Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Spotkanie czcicieli Ojca Pio

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Piotr Lorenc/Niedziela

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Grupy Modlitwy św. Ojca Pio mają być szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej – przypomniał o. Robert Krawiec podczas wielkopostnego dnia skupienia wspólnot.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupy szczególnie dbają o formację, modlitwę i rozwój życia duchowego, dlatego nie dziwi, że ich wielkopostny dzień skupienia miał bogaty program. Wydarzenie odbyło się 25 lutego w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Centralnym punktem była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Dzień skupienia miał wymiar międzydiecezjalny. Do Sosnowca przybyło 28 wspólnot z terenu naszej diecezji oraz archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej. Spotkanie przygotował ks. Dariusz Karoń, diecezjalny moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio. W sumie w zebraniu uczestniczyło ponad 300 osób, które przybyły wraz ze swoimi duchowymi opiekunami. Obecny był m.in. ks. Zygmunt Klim, moderator grup z archidiecezji katowickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Następnie konferencję ascetyczną wygłosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent grup. – Grupy Modlitwy św. Ojca Pio to wspólnoty modlitewno-formacyjne oparte o duchowość św. Ojca Pio. Mają być „szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej”. Członkowie grup modlą się, formują, angażują społecznie i charytatywnie zgodnie ze wskazaniami zawartymi w swoim statucie i regulaminie, zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską – przypomniał o. Krawiec.

Najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego, a homilię wygłosił o. Tomasz Duszyc, kapucyn, pochodzący z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. W kazaniu zaznaczył, że zmierzamy do Wielkiej Nocy, do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, grzechem i ciemnością, nad naszym grzechem, naszymi ocenami. – To jest ten cel, do którego zmierzamy: uczta pojednanych grzeszników z Jezusem. Nie ma takiego człowieka, który mógłby być zbyt daleko, by nie wrócić do Boga i nie zasiąść przy tej uczcie. To obraz ogromnej nadziei: uczta Jezusa z celnikami i grzesznikami – powiedział kapucyn. Po przerwie obiadowej uczestnikom dnia skupienia została zaprezentowana wspólnota „Betlejem” z Jaworzna. To dobrze znane miejsce, gdzie mieszkają, żyją i pracują ubodzy i wykluczeni. O inicjatywie opowiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel i opiekun wspólnoty. Spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego i oddanie czci, przez ucałowanie, relikwiom Ojca Pio.

Reklama

– Dzisiejszy dzień skupienia jest elementem formacji Grup Modlitwy św. Ojca Pio. Naszemu patronowi bardzo zależało, aby te grupy były szkołami wiary i miłości. W tak licznej wspólnocie spotykamy się przynajmniej raz w roku. W tym roku, w porozumieniu z archidiecezją katowicką, spotykamy się w naszej bazylice katedralnej, aby na początku Wielkiego Postu, razem z biskupem, podbudować swoją wiarę. Także tę wiarę w Kościół, zgodnie z hasłem obecnego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – powiedział ks. Dariusz Karoń, moderator diecezjalny Grup Modlitwy św. Ojca Pio.

Na terenie naszej diecezji działa osiem Grup Modlitwy św. Ojca Pio, oficjalnie zarejestrowanych w centrali w San Giovanni Rotondo. Oprócz tego działa kilka grup nieformalnych. Liczba wszystkich regularnie formujących się czcicieli św. Ojca Pio to oficjalnie ok. 100 osób, a nieoficjalnie są ich tysiące.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-07 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję sosnowiecką, a wierni modlili się nad biskupem

2024-05-09 10:00

Piotr Babisz/Muza Dei

Msza święta, wieczór uwielbienia, modlitwa wstawiennicza oraz adoracja Najświętszego Sakramentu połączyły wiernych diecezji sosnowieckiej w dziękczynieniu za dar nowego biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Wydarzenie miało miejsce 8 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania