia tarczycy, dużo częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najkrócej ujmując temat – choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AZT). Autoimmunologiczne, czyli takie, w którym układ odpornościowy pacjenta wytwarza przeciwciała wobec samego siebie, w tym przypadku – własnej tarczycy. W wyniku tej agresji w tarczycy powstaje przewlekły stan zapalny.

Na początku choroby tarczyca może ulec powiększeniu, ale w dalszym stadium się zmniejsza, ponieważ gruczoł jest stopniowo niszczony. Malejąca jednocześnie produkcja hormonów tarczycy prowadzi do jej niedoczynności. Objawy choroby, takie jak: uczucie zimna i zmęczenia, nastroje depresyjne, zwiększenie masy ciała, zaparcia, sucha skóra i suche włosy rozwijają się powoli. Chociaż są dokuczliwe, mogą być przypisywane także innym chorobom. Hashimoto często występuje u pacjentów cierpiących na inne choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy czy stwardnienie rozsiane. Badania w kierunku czynności tarczycy powinny wykonać osoby, u których ta choroba wystąpiła w rodzinie, a także kobiety planujące ciążę, ponieważ niedobór hormonów może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diagnostyka choroby rozpoczyna się od badań laboratoryjnych, oznaczenia poziomu TSH oraz stężenia wolnych hormonów: FT3 i FT4. Może być konieczne zbadanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych: anty-TPO i anty-TG. Ważnym badaniem jest USG tarczycy, które pozwala lekarzowi ocenić stan gruczołu i e stwierdzić, czy jest to wczesna, czy zaawansowana postać choroby. Leczenie w przypadku Hashimoto polega na przyjmowaniu indywidualnie ustalonej dawki hormonu. Dla prawidłowego działania leku trzeba go przyjmować codziennie, co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem, i popijać wodą. Wraz z lekiem nie przyjmujemy innych leków ani suplementów. Warunkiem stabilizacji poziomu hormonów i powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta jest regularne przyjmowanie leku. Konieczne jest też okresowe – początkowo co kilka tygodni, a później co kilka miesięcy – wykonywanie badań sprawdzających stężenie hormonów.

W internetowych dyskusjach często pojawia się wątek stosowania w chorobie Hashimoto odpowiedniej diety, zwłaszcza bezglutenowej. Publikacji na ten temat jest tak wiele, że wyjaśnieniem sprawy zajęło się na swojej stronie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia). Podkreślono tam, że stosowanie diety bezglutenowej jest niezbędne u pacjentów ze stwierdzoną celiakią. Szacuje się, że z uwagi na wspólne podłoże choroba Hashimoto i celiakia mogą występować jednocześnie u 5-9% chorych. Oznacza to jednak, że ponad 90% chorych takiej diety stosować nie musi i nie powinno. „Długotrwałe stosowanie diety bezglutenowej, podobnie jak innych diet eliminacyjnych, w przypadku złego zbilansowania również wiąże się z ryzykiem powstania niedoborów pokarmowych. Ponadto eliminacja glutenu u osób bez wskazań medycznych może mieć niekorzystne następstwa zdrowotne, takie jak hiperglikemia, hiperlipidemia, choroba niedokrwienna serca. Dlatego wprowadzenie diety bezglutenowej należy traktować z dużą ostrożnością i stosować ją wyłącznie u osób ze zdiagnozowaną celiakią lub inną formą nadwrażliwości na gluten” – ostrzega na swojej stronie NCEŻ i zaleca, by w przypadku osób cierpiących na choroby tarczycy o podłożu autoimmunologicznym przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku celiakii.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-11-16 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trudne pytania chorych

Sakrament namaszczenia chorych to sakrament żywych

Ks. Paweł Kłys

Sakrament namaszczenia chorych to sakrament żywych

Zostałem poproszony przez pewną rodzinę do udzielenia sakramentu chorych ich bliskiemu. Kiedy przyjechałem do ich domu, poproszono mnie o chwilę rozmowy.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim