Reklama

Niemcy

Kard. Kasper: uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina o misji ewangelizacyjnej Kościoła

2024-05-09 16:08

Włodzimierz Rędzioch

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina o misji ewangelizacyjnej Kościoła - powiedział kard. Walter Kasper w wywiadzie dla www.communio.de emerytowany kardynał Kurii Rzymskiej wskazał na znaczenie Wniebowstąpienia Pańskiego dzisiaj i aktualne wyzwania stojące przed Kościołem m. in. potrzebę skupienia się biskupów i księży na ich głównym zadaniu i przekazania niektórych obowiązków osobom świeckim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wniebowstąpienie Pańskie nie jest zrozumiałe we współczesnych czasach. Zamiast interpretować je jako jakąś lokalną zmianę w kosmosie, kard. Kasper opowiada się za interpretacją, która podkreśla "przejście do pełni życia z Bogiem". Kardynał wyjaśnił: "Niebo jest również metaforą uosobienia ludzkiego spełnienia i szczęścia według współczesnego stylu życia. Mówimy na przykład, że `czujemy się jak w siódmym niebie` lub że `mamy niebo na ziemi`. W tym sensie niebo jest wymiarem autotranscendencji osoby i spełnieniem naszej nadziei ponad wszelkie oczekiwania".

Dla kard. Kaspera niektórzy artyści dobrze zwizualizowali Wniebowstąpienie Pańskie: "Przedstawienie Wniebowstąpienia w cyklu pasyjnym Rembrandta jest być może najbardziej dobitnym przedstawieniem Wniebowstąpienia. Jest on jednym z niewielu artystów, którzy potrafili malować światło w kolorze. Światło promieniuje z góry, a Chrystus jest unoszony przez aniołów na obłoku do światła, które promieniuje z góry, do świata światła, to znaczy do świata Boga. Albowiem Bóg jest światłością, a On jest zanurzony w tej Bożej światłości. Znamy z literatury, że istnieją też inne podobne przedstawienia".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał, wyznał, że osobiście zna tylko jeden porównywalny do dzieła Rembrandta obraz zmartwychwstania Jezusa autorstwa Martina Knollera (1725-1804) na fresku kopuły kościoła opactwa w Neresheim. Fakt, że zmartwychwstanie i wniebowstąpienie są przedstawione niemal podobnie, odpowiada jednomyślnemu zrozumieniu wielu teologów (Hans Urs von Balthasar, Joseph Ratzinger i inni), zgodnie z którym zmartwychwstanie i wniebowstąpienie są dwiema stronami jednego i tego samego wydarzenia".

Kard. Kasper wskazał również na pilną potrzebę skupienia się na głoszeniu Ewangelii. "Głoszenie, które odpowiada potrzebom czasów, jest jednym z najpilniejszych zadań biskupów i kapłanów. Ma ono pierwszeństwo przed wszystkimi innymi zadaniami" - powiedział kradynał i zaznaczył, że niektóre kierownicze funkcje powinny być delegowane osobom świeckim. "Wiele innych zadań przywódczych powinno być dziś przypisanych, podobnie jak w czasach apostolskich, diakonom lub wykwalifikowanym świeckim, kobietom i mężczyznom" - powiedział.

Reklama

Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan (2001-2010) podkreślił również znaczenie miłości dla wzmocnienia wiarygodności przesłania Kościoła: "Tylko jednomyślne świadectwo i praktyka miłości, zaangażowanie na rzecz ubogich i tych, którzy żyją na marginesie, a także przeciwko rażącej niesprawiedliwości, wojnie i przemocy może sprawić, że nasze przesłanie o Bożej miłości i miłosierdziu stanie się na nowo wiarygodne".

Kard. Kasper skrytykował pesymistyczne nastroje panujące w niektórych środowiskach Kościoła, co przypisuje "zapomnieniu o Chrystusie". "Zmartwychwstały i wywyższony Pan jest pośród nas. Tylko od Jezusa Chrystusa, wywyższonego po prawicy Boga i obecnego w Duchu Świętym, można zaryzykować nowy początek i emanować nową nadzieją, radością wiary, pocieszeniem, zachętą, pewnością i orientacją" - powiedział emerytowany kardynał Kurii Rzymskiej.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzeba zacząć od człowieka

Ewangelizacja nad Soliną

Klaudyna Konarzewska

Ewangelizacja nad Soliną

Ideologie są niebezpieczne, bo potrafią przez część prawdy zmanipulować całość, interes własny ukryć pod pozorem interesu ogólnego.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele