Reklama

Niedziela Legnicka

Odpust u Sióstr Magdalenek w Lubaniu

Bartosz Bigaj

We wspomnienie liturgiczne św. Marii Magdaleny, 22 VII, w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu, miała miejsce uroczystość odpustowa, której przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek. W Mszy św. koncelebrowanej, uczestniczyli także: Ks. Jan Leśnik, ks. Jan Dziewulski i ks. Patryk Zarzeczny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupa Piotra oraz przybyłych gości, powitała S. M. Wiesława Kopij Przełożona Generalna CSMM. -Świętujemy dziś uroczystość naszej Patronki, św. Marii Magdaleny. Prosimy o przewodniczenie tej Eucharystii w naszej intencji, jako tych które jesteśmy jej naśladowczyniami, byśmy napełnione Boża miłością, którą czerpiemy z tego miejsca, chciały iść i głosić współczesnemu światu że Bóg jest, że kocha każdego człowieka, że czeka na na niego mimo tego, że człowiek czasem pogubi się na drogach swego życia. Każdego dnia, od rana chcemy dalej ofiarowywać Najśw. Sercu Pana Jezusa nasze oddanie i naszą ekspiację za każdy grzech człowieka, a szczególnie za każdy grzech kobiet.

Siostry też prosiły o modlitwę w intencji osób i firm, które w ostatnim czasie dokonały różnych prac remontowych i adaptacyjnych na terenie klasztoru

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpusty są po to by Panu dziękować za wszelkie dobro które dokonało się na przestrzeni ostatniego roku. Ale tez jest to czas by patrzeć na Waszą Patronkę i uczyć się od niej chociażby gorliwości w takim biegnięciu z radosną Nowiną z przesłaniem miłości Niech Pan Bóg daje tez siły na cały nowy rok – mówił Bp Piotr

W homilii, ukazał postać św. Jadwigi jako świadka miłości paschalnej, gdyż była obecna przy Jezusie, w kluczowych momentach jego męki, śmierci i zmartwychwstania. - Jesteśmy dziś zaproszeni, abyśmy i my byli świadkami miłości paschalnej. Tzn. takiej miłości, która przez cierpienie prowadzi do Zmartwychwstania. Maria Magdalena jest takim znakiem, takiej właśnie miłości. Niesie w sercu zarówno doświadczenie męki i śmierci, jak i zmartwychwstania. I to jej pełne miłości spotkanie z Jezusem, staje się taką „pieczęcią” prawdziwości tych wydarzeń i mocą do świadectwa. Jest blisko Jezusa, rozpoznaje Go, dlatego obecne w niej doświadczenie, że Jezus prawdziwie umarł, że Jego ciało zostało złożone do grobu, a potem zmartwychwstał, jest jak najbardziej autentyczne i pełne mocy, takiej, że w końcu Apostołowie „ulegają” tej Dobrej Nowinie która ona im przynosi. To świadectwo Marii Magdaleny, rodzi się z rozpoznania Pana w wydarzeniach paschalnych i ono też nas prowadzi do rozpoznawania Pana w Wydarzeniu Paschalnym – Eucharystii którą celebrujemy. To świadectwo umacnia nas w każdej minucie adoracji Jezusa, w byciu sam na sam z Panem. To doświadczenie popycha nas też do świadectwa mocy i prawdziwości miłości. Leczy rany nie-miłości, w ciele, w sercu. Św. Mario Magdaleno, wstawiaj się za nami, ucz nas być świadkami miłości Pana wobec tych, którzy są dotykani cierpieniem, samotnością i śmiercią by Jezus w nich zmartwychwstał – mówił biskup.

Reklama

Po zakończonej liturgii, w ogrodzie klasztornym, bp Piotr pobłogosławił ustawioną tam figurę św. Michała Archanioła, prosząc za jego wstawiennictwem, o ochronę tego miejsca i osób przed zakusami Złego.

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty czerpie swój rodowód z mniszego zakonu, który na ziemiach polskich rozpoczął swe istnienie dzięki św. Jadwidze Śląskiej i jej mężowi - Henrykowi Brodatemu.

Sprowadzone z Marsylii w 1217 r. do Nowogrodźca nad Kwisą białe damy - jak nazywano potocznie pierwsze magdalenki w związku z kolorem stroju, w który się odziewały - miały według zamysłu głównej fundatorki – św. Jadwigi- stanowić remedium na rozwiązłe życie kobiet ówczesnej epoki. Zakon został zatwierdzony 10 czerwca 1227 r. przez papieża Grzegorza IX, który w 1232 r. polecił im regułę św. Augustyna.

W 1320 r., dzięki staraniom księcia ziębickiego i jaworskiego - Henryka, powstał konwent w Lubaniu, który w niedługim czasie stał się główną siedzibą sióstr magdalenek. I podczas gdy dom w Nowogrodźcu po 1810 r. przestał być klasztorem i mieścił w swych murach różne instytucje, w tym sąd i seminarium ewangelickie, a ostatecznie w 1945 r. został zniszczony przez zajmujące Nowogrodziec wojska sowieckie i do dziś znajduje się w ruinie, ten w Lubaniu zachował się.

Reklama

Do II wojny światowej, siostry prowadziły w nim dom opieki dla osób starszych i szpital dziecięcy. Lata bezpośrednio powojenne, zastały zakon w nowej sytuacji. Zabudowania klasztorne zostały doszczętnie spalone, a cały majątek upaństwowiony. Siostry pochodzące z ziem dolnośląskich zostały przesiedlone do Niemiec. Pozostała garstka sióstr-Polek, sięgając do wspólnego dziedzictwa duchowego, musiała praktycznie tworzyć nowe zgromadzenie. Na nowo zaczęło ono pisać swoją historię, zarówno w życiu zgromadzenia, jak również w dziejach najpierw archidiecezji wrocławskiej, a potem diecezji legnickiej oraz w dziejach społeczności lokalnej. Z inicjatywy Sióstr, w 2017 r. miasto przyjęło św. Marię Magdalenę za swoją patronkę. Tak więc corocznie obchodzone wspomnienie liturgiczne, jest też świętem dla miasta.

Obecnie zakon zmienił charakter z kontemplacyjnego na apostolski. Zgromadzenie pozostało jednak wierne podstawowemu charyzmatowi: pokucie podejmowanej w miłości.


  

Zobacz zdjęcia: Odpust u S. Magdalenek w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

2023-07-24 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

30 lat za nimi

Bartosz Bigaj

30 lat temu, lubańska parafia została powołana do życia dekretem bp Tadeusz Rybaka

Więcej ...

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego