Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Chrystus na ulicach Mierzyna

GK

Gdy w historii świata wybuchały epidemie, biskupi i papieże wzywali do odprawiania procesji pokutnych oraz do śpiewania suplikacji i litanii, a wówczas epidemie ustępowały – tłumaczy ks. prał. Zbigniew Wyka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W każdą niedzielę proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie przejeżdża ulicami odkrytym pojazdem i błogosławi swoją wspólnotę Najświętszym Sakramentem. – Gdy podobna epidemia wybuchła w Turynie, założyciel salezjanów św. Jan Bosko postanowił wysłać swoich podopiecznych do opieki nad chorymi. Udzielił im wtedy błogosławieństwa i, co ważne, żaden z wysłanych nie zaraził się chorobą! – mówi ksiądz prałat.

Bezcenny dar

Pandemia wirusa jest znakiem, w którym można odczytać, że nie jesteśmy samowystarczalni i że życie ludzkie jest bezcennym darem. – Ta sytuacja pokazuje, czy naprawdę wierzymy, czy też tylko pozorujemy wiarę. Jest to swoisty sprawdzian naszej wiary – wskazuje ks. Zbigniew. I dodaje: – Podjąłem decyzję, że będę jeździł ulicami Mierzyna z Najświętszym Sakramentem. Pojawię się na każdej ulicy i będę prosił Boga, by zachował nas od tej epidemii. Przyświeca mi ważna maksyma: kiedy naród nie może przyjść do Kościoła, to Kościół przychodzi do narodu. Modlimy się wspólnie, by prosić o ocalenie i by zaraza ominęła wszystkich ludzi. Nasza decyzja jest taka, że do końca epidemii w każdą niedzielę, począwszy od 15 marca, w Godzinie Miłosierdzia Bożego będę objeżdżał swoją parafię i błogosławił mieszkańców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niezwykła procesja

Rozpoczynamy od Koronki do Bożego Miłosierdzia – kontynuuje ks. Wyka – a następnie wraz z przedstawicielami wspólnoty Rycerzy Kolumba wyruszamy na teren parafii. W tej szczególnej procesji prosimy, aby miłosierny Bóg błogosławił naszej ziemi, chronił nas i nasze domy przed wszelkim niebezpieczeństwem. Zachęciłem też parafian, aby do godz. 17, kiedy kończy się procesja, zapalili w domach gromnice oraz odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec i różne litanie, by prosić Boga o potrzebne łaski.

Reklama

Odbyłem już cztery takie przejazdy i muszę przyznać, że jestem coraz bardziej zbudowany postawą moich parafian. Wiedząc o błogosławieństwie, wychodzą przed swoje domy, a wiele pojedynczych osób daje piękne świadectwo wiary, klęcząc na chodniku, w oknach są postawione obrazy i zapalone gromnice.

Ta niezwykła procesja eucharystyczna naprawdę jednoczy szerokie grono osób, które podkreślają w rozmowach telefonicznych, że po głębokim przeżyciu transmitowanej przez media Mszy św. mogą w pełni spotkać się z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Nie wiemy, kiedy ustanie pandemia, ale do całkowitego jej wygaśnięcia będę konsekwentnie w każdą niedzielę od godz. 15 wyjeżdżał na ulice parafii z Chrystusem Eucharystycznym – kończy ks. prał. Zbigniew Wyka.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-04-07 14:12

Wybrane dla Ciebie

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous