Reklama

Rodzina

Dobrodziejstwa odosobnienia

Na kwarantannę spójrz pozytywnie – radzą psycholodzy. – To nie kara, to twoje odpowiedzialne zachowanie, którym się kierujesz dla dobra swojego i innych. Już sama ta myśl pomaga lżej znosić przymus odosobnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od momentu pojawienia się koronawirusa nasze życie totalnie się zmieniło. Coraz częściej przeżywamy stany silnego napięcia, lęku o siebie i bliskich. Dlatego musimy zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o psychikę.

Moje myśli są moje

Niepokojące myśli związane z pandemią są czymś normalnym. Gorzej, gdy nas osaczają i stają się centrum każdej rozmowy, co wywołuje coraz większy niepokój, lęk, panikę. Przed takim stanem umysłu trzeba się bronić. Psycholodzy zachęcają do wyrobienia w sobie nawyku kontrolowania myśli: polega on na odrzucaniu nadmiaru złych, a skupianiu się na tych dobrych. Słowem – przejmij kontrolę nad swoimi myślami, aby one nie przejęły kontroli nad tobą. Taką umiejętność może wyćwiczyć każdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby nie nakręcać kołowrotka złych myśli i emocji, ogranicz dzienną dawkę informacji na temat koronawirusa. Sprawdzaj wiadomości tylko raz w ciągu dnia w zaufanych i potwierdzonych źródłach. Nie śledź nieustannie liczby zakażonych i zmarłych. Sam zarządzaj mediami i wiadomościami, które do ciebie docierają.

Kochana rutyna

Stabilność i poczucie bezpieczeństwa w czasie kwarantanny paradoksalnie zapewnia rutyna. Dlatego żyj zgodnie z planem dnia. Kładź się do łóżka i wstawaj o określonych porach, podobnie postępuj w kwestii posiłków; dbaj o higienę, spróbuj także wpisać w grafik gimnastykę. Aktywność fizyczna redukuje stres i zwiększa poziom endorfin (więcej na ten temat na str. 53). Może znajdziesz też okazję, by skupić się na swojej pasji, której możesz się oddawać w domu. Twórcze działanie to dobry i bezpieczny sposób na rozładowanie emocji. Mogą to być śpiew, pisanie wierszy, malowanie, majsterkowanie. A jeśli nie masz takich zainteresowań, pomyśl, co lubisz, co chętnie czytasz. Jesteś kinomanem, melomanem, z zamiłowaniem rozwiązujesz krzyżówki, uwielbiasz testować nowe przepisy kulinarne? Po prostu rób to, co wprawia cię w dobry nastrój.

Daleko i blisko

Zawsze potrzebujemy obecności i wsparcia bliskich osób, a w czasie pandemii kontakt z innymi jest wyjątkowo ważny. Dlatego dbajmy o relacje! Niech to będzie stały punkt w codziennym harmonogramie. Telefon, internet, media społecznościowe dają tyle możliwości! Ważne, byśmy nie zamykali się w sobie, nie tłumili emocji, lęku przed koronawirusem. Jeśli zaczynasz się martwić, odczuwasz stres, wpadasz w panikę – pogadaj z przyjacielem, wypłacz się. A jeśli nie masz do kogo zadzwonić, skorzystaj z pomocy psychologicznej, dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii np. Ministerstwa Zdrowia: 800 190 590.

Reklama

My to siła

Kwarantanna to duże wyzwanie także dla rodzin. Pewnie wiele jest takich, których członkowie w codziennym pędzie się mijali, ciągle nie mając dla siebie czasu. Teraz jest czas, by to nadrobić. I na początku można się poczuć nieco dziwnie, gdy się widzi małżonka siedzącego obok albo dzieci bawiące się na dywanie lub odrabiające lekcje. Ale pomyślmy, że dany nam teraz czas to szansa na dobre, wartościowe rozmowy małżeńskie i zacieśnienie relacji z dziećmi. Oczywiście, może być trudno. Pandemia rodzi większą nerwowość, stres i napięcia. Warto jednak stanąć do walki z negatywnymi emocjami, bo można dokonać niesamowitego odkrycia wartości własnej rodziny. Podstawą do budowania dobrych relacji niech będą wzajemne cierpliwość, życzliwość, wyrozumiałość, wrażliwość na potrzeby drugiego. Ważne są wsparcie, dobre słowo, a w chwilach słabości – czuła troska. Każdy z nas tego potrzebuje, nie tylko w dobie pandemii.

Podsumowując, zadbajmy o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i o odporność organizmu. Nie zapominajmy o zdrowym odżywianiu się, właściwej długości snu i codziennym odpoczynku. I oczywiście w każdej sytuacji przestrzegajmy zaleceń, które pozwolą ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Sfinansowano z funduszu prewencyjnego PZU

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-04-07 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: w sobotę ogólnopolska pielgrzymka rodzin dzieci utraconych

Adobe Stock

Wspólna modlitwa zgromadzi w najbliższą sobotę 6 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyłe z całej Polski rodziny dzieci utraconych.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...