Reklama

Rodzina

Prawnik wyjaśnia

Alimenty na rodzeństwo

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 63

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brat straszy mnie, że jeśli nie będę mu nadal pomagać finansowo, to zaskarży mnie o alimenty. Czy to możliwe?

Odpowiedź eksperta
Właściwie tak. Ale nie jest to takie proste.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązek alimentacyjny względem rodzeństwa jest ostatnim w kolejności obowiązkiem. Mowa o nim wówczas, gdy nie ma zobowiązanych krewnych w linii prostej.

W pierwszej kolejności należy dochodzić alimentów od małżonka. Gdy uzyskanie ich jest niemożliwe lub niewystarczające, można ich dochodzić od zstępnych, tj. dzieci i wnuków, a w następnej kolejności – od wstępnych, tj. rodziców i dziadków. Pierwsi w kolejności do płacenia alimentów są zstępni (dzieci lub wnuki uprawnionego). W przypadku gdy nie ma zstępnych lub nie są oni w stanie realizować obowiązku, można alimenty egzekwować od wstępnych (rodziców, dziadków). Kiedy i tych nie ma lub oni także nie są w stanie realizować obowiązku alimentacyjnego – dopiero na końcu tej kolejki znajduje się rodzeństwo. Wówczas może się pojawić obowiązek, którym są alimenty na rodzeństwo.

Alimenty na rodzeństwo mogą być realizowane w całości lub w części także przez m.in. zapewnienie lokalu mieszkalnego, przygotowywanie posiłków, dostarczanie lekarstw, pielęgnację itp.

Alimenty można uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, można załatwić sprawę polubownie. Ugoda może być zawarta w dowolnej formie (oczywiście, dla celów dowodowych powinna być zawarta na piśmie). W przypadku niepłacenia alimentów przez zobowiązanego konieczne będzie dochodzenie ich w sądzie – i to jest ta druga możliwość. W tym celu trzeba napisać pozew i złożyć go w sądzie rejonowym w miejscu zamieszkania osoby, której należą się alimenty.

Jednak aby ominąć drogę sądową, należy u notariusza zawrzeć ugodę w formie aktu notarialnego, w którym zobowiązujemy się do płacenia alimentów (art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego).

Reklama

Wysokość alimentów ustala się na podstawie dwóch czynników. Pierwszym są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, które są związane przede wszystkim z utrzymaniem mieszkania, wyżywieniem, nabywaniem odzieży, leczeniem, higieną osobistą, zainteresowaniami kulturalno-społecznymi. Drugim czynnikiem są możliwości majątkowe i zarobkowe tego, kto ma alimenty płacić.

W razie już zasądzonych alimentów prawo przewiduje możliwość zmiany ich wysokości w przypadku zmiany potrzeb uprawnionego bądź zmiany możliwości alimentacyjnych zobowiązanego, np. można się domagać zwiększenia alimentów, jeśli uprawniony ma większe potrzeby niż w chwili ustalania wysokości alimentów albo jeśli zobowiązany zarabia więcej lub mniej niż w chwili ustalania ich wysokości.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Alimenty za krewnych?

Niedziela Ogólnopolska 31/2023, str. 46

Adobe.Stock.pl

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku